Na jakiej wysokości telewizor w salonie?
Ogólna zasada jest taka, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości naszych oczu, gdy siedzimy na kanapie. W przypadku dużych telewizorów, o przekątnej ekranu powyżej 55 cali i dużej odległości kanapy od telewizora, można nieco odchylić się od tej zasady i zamontować uchwyt do telewizora nieco wyżej. Wtedy dolna krawędź ekranu może znajdować się na wysokości naszych oczu.
Aranżacja ściany z telewizorem w salonie - najważniejsze zasady!
Przemyślane zaaranżowanie ściany telewizyjnej w salonie jest ważne, ponieważ rzuca się ona w oczy od razu po wejściu do salonu. Przedstawiamy kilka złotych zasad, którymi warto kierować się, wykonując projekt tej przestrzeni.
- Aranżacja ściany telewizyjnej powinna harmonizować z pozostałą częścią wnętrza, czyli aranżacją salonu.
- Dobrze zaprojektowana ściana może ukryć kable i stworzyć dodatkowe półki na sprzęt audio-video.
- Należy unikać bezpośredniego światła padającego na ekran TV, ponieważ może powodować refleksy.
- Wskazana jest odpowiednia wentylacja wokół telewizora, aby zapobiec jego przegrzaniu.
- Taśmy LED mogą podkreślić kontury telewizora lub półek, co stworzy nowoczesny efekt.
1. Ściana TV z drewna - ponadczasowe piękno
Drewno jest materiałem, które z czasem nabiera szlachetności. Naturalne usłojenie, ciekawa faktura oraz melanż odcieni sprawiają, że drewno doskonale będzie się prezentowało w każdej stylistyce wnętrzarskiej. Poziomo mocowane olejowane deski lub szerokie drewniane elementy ułożone w jodełkę to oryginalne tło, wprowadzające element natury do wnętrza. Drewniana ściana TV to uniwersalność w każdym calu. Bardzo dobrze komponuje się nie tylko z białymi i czarnymi płaszczyznami, ale także z betonem, marmurem oraz cegłą.
2. Cegła na ścianie z telewizorem - lofty nadal trendy
Telewizor na ścianie z cegły od razu kojarzy się ze stylem loftowym, który po wielu latach na powrót wyciągnął na światło dzienne takie materiały, jak stare drewno ze stodoły dziadka, czy rozbiórkowa cegła. Chropowata faktura ceglanej ściany daje efekt trójwymiarowości i doskonale współgra z ciepłym drewnem, co stanowi o ogromnej uniwersalności aranżacyjnej obu materiałów.
Dużą popularnością cieszy się wspomniana już stara cegła rozbiórkowa, którą warto odsłonić spod tynków, jeśli jest taka możliwość. Nie mniej atrakcyjnie na ścianie z telewizorem prezentuje się biała cegła oraz tradycyjne ceglane połówki o zróżnicowanym wybarwieniu.
3. Dekoracja ściany za telewizorem - beton nie tylko dla minimalistów
Beton we wnętrzach to nieprzemijający hit ostatnich sezonów. Świetnie sprawdza się nie tylko na podłogach i ścianach, ale również jako odrębny element dekoracyjny. Mogłoby się wydawać, że ten surowy design jest zarezerwowany wyłącznie dla wnętrz minimalistycznych, jednak również w przestrzeniach nowoczesnych prezentuje się doskonale.
Betonowa ściana z telewizorem wnosi do salonu element oryginalności i śmiałą nieschematyczną nutę dekadencji. Można wykonać ją z betonu architektonicznego, mikrocementu albo uzyskać efekt betonu, pokrywając ścianę betonową farbą lub dekoracyjnym tynkiem.
4. Nowoczesna ściana telewizyjna w salonie - zabudowa meblowa na ścianie TV
Półki i szafki w strefie telewizyjnej to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie. Można umieścić w nich konsolę, odtwarzacz płyt, dekoder i głośnik, a także schować kable. Półki jednak to nie tylko funkcjonalny mebel, ponieważ mogą stanowić również ozdobę kącika telewizyjnego.
Zabudowanie ściany TV podświetlaną konstrukcją, złożoną ze stojących i wiszących szafek RTV oraz regałów okalających telewizor, to świetny patent również na dodatkowe miejsce do przechowywania. Dekoracyjną zabudowę można wykonać także z regipsu. Dopuszczalna jest również szafa, jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca do przechowywania, jednak powinna stanowić element spójnie dopasowany do pozostałej części zabudowy.
5. Czarny ekran na czarnej ścianie - monochromatyczna ściana z telewizorem
Czarna ścianka TV to synonim elegancji i klasycznego piękna. Wraz z umieszczonym na niej telewizorem, tworzą zgraną i harmonijną całość. Czarna ścianka wcale nie musi być nudna.
