Kto w tym domu rządzi, widać na pierwszy rzut oka - czworonóg, który okupuje sofę i nie pozwala się zepchnąć z łóżka. Jak widać, nie tylko człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego. Cookie cieszy się więc pełnią lokatorskich praw i nikomu nie przeszkadza, że swój teren znaczy sierścią. Właśnie z tego powodu wybrano szarą sofę, żeby ten mały, psi mankament nie był tak widoczny...

Salon w wzorzystym dywanem
Bujany fotel EPA RAR (Eames Plastic Armchair)
Nasza propozycja
Bujany fotel EPA RAR (Eames Plastic Armchair)
2126 zł
Dywan Gron, 230 x 160 cm
Nasza propozycja
Dywan Gron, 230 x 160 cm
1682 zł
„Life is a Journey” – głosi wiszący w salonie plakat. Właściciele mogą się pod tym podpisać obiema rękoma. Urządzanie ich wspólnego mieszkania jest właśnie jak wyprawa, która nigdy się nie kończy. Bo każda podróż właścicieli wzbogaca wnętrze o nowe pamiątki.

Berlińska osada lokalsów

85-metrowe mieszkanie Nadine i Jörga mieści się w pięknej berlińskiej dzielnicy Schöneberg. Oboje kochają to miejsce, a zwłaszcza swoje najbliższe rejony. Berlińczycy nazywają taką okolicę Kiez - to takie lokalne, pieszczotliwe słowo na kawałek „dzielni”, gdzie wszyscy się znają, gdzie chodzi się do ulubionych sklepów i odwiedza zaprzyjaźnione knajpki. A obsługa odczytuje zamówienie… z twarzy.

Retro komoda drewniana
Komoda Camden Herringbone
Nasza propozycja
Komoda Camden Herringbone
2189 zł
Trochę akcentów vintage, ikony designu, trochę skandynawskiego designu, a wszystko na tle klasycznego wnętrza z zachowaną oryginalną stolarką.

Stylowe, wysokie mieszkanie w starej kamienicy należało wcześniej do męża Nadine. Ale już cztery tygodnie po tym, jak się poznali i w sobie zakochali, Nadine zawitała z walizkami. Zaczęli wtedy myśleć o remoncie. - Chodziło o to, żebyśmy oboje się w nim dobrze czuli, żeby było przytulnie - mówi pani domu. - Od lat pracuję w branży reklamowej, żyję na wysokich obrotach. Zawsze lubię mieć od tego odskocznię. Choć jedną już mam - w postaci maleńkiego domku z dużym ogrodem na brandenburskiej prowincji.

Meble kuchenne to spadek po poprzednich właścicielach, ale kuchnia zyskała na lekkości dzięki temu, że właściciele zrezygnowali z górnych szafek. Do zabudowy dopasowano czarną lodówkę Smeg w stylu retro.

Prawdziwa twarz mieszkania w kamienicy

Zaczęli od ścian. W salonie skuty został tynk, żeby odsłonić cegły. Powstał imponujący efekt kontrastu pomiędzy wyrafinowanymi sztukateriami na suficie a surową powierzchnią ceglanego muru.

- Na taką ścianę zachorowałam po wizycie w Nowym Jorku - wspomina Nadine. Było trochę napięcia, kiedy robili pierwsze odkrywki. Bo nigdy nie wiadomo w jakim stanie jest cegła pod tynkiem, czy na przykład nie będzie potłuczona. Ale na szczęście w dawnych czasach rzadko chodziło się na skróty i mur okazał się wyjątkowo zdrowy oraz jednolity.

W kuchni natomiast pozrywali stare tapety i zaszpachlowali ściany na nowo. - Jedną ze ścian zostawiliśmy tu jednak tylko częściowo oskrobaną, tak by nosiła ślady kilku warstw farby - wspomina właścicielka. - Na tej niemal archeologicznej płaszczyźnie domalowaliśmy sprayem hasło „Miau?!” - śmieje się Nadine. - Po prostu jeszcze wtedy nie mieliśmy naszego psa. Gdyby już z nami był, na pewno napis na ścianie głosiłby „Hau!”.

Plakat vintage boho
Plakat w ramce, House Doctor
Nasza propozycja
Plakat w ramce, House Doctor
299 zł
Na ścianie kuchni pojawiły się bezpretensjonalne dodatki, jak na przykład drewniany wieszak z deseczkami i latarenkami czy awangardowa grafika.

Do większych operacji remontowych zaliczyć trzeba przesunięcie ściany w sypialni po to, by stworzyć miejsce na schowek i garderobę - tego w mieszkaniu bardzo im brakowało, zwłaszcza, że oboje wolą mieć w polu widzenia raczej mniej przedmiotów, ale za to cieszących oko. Z dużym napięciem zrywali też warstwę laminatu na podłogach, żeby odsłonić stare deski. Nie były w idealnym stanie, dużo pracy ich kosztowało czyszczenie i naprawianie ubytków. I nadal podłoga wygląda na mocno przechodzoną…

Ciemna ściana w sypialni
Bawełniana narzuta z frędzlami, HK Living
Nasza propozycja
Bawełniana narzuta z frędzlami, HK Living
209 zł
Łóżko pochodzi ze sklepu Upcykle Berlin, a pościel kupiono w H&M Home.

Eklektyczny miks

Ale to akurat idealnie pasuje do ich filozofii - miksowania starego z nowym, gładkiego z chropowatym, stylowego z industrialem. W kuchni postanowili zatrzymać część starej zabudowy. Zrezygnowali z górnego rzędu szafek, dzięki czemu kuchnia zrobiła się bardziej salonowa, lekka. Dolne szafki dostały nowe blaty, ścianę nad nimi wyłożyli białymi płytkami w cegiełkowy wzór i do tego dopasowali surową, prostą półkę oraz loftowe w charakterze lampy w kagankach na stelażu z hydraulicznych rurek. Na tle sufitowych sztukaterii wyglądają szalenie oryginalnie.

Czarna kuchnia bez szafek górnych
Lodówka wykończona w czarnym macie, Smeg
Nasza propozycja
Lodówka wykończona w czarnym macie, Smeg
8599 zł
Lampa Lab, HK Living
Nasza propozycja
Lampa Lab, HK Living
289 zł
Rustykalne meble w kuchni gospodarzy zamówiono u stolarza według projektu Wilberta Dasa. Blaszane, postarzane lampy nad barkiem wykonał rzemieślnik z pobliskiego Trancoso.

Dziś właściciele powoli i w sposób kontrolowany zapełniają dom drobiazgami z licznych wyjazdów. - Zawsze przywozimy coś z podróży, żeby mieć w zasięgu wzroku piękne wspomnienia. A co do urządzania wnętrz, to na szczęście oboje z mężem się tym ekscytujemy. I co najważniejsze - mamy nadzwyczaj podobny gust - twierdzi Nadine. - Zupełnie jakbyśmy byli jedną i tą samą osobą!

Cegła w salonie
Komplet stolików Hodge, Nordal
Nasza propozycja
Komplet stolików Hodge, Nordal
1539 zł
Pies Cookie uwielbia wylegiwać się na kanapie w salonie. Można go też oglądać na instagramowym profilu właścicielki @coockieengels. Dwa stoliki kawowe marki Hay.