Piaskowiec na ścianie - klasyczne naturalne piękno

Piaskowiec jest skałą osadową powstałą z połączenia wielu minerałów. Zwięzła, drobnoziarnista struktura i duża rozpiętość kolorystyczna sprawiły, że piaskowiec zyskał spore grono sympatyków zarówno wśród znanych projektantów, jak i inwestorów pragnących wprowadzić nutkę natury do swoich domów.

Duża plastyczność piaskowca, a przez to łatwość jego obróbki umożliwia tworzenie wspaniałych kompozycji nie tylko na całych ścianach bądź jej fragmentach, ale również na kominkach, elewacjach, czy tarasach. Za pomocą umiejętnego wyeksponowania piaskowca i zastosowania klimatycznego doświetlenia, możemy uzyskać dowolną aranżację od chłodnego i surowego minimalizmu po tradycyjne stylizacje klasyczne.  

Jaki rodzaj piaskowca wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju kamienia najczęściej determinowany jest kolorem piaskowca, jaki chcemy pozyskać. Do wyboru mamy piaskowiec arkozowy wybarwiony na róż i czerwień, szarogłazowy w ciemnej kolorystyce oscylującej wokół zieleni, niebieskości i szarości, na czerniach kończąc, oraz najbardziej znany - kwarcowy w jasnych barwach bieli i żółci.

Piaskowiec o wielu obliczach

Zastosowanie piaskowca w dekoracji wnętrz jest bardzo rozległe, ponieważ kamień może przybierać wiele form. To, jaki kupimy piaskowiec na ścianę, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy wybrać jedną z poniższych opcji.

Piaskowiec dzikówka ma nieregularny kształt i jest najmniej przetworzoną formą kamienia. Najczęściej stosowany w ogrodzeniach oraz elewacjach z uwagi na różną grubość, kształt i wielkość.

Piaskowiec łupany, jak sama nazwa wskazuje, powstaje poprzez odłupanie kawałka ze skały. Elementy wystawione na sprzedaż mają jedną stronę profilowaną, a drugą gładką. Ściana dekoracyjna wykonana z tej formy kamienia prezentuje się bardzo naturalnie i charakteryzuje się oryginalnym wzornictwem.

Kamień cięty jest najbardziej znaną formą. Kamień mechanicznie przycięty na elementy o różnej grubości i wielkości można wykończyć w dowolny sposób, zyskując powierzchnie szlifowaną, polerowaną groszkowaną lub płomieniowaną. Możemy w ten sposób uzyskać gładkie płyty lub płytki z naturalną fakturą.

Fornir kamienny z piaskowca to niezwykle praktyczna forma okładziny ściennej. Cienkie elementy piaskowca umieszczone na podkładzie z żywicy przypominają grubszą tapetę i równie łatwo się je kładzie na ścianie.

W jaki sposób kłaść piaskowiec na ścianę?

Pamiętajmy o tym, że piaskowiec jest kamieniem naturalnym, a co za tym idzie, jego nasiąkliwość jest stosunkowo wysoka. Aby zapobiec niszczeniu kamienia, należy od razu po położeniu poddać go impregnacji, chyba że producent wcześniej o to zadbał. Położenie piaskowca na ścianę z reguły odbywa się za pomocą elastycznego kleju, takiego samego, jaki stosuje się w przypadku płytek ceramicznych. Klej możemy nałożyć na samą płytkę z piaskowca lub na ścianę i płytkę.

Kamień przycinamy, używając do tego celu szlifierki kątowej z tarczą przeznaczoną do cięcia kamienia. Jeśli elementy mają układać się w konkretny wzór, warto najpierw ułożyć je wcześniej na podłodze i zaplanować położenie poszczególnych płytek. Układanie piaskowca na ścianę nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem poradzimy sobie z nim samodzielnie. Koszt piaskowca w zależności od rodzaju i formy rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Z czym połączyć piaskowiec?

Wykorzystując piaskowiec w dekoracji mieszkania, należy używać go oszczędnie. Kamień jest niezwykle dekoracyjny i zróżnicowany kolorystycznie, więc nadmiar barw mógłby skończyć się efektem przerysowania, dlatego idealne kolory farby na ścianę w pobliżu piaskowca to biel, czerń i grafit. Biały piaskowiec świetnie prezentuje się w połączeniu ze szkłem i srebrnymi metalowymi konstrukcjami, a grafitowy i czarny to doskonałe tło pod ściankę telewizyjną.

Autor
Piaskowiec na ścianę - popularne i naturalne rozwiązanie
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...