Kolory ścian i ich właściwości

Niektóre aranżacje odbierane są jako kojące, inne zaś - niemal agresywne. Istnieją wnętrza, które są wręcz stworzone do błogiego wypoczywania lub przystosowane do wzmożonej pracy. Wystrój domu lub mieszkania może wspomóc koncentrację lub wręcz przeciwnie - irytować i dekoncentrować. Wspólny punkt tych wszystkich aranżacji to kolory. Odpowiednio dopasowana barwa ścian wpłynie na estetykę wnętrza, jak również na nasze samopoczucie.

Psychologia kolorów uczy, że to, jakimi tonacjami się otaczamy, ma ogromne znaczenie. Każda z barw niesie ze sobą inną energię. Posiłkowanie się psychologią kolorów podczas aranżowania wnętrz świadczy o dojrzałości oraz samoświadomości. Nie poddajmy się zatem ślepo modom i trendom, zamiast tego zwracajmy uwagę na fakt, jaki jest wpływ koloru na samopoczucie oraz jakie jest ukryte znaczenie poszczególnych odcieni.  

Modny kolor ścian: pastelowy róż, błękit i zieleń

Pastelowe kolory są pozytywne i pogodne - pozwalają tworzyć czarujące, optymistyczne wnętrza, a przebywanie w nich to sama przyjemność. Takie kolory sprawią, że odkryjemy w sobie urodzonego optymistę, potwierdzają to również psychologowie barw. Pastelki na ścianach są subtelne oraz nienachalne, dzięki temu pomagają efektywnie wypoczywać, a także ładują nas witalną energią, jak również budzą pozytywne skojarzenia.

Kolory pastelowe to różne odcienie, które zostały rozjaśnione kolorem białym. Dzięki temu są delikatne i subtelne, opisuje się je jako kolory cukierkowe lub pudrowe. Pośród takich kolorów ścian można wymienić zarówno zimne, jak pastelowy błękit, zieleń - szczególnie odcień miętowy czy fiolet w wydaniu liliowym, jak i ciepłe - są to przede wszystkim pastelowe róże oraz żółcie.

Nowoczesne wnętrze - jaki kolor ścian?

Podobnie jak w modzie, również w aranżacji wnętrz zmieniają się trendy oraz kolorystyka. Modne mieszkanie odzwierciedlają modne kolory ścian. Nowoczesne salony sprawiają wrażenie pustych, liczy się tutaj przestrzeń. Na czasie są obecnie wnętrza minimalistyczne i proste, dlatego kolory ścian również nie odbiegają od tego trendu. Biel, szarości, a także kolory ziemi to uniwersalne i zawsze modne kolory farb. Do tego zestawienia dołączają się wszelkie odcienie niebieskiego - zarówno od tych delikatnych błękitów po ciemny, mocny niebieski.

Z mody nie wychodzą również kolory pastelowe. Delikatne kolory przełamywane są dodatkami w żywych oraz wyrazistych kolorach i ciekawej strukturze. Nowoczesne łazienki cechują się natomiast surowością. Obecnie króluje w nich kamień, naturalne drewno, jak również wszechobecna biel dająca wrażenie przestrzeni oraz prostoty. Takie stylizacje są obecnie na czasie, a dodatkowo świetnie sprawdzają się w mieszkaniach zarówno o większej, jak i mniejszej powierzchni.

Wnętrza w stylu klasycznym - kolory ścian

Wnętrza w stylu klasycznym są ukłonem w stronę tradycji - łączą w sobie detale starsze, jak również takie o nowoczesnym charakterze. Podobna dowolność panuje również w tematyce kolorów. Klasyczny styl w urządzaniu wnętrz to idealny styl dla osób ceniących sobie rozwiązania ponadczasowe, które niezależne są od mody, jak również chwilowych zachcianek. Do wnętrz klasycznych pasować będą kolory ścian delikatne, jasne. Malowanie ścian oraz sufitów na intensywny kolor lub wykańczanie ich bardziej dekoracyjnymi materiałami powinno być stosowane z rozwagą, w sposób wynikający z koncepcji wnętrza, powinno to być stosowane raczej w niektórych pomieszczeniach, niż w całym domu.

Modne kolory ścian

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to warto tutaj stawiać na neutralność i ponadczasowe pomysły. Modne kolory ścian to głównie pastelowe odcienie zieleni i błękitu, a także kremowe biele, beże oraz szarości. Zmęczenie codziennością oraz chęć powrotu do natury sprawiły, że projektanci proponują uspokajające barwy farb. Takie kolory wnętrz będą stanowić znakomite tło dla mebli oraz dodatków, zarówno tych stonowanych, jak również bardziej wyrazistych. Jeśli chcesz malować pomieszczenia jak najrzadziej, zdecyduj się na któryś z tych odcieni. Z pewnością Ty, jak również wszyscy domownicy oraz goście będą czuć się w takich wnętrzach bardzo dobrze.