Wykorzystane do jej aranżacji przestrzenne panele 3D, czarna cegła, wytłaczana tapeta, czarne lamele i efektowne oświetlenie, wprowadzą subtelną grę światła i cienia, przełamując monotonię kolorystyczną. Uruchamiając pokłady awangardowych pomysłów i kreatywności, można stworzyć własnym sumptem oryginalną i estetyczną przestrzeń do wypoczynku przed TV.
6. Ściana TV z lamelami - nieprzemijająca moda
Lamele to ulubiony materiał dekoracyjny najpopularniejszych architektów takich jak na przykład Krzysztof Miruć, który tworzy unikatowe wnętrza z charakterem. Montaż tych niepozornych wąskich listewek, umieszczonych na płycie lub filcu, jest banalnie prosty. To jeden z tych materiałów, dzięki którym wnętrze przechodzi najprawdziwszą metamorfozę przy minimalnym nakładzie pracy. Lamele można wykonać samodzielnie, wystarczy przykleić elementy do ściany.
Aranżując ścianę tv w salonie z czarnymi lamelami i czarnym telewizorem, uzyskamy nowoczesny monochromatyczny efekt. Wybierając lamele w kolorze drewna, wydobędziemy z dekoracji stylowy naturalny sznyt, ocieplający wnętrze. Aby podkreślić oryginalne piękno lameli, warto dodatkowo podświetlić je taśmą LED.
7. Fototapeta i tapeta w salonie na jednej ścianie z telewizorem
Mogłoby się wydawać, że powieszenie w salonie fototapety lub tapety modne było w czasach PRL-u. Wystrój mieszkań z biegiem lat diametralnie się zmienił, podobnie jak współczesne tapety. Obecnie wybór wzorów tapet oszałamia i oczywiście salon z telewizorem można ozdobić tym oryginalnym ozdobnym dekorem.
Należy pamiętać, aby jej wzór dopasować do aranżacji całego salonu. Do wyboru mamy wzory geometryczne, roślinne, imitujące kamień lub beton, a także bardzo ostatnio popularne murale.
8. Ściana z TV glamour - marmur, czyli niewymuszona elegancja
Jak zaaranżować ścianę z telewizorem w mieszkaniu, urządzonym w stylu glamour? Przede wszystkim stylowo. Glamour kojarzy się z blaskiem i blichtrem, jednak współcześnie projektanci stawiają raczej na materiały wysokiej jakości i umiarkowanie w ich ilości. Salon powinien być więc jasny, przestronny i sprawiać wrażenie nienachalnego luksusu. Idealnym sposobem na ściankę TV w takim salonie jest położenie na niej kamienia, najlepiej marmuru. Wrażenie spójności we wnętrzu będzie łatwe osiągnięcia, jeśli zdecydujemy się na marmurową wyspę kuchenną przy aneksie kuchennym lub podłogę z płytek o wzorze marmuru.
9. Industrialna ściana telewizyjna w salonie - surowy design dla wymagających
Salon w stylu industrialnym święci tryumfy. Wbrew powszechnie panującym opiniom, nie jest tożsamy z wnętrzem loftowym. Loft jest bardziej przytulny, natomiast industrial to surowa i nieprzetworzona stylistyka, która notabene ma szerokie grono sympatyków. Cechą charakterystyczną stylu industrialnego jest podkreślenie technicznych wyrazistych faktur takich jak na przykład stal. Inspiracje i pomysły zaczerpniemy ze starych fabryk i magazynów, gdzie górowały stalowe konstrukcje i odsłonięte instalacje. Nietrudno się zatem domyślić, że w salonie industrialnym wykończeniem ściany TV może stać się prosta czarna stalowa konstrukcja, w którą wkomponowany zostanie telewizor.
10. Nowoczesna ściana z kominkiem i telewizorem - inspiracja dla romantyków
Dlaczego nie pójść na całość i nie zrobić ściany TV z kominkiem i telewizorem? Ten niecodzienny pomysł wydaje się aranżacyjnie trudny do zrealizowania, ponieważ utarło się, żeby nie łączyć w jednym miejscu tych dwóch elementów. Okazuje się jednak, że nowoczesność można z powodzeniem połączyć z romantycznością. Jednym z pomysłów jest wykonanie długiej niskiej minimalistycznej zabudowy, w której zostanie osadzony kominek elektryczny lub biokominek. Nad nim symetrycznie może zawisnąć duży telewizor. Innym pomysłem jest osadzenie kominka w wysokiej zabudowie, zlokalizowanej obok telewizora.
Dekoracja ściany z telewizorem: podsumowanie
Trudno nie zgodzić się z tym, że aranżacja ściany w salonie z telewizorem jest kluczowa dla odbioru całego wnętrza. To swoista wizytówka salonu i z pewnością warto wybrać rozwiązanie, które nie tylko będzie cieszyć oczy domowników, ale przede wszystkim spójnie wpisze się w koncepcję aranżacyjną całego mieszkania.