Zagadnienia w artykule:
  • Pastelowe odcienie niebieskiego kontra nasycone<
  • Inne odcienie niebieskiego

Sukces koloru niebieskiego w naszych domach bazuje m.in. na tym, że barwę tę można dość swobodnie wykorzystywać w różnorodnych kompozycjach. Poza tym niebieski ma korzystny wpływ na psychikę: pozwala lepiej się wyciszyć, zrelaksować, ale też skoncentrować. Jako że to barwa chłodna, zapewnia efekt głębi. To zaś ma duże znaczenie zwłaszcza w małych wnętrzach. Czas zatem lepiej poznać odcienie niebieskiego oraz możliwości ich łączenia z innymi kolorami. 

Pastelowe odcienie niebieskiego kontra nasycone

Pierwszy podział na odcienie niebieskiego dotyczy właściwie ich mocy. Barwy pastelowe są delikatne i rozbielone, te nasycone - mocniejsze i bardziej wyraziste. Stanowią więc wybór dla osób odważniejszych, które nie boją się dominujących, efektownych barw w swoim domu. Z kolei pastele są opcją całkiem uniwersalną. Świetnie łączą się z bielą, kremami, szarością, a przede wszystkim - z innymi kolorami pastelowymi, takimi jak delikatna mięta czy pudrowy róż.

Kolor błękitny

To jeden z najbardziej znanych odcieni niebieskiego. Niekiedy nazywany także lazurowym, jest barwą nieba w słoneczny, bezchmurny dzień. Dzięki temu, że jest delikatny, nawet w nadmiarze nie przytłacza wnętrza. Świetnie komponuje się zwłaszcza z bielą, ale też odcieniami kremowymi, beżami czy pastelową szarością. Doskonale wypada we wszystkich pomieszczeniach, niemniej najczęściej stosowany jest w sypialniach i pokojach dziecięcych. Powód? Sprzyja relaksowi, a niektórzy nawet twierdzą, że ma dobre właściwości terapeutyczne!

Błękit paryski

Mowa tu o mocniejszym, ciemniejszym odcienie błękitu - niekiedy niesłusznie mylonym z kolorem granatowym. Ten żywy i dość rześki odcień chętnie wykorzystywany był w klasycznym malarstwie od XVIII wieku. Jedna z teorii mówi o tym, że został wynaleziony przez sukienników z Rode w Somerset. Można go zestawiać z podobnymi barwami jak typowy błękit. Coś dla odważniejszych? Na przykład błękit paryski plus pomarańcz!

Granat - navy blue

Jeden z najciemniejszych odcieni niebieskiego - mocniejszy niż błękit paryski, ale słabszy od kobaltu (o którym będzie dalej). Często można się spotkać też z anglojęzycznym terminem navy blue - również oznaczającym granat. Taki kolor dobrze wypada jako wyrazisty akcent we wnętrzu - w dodatkach albo jako barwa jednej wybranej ściany.

Doskonale komponuje się z bielą, kremami, wszelkiej maści beżami, szarościami, brązami. Można go też łączyć z żywą zielenią, fioletem czy pudrowym różem (wyjątkowo eleganckie i zmysłowe zestawienie!). A może ożywczy kontrast? Obok granatu zastosujmy brunatną czerwień, burgund albo kolor bordowy.

Turkus

Rześki odcień niebieskiego sytuujący się gdzieś pomiędzy błękitem a zielenią. Kojarzy się zwłaszcza z barwą południowych mórz - zresztą ogólnie morskie konotacje są mu zawsze bliskie. Swoją nazwę zaś zawdzięcza pięknemu kamieniowi również zwanemu turkusem. W ciągu dnia zmienia swoje oblicze w zależności od oświetlenia. Bardzo dobrze wypada w połączeniu z jednej strony z bielą, miętową zielenią, kremami i beżami, z drugiej - z soczystą limonką, ochrą czy mocnym, malinowym różem. Turkus dobrze sprawdza się też w wielobarwnych aranżacjach inspirowanych stylem orientalnym bądź boho.

