Czy starożytne aranżacje wnętrz oraz nowoczesne dodatki mogą ze sobą współgrać? Styl neoantyczny udowadnia, że tak. Zobacz, jak wypełnić wnętrze elementami z innej epoki!

Neoantyk we wnętrzach to nowy trend, który podbija serca miłośników designu i przemyślanego wystroju. Czym się charakteryzuje? To wzornictwo zaczerpnięte ze starożytności, serwowane we współczesnym wydaniu. Styl lekko wyrafinowany, przełamany nowoczesnymi dodatkami z delikatną nutką pop artu - idealny do nieoczywistej zabawy formą i kolorem, dający pole kreatywności. 

Czym charakteryzuje się neoantyk we wnętrzach?

Bazę stylu neoantycznego stanowią stonowane barwy, które pięknie rozświetlają przestrzeń: odcienie kremowe, beże, ecru, ciepłe szarości i biel. W takim wydaniu zobaczymy zazwyczaj ściany, blaty, okna i część mebli. Jeśli chodzi o surowce, warto zdecydować się na klasyczne materiały, które gościły w domach tysiące lat temu: kamień, marmur, czy glinę. Przydatna może okazać się też masa lastryko, czyli materiał kompozytowy często stosowany w łazienkach i na posadzkach.

Jak stworzyć starożytny klimat w nowoczesnym mieszkaniu?

Aranżując wnętrze, możemy postawić na rozwiązania architektoniczne, które bezpośrednio nawiązują do charakteru starożytnej Grecji, Egiptu i Rzymu. Świetnie sprawdzą się tu kolumny, które możemy zastosować do rozdzielenia stref w mieszkaniu, podtrzymania ścian, lub ozdobienia schodów z balustradą, szczególnie jeśli zdecydujemy się na ornamentalne akcenty. Wnętrze można również wzbogacić za pomocą pilastrów, idealnych do wykończenia kominka, lub sztukaterii naściennej, a także meandrycznych wzorów.

Dodatki kluczem do sukcesu - postaw na wazy i popiersia!

Neoantyk możemy też zaprosić do wnętrza przy pomocy odpowiednich dodatków. Starożytna estetyka przywodzi na myśl wazy i popiersia - to właśnie na te elementy warto postawić przy zakupie akcesoriów. Dobrym uzupełnieniem będą też flakony z suszonymi kwiatami, proste świece i ozdobne lustra.

Pamiętajmy jednak, że inspiracje antycznymi imperiami to jedynie filar. Neoantyczne wnętrza lubią mieszać się z przeskalowanymi reprintami, meblami i stolikami w geometrycznych formach. Klasykę kompozycji przełamują też odważniejsze akcenty kolorystyczne, abstrakcyjne kolaże o intensywnych barwach, grafiki i rzeźby o nieoczywistych kształtach. Często widnieją na nich wizerunki antycznych bogów i motywy charakterystyczne dla epoki.

Nic dziwnego, że neoantyczny wystrój cieszy się coraz większym powodzeniem. To przede wszystkim pole do ogromnej kreatywności i łączenie dawnych czasów ze współczesnymi trendami.