Drewno jest materiałem od wieków wykorzystywanym i w architekturze, i w aranżacji wnętrz. Z kolei drewniany sufit to rozwiązanie, które łączy w sobie te dwie dziedziny - zwłaszcza w klasycznym wydaniu, czyli jako belki stropowe. Ale pomysłów na zastosowanie tego naturalnego surowca nad głowami jest znacznie więcej. Warto je zatem bliżej poznać.

Dlaczego drewniany sufit jest dobrym wyborem jako wykończenie wnętrza? Przede wszystkim dodaje pomieszczeniu przytulności, wprowadza naturalny akcent, a także pozwala nawiązać do klasycznych rozwiązań, które ciekawie łączą się z tymi bardziej współczesnymi. 

Czym jest drewniany sufit?

Drewniany sufit może przyjmować kilka form, niemniej najprostsza jest ta z belkami stropowymi. Mówiąc bardziej fachowo, chodzi o tzw. strop nagi. Belki z drewna pełnią funkcję konstrukcji nośnej i mają przekrój prostokątny. Nad nimi zaś znajduje się warstwa desek, czyli powała. Od dołu widzimy wtedy wszystkie wymienione elementy, czyli zarówno belki, jak i powałę. Takie wykończenie sufitu kojarzy się z tradycyjnym budownictwem i świetnie odnajduje się w stylistyce rustykalnej bądź inspirowanej architekturą górską (np. styl chalet albo bardziej rodzime wpływy tatrzańskie).

Drewno na suficie w jeszcze innym wydaniu? Jeśli od spodu belek stropowych przymocowane są deski (czyli podsufitka z pułapem), powierzchnia sufitu jest płaska i jednorodna. Natomiast w pomieszczeniach na poddaszu ciekawym rozwiązaniem jest wyeksponowanie więźby dachowej. Wtedy elementem wystroju wnętrza staje się bardziej rozbudowana struktura np. z poprzecznymi belkami, zależnie od konstrukcji dachu. Warto pamiętać, że sufit z belek drewnianych można też wykonać przy budowie antresoli. Wtedy belki stropowe pojawiają się na jej spodzie. W prostszej wersji są to zaś wyłącznie deski nad dolną częścią wysokiego pomieszczenia z antresolą.

Sufit drewniany dla każdego?

Powyżej opisane zostały rozwiązania z prawdziwym drewnianym sufitem jako elementem wykończenia stropu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się pięknem drewna nad głowami także w innym budownictwie. Wtedy wystarczy potraktować belki bądź deski jako swoistą sprytną imitację - dekoracyjny materiał wykończeniowy.

By efekt był maksymalnie realistyczny, dobrze jest zachować rozstaw belek ok. 60-90 cm (jak przy prawdziwym stropie z drewna), a także ułożyć je równolegle do krótszej ściany. Inna opcja to wykorzystanie wyłącznie desek - wtedy można mówić o udanej imitacji sufitu z pułapem drewnianym.

Do jakich wnętrz pasuje sufit z drewna?

Sufit z drewna znakomicie prezentuje się zwłaszcza w następujących konwencjach wnętrzarskich:

Styl rustykalny - można tu mówić o mocnym nawiązaniu do tradycyjnego budownictwa wiejskiego, w którym drewniane belki stropowe stanowią charakterystyczny element wystroju wnętrz.

Styl prowansalski - w dużej mierze tu także chodzi o inspiracje rustykalne, ale związane z jednym regionem, czyli południem Francji. Mowa tu jednak o wnętrzach jaśniejszych, najczęściej skąpanych w bieli.

Styl skandynawski - mieszkańcy krajów północnych kochają przyrodę, a drewno we wnętrzach stanowi tego najpełniejszy wyraz. W stylistyce skandynawskiej warto więc wybrać bielony sufit drewniany albo postawić na jasną, delikatną kolorystykę drewna.

Styl industrialny- drewno, zwłaszcza w surowym wydaniu, to także udany element wnętrz inspirowanych budownictwem poprzemysłowym. Dodaje im przytulności i świetnie komponuje się z typowo industrialnymi materiałami, takimi jak cegła, beton czy metal.

Drewno na suficie - zalety i wady

Sufit drewniany, jak każde rozwiązanie, ma zarówno zalety, jak i wady. Wśród jego plusów warto wymienić:

• Doskonałe walory dekoracyjne - sufit z deskami, a dodatkowo belkami drewnianymi wprowadza do wnętrza charakterystyczny element, który zależnie od aranżacji pomieszczenia może zyskać bogate walory stylistyczne.

• Łatwe wykonanie - stropy tego typu buduje się szybciej (i tańszym kosztem!) niż popularne sufity żelbetonowe (te drugie zresztą dłużej zyskują pełną wytrzymałość), nie potrzeba też specjalistycznych sprzętów, takich jak choćby dźwigi czy betonowozy. Co ważne, sufit drewniany można montować przez cały rok.

• Uniwersalne rozwiązanie - drewniany sufit można wykonać w każdym rodzaju budynku. To także lekka konstrukcja, która stanowi dla całości mniejsze obciążenie niż strop żelbetonowy.

• Możliwość szybkich zmian - konstrukcję drewnianą dość łatwo przebudować, a także wprowadzić w niej mniej lub bardziej skomplikowane modyfikacje. Przykładowo sprawnie da się wykonać większe otwory czy rozprowadzić instalacje.

Potencjalne wady sufitu z drewna to zaś:

• Konieczność konserwacji - drewniany sufit wymaga szczególnej troski. Co kilka lat należy go na nowo impregnować.

• Mniejsza wytrzymałość - w porównaniu z żelbetonem. Drewno trzeba odpowiednio chronić zwłaszcza przed wilgocią. Nie należy zapominać też o ewentualnych szkodnikach drewna (jeśli się pojawią, konieczna jest błyskawiczna interwencja) oraz o właściwej ochronie przeciwpożarowej.

• Znaczenie sposobu wykonania - bardzo istotną rolę odgrywa fachowe przygotowanie konstrukcji, co dotyczy zarówno zastosowanych materiałów, jak i ich ułożenia. Innymi słowy, kluczowa jest staranność wykonania stropu, w tym uwzględnienie „pracy” naturalnego materiału (np. nie mogą powstawać luzy wtedy, gdy drewno minimalnie się kurczy pod wpływem warunków atmosferycznych).

• Słabsze właściwości wygłuszające - przez sufit drewniany łatwiej przenikają dźwięki niż przez żelbetonowy.

Jaki jest koszt drewnianego sufitu?

Cena drewnianego sufitu to wypadkowa wielu czynników. Najogólniej mówiąc, można wydać tysiąc złotych, ale też kilkanaście tysięcy. Na koszty wpływają m.in.:

• wielkość sufitu;

• rodzaj materiału (czyli gatunek drewna; najdroższe, ale też najsolidniejsze, to dąb i buk, niemniej powszechniej stosuje się tańsze gatunki, takie jak świerk czy topola; rzadziej wykorzystywana jest sosna, której zresztą lepiej unikać ze względu na gorsze właściwości praktyczne);

• zagęszczenie materiału (a więc jego ilość potrzebna do wykonania sufitu).

Autor
Najlepsze pomysły na drewniany sufit
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...