Cyjan

Można go nazwać spłowiałym błękitem z domieszką szarości. Barwę tę dobrze znają graficy - wchodzi w skład jednego ze standardów kolorystycznych CMYK (C od cyjanu), a więc stanowi bazę wszystkich kolorów w tej wizualnej konwencji. Niektórzy widzą też w nim odrobinę podobieństwa chociażby do turkusu, niemniej wydaje się mniej rześki, a bardziej stonowany. Doskonały wybór jako alternatywa dla klasycznego błękitu!

Akwamaryna

Ten odcień niebieskiego bywa mylony i z turkusem, i z cyjanem. W praktyce jednak jest w nim więcej koloru zielonego - w wydaniu miętowym. Dzięki temu jest rześki i wspaniale odświeża wnętrza - jest dla nich jak orzeźwiająca bryza. A z czym go połączyć? Właściwie z każdym pastelem, ale też z bielą, szarością, innymi odcieniami zieleni czy błękitu.

Kolor chabrowy

Nazwę zawdzięcza znanym polnym kwiatom - chabrom. To kolor niebieski z delikatną domieszką fioletu. Jest mocny i wyrazisty, dlatego najlepiej sprawdza się w stonowanym otoczeniu. Doskonały wybór jako barwa ożywczych dodatków i dekoracji.

Kolor szafirowy

Szlachetna i bardzo elegancka barwa, która sytuuje się gdzieś między błękitem a granatem. Jest intensywna oraz lekko świetlista - w ciągu dnia potrafi zmieniać swoje oblicze zależnie od oświetlenia. Dobre połączenia z szafirem? Przede wszystkim barwy neutralne, które nie stanowią dla niego konkurencji - a więc biel, szarość, kremy, beże. Odważniejsi mogą postawić na zestawienie szafiru ze szmaragdową zielenią albo soczystym różem.

Indygo

Ten odcień niebieskiego ma w sobie mnóstwo mocy. Jest ciemny i wyrazisty, z domieszką głębokiego fioletu. Historycznie indygo to barwnik szczególnie poszukiwany i drogocenny, chętnie wykorzystywany zwłaszcza w sztuce oraz rzemiośle artystycznym. A jak można go spożytkować we wnętrzach? Najlepiej obok barw łagodnych i uniwersalnych. Ciekawie wypada też w towarzystwie ochry i

koloru musztardowego.

Denim blue

Pora na kolor dżinsu, a więc lekko siny błękit - niebieski z domieszką szarości. Barwa ta lubi co jakiś czas zawojować trendy! We wnętrzach zaś jest swoistym kameleonem. Zachowuje się niemalże jak spodnie dżinsowe, które jak dobrze wiemy, pasują właściwie do wszystkiego.

Kobalt

Kobaltowy odcień niebieskiego jest bardzo ciemny, czasem wręcz blisko mu do czerni! Ma w sobie głębię granatową wzbogaconą i przełamaną kroplą czerwieni. Najlepiej komponuje się z bielą, szarością i beżem, ale o wiele ciekawsze połączenia tworzy chociażby z różnymi odcieniami żółci czy fioletu - w tym np. z fuksją.

Kolor morski

Jak sama nazwa wskazuje, to barwa morza - zwłaszcza tego z krajów południowych. Ma w sobie i wiele błękitu, i sporo szmaragdowej zieleni. Dzięki temu jest rześki, a przy tym głęboki oraz szlachetny. A z czym łączyć kolor morski? Zawsze dobrze odnajduje się w sąsiedztwie bieli, szarości, a także odcieni drewna. Bardziej wyraziste i kontrastowe kompozycje może zaś tworzyć z żółcią i różem. Świetnie też wypada w sąsiedztwie innych odcieni niebieskiego i zielonego.

Inne odcienie niebieskiego

Warto pamiętać, że na tym nie koniec możliwych odcieni niebieskiego, które da się spożytkować we wnętrzach. Spotkamy jeszcze chociażby takie ciekawe wersje, jak ultramaryna, marengo, baby blue, błękit pruski czy chociażby błękit stalowy. To tylko pokazuje, jak wiele możliwości zapewnia kolor niebieski w swojej niezwykłej różnorodności!

Autor
Odcienie niebieskiego - czy znasz je wszystkie? Zobacz, z czym najlepiej połączyć chłodne barwy!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...