Skąd pochodzi styl pop art?

Termin pