Lamperia - relikt przeszłości, czy nowoczesny aranż?

Lamperia w Polsce pamięta czasy PRL i została poznana jako niezbyt ciekawa powłoka ochronna dolnej części ściany. Twarda warstwa farby olejnej miała za zadanie zabezpieczyć powierzchnię przed zniszczeniem w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, przedsiębiorstwa usługowe, czy klatki schodowe w blokach z wielkiej płyty. Należy nadmienić, że bardzo dobrze spełniała swoje zadanie, ponieważ zabrudzenia były bardzo łatwe do umycia, a zniszczyć lamperię można było jedynie przy użyciu ostrego narzędzia.

Lamperia najczęściej malowana była na wysokość 1/3 wysokości ściany. Współcześnie lamperia nie ma żadnych ograniczeń. Tylko od naszej inwencji i pomysłu na wnętrze zależy, na do jakiej wysokości i z czego ją wykonamy. Niewątpliwie lamperia na dobre wróciła do łask i miejmy nadzieje, że zagości na długo.  

Lamperia - chroni i zdobi

Nowoczesne lamperie niezaprzeczalnie są ozdobą wnętrz, jednak mają jednocześnie jeszcze jedną funkcję, którą jest ochrona ściany. Częste remonty cieszą jedynie pasjonatów cyklicznej zmiany stylu, natomiast statystyczny Polak po przeprowadzonym remoncie wolałby nie patrzeć na farby i wałki co najmniej przez najbliższe pięć, a nawet dziesięć lat. To zrozumiałe - kurz i bałagan remontowy raczej nie kojarzą się z relaksem.

Radą na rzadsze remonty jest właśnie lamperia. Przesłanką do jej zastosowania wcale nie musi być posiadanie czworonożnych włochatych przyjaciół, czy małych dzieci, które notorycznie brudzą ściany, wszak każdemu czasem zdarza się dotknięcie ściany brudną dłonią, czy niezamierzone podparcie się butem w holu. Lamperia jest remedium na wiecznie zabrudzone ściany, ponieważ łatwo można ją umyć i cieszyć się najwyższą estetyką przez wiele lat.

Z czego można wykonać lamperię?

Lamperia jest pojęciem, pod którym obecnie kryje się szereg fantastycznych rozwiązań. Możemy oczywiście postawić na klasyczną lamperię malowaną, ale warto poznać również inne sposoby na estetyczną ochronę ściany. Lamperia z drewna, czyli naturalnych desek ułożonych w pionie lub poziomie sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych. Drewno szlachetnie się starzeje, więc im starsze, tym ciekawszy uzyskamy design. Doskonale spełni funkcję ochronną ściany, a jeśli nam się znudzi, z powodzeniem możemy przemalować deski na inny kolor.

Tak naprawdę lamperię możemy wykonać z każdego materiału, który nam się spodoba. Panele ścienne, płyty MDF, blacha, wzorzysta lub jednokolorowa tapeta, lastryko, beton, płytki oraz fornir kamienny to tylko niektóre sposoby na nowoczesną i funkcjonalną lamperię. Pomimo tego, że najczęściej lamperia wykonywana jest do wysokości 1,20 metra, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić ją wyżej i dodać wnętrzu indywidualnego charakteru.

Lamperia ze sztukaterii - hit wśród okładzin ściennych

Lamperia ze sztukaterii kojarzy się z angielskim stylem, co nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ powszechnie znana jest pod nazwą boazerii angielskiej. Wszyscy znamy mniej lub bardziej bogato frezowane geometrycznie elementy równo ułożone w dolnej części ściany. Bardzo wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne boazeria angielska zawdzięcza materiałom, z których jest wykonana. Najczęściej do wykonania lamperii ze sztukaterii wykorzystywany jest gips, drewno oraz poliuretan.

Lamperia ze sztukaterii to nie tylko klasyczne formy, ale również pionowe szerokie panele, czy płyty bez zdobień zwieńczone na górze ozdobną listwą. Idąc z duchem czasu, producenci wykonują boazerię angielską również z materiałów odpornych na wilgoć, więc z powodzeniem możemy wykorzystać ją do wykonania stylowej aranżacji łazienki i kuchni. To produkt bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji, a do tego trwały, dlatego zyskał sobie spore grono użytkowników.

Do jakiego stylu pasuje lamperia?

Tak naprawdę lamperia pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego, kwestia tego, z czego ją wykonamy i z czym połączymy. Co więcej, za pomocą lamperii możemy odmienić proporcje pomieszczenia. Niska lamperia sprawi, że wnętrze stanie się optycznie wyższe, natomiast wysoka lamperia ma wręcz odwrotne właściwości i nadaje się do mieszkań w starych kamienicach i loftach. Lamperia może stać się mocnym akcentem aranżacji lub wręcz przeciwnie, subtelnie ją dopełnić. Lamperia w ciemnym kolorze to mocny akcent i wprowadzenie do wnętrza eleganckiego charakteru, a efektem jasnej barwy będzie harmonia, przytulność i ciepło.

Farba na lamperię - jaka będzie najlepsza?

Efekt wizualny jest bardzo ważny, jednak nie zapominajmy o tym, że lamperia pełni przede wszystkim funkcję ochronną ściany. Dobra farba na lamperię powinna być:

• odporna na ścieranie, czyli mycie i intensywne czyszczenie

• odporna na wilgoć

• dostosowana do podłoża (inne do gładzi, drewna, PCV, czy betonu).

Najlepsza będzie farba zmywalna dobrej jakości (lateksowa, ceramiczna lub olejno-ftalowa), natomiast zastosowanie farby tablicowej na lamperię w pokoju dziecięcym z pewnością sprawi pociechom dużo radości. Ogromny wybór kolorów pozostawia niczym nieograniczoną dowolność aranżacji.

Zrób lamperię samodzielnie

Czy można samodzielnie zrobić lamperię? Oczywiście! Do namalowania lamperii będzie potrzebna tylko folia malarska w celu zabezpieczenia podłogi, farba, wałek, kuweta malarska i papierowa wąska taśma, aby równo odciąć lamperię od pozostałej części ściany. Możemy kreatywnie zaszaleć i lamperię ozdobić mocowanymi na klej listwami sztukateryjnymi pomalowanymi następnie tą samą farbą. Wzór i szerokość listew zależy od naszej wizji, a efekt z pewnością będzie zachwycający.

Autor
Nowoczesna lamperia na ścianie - sposób na szybką metamorfozę wnętrza
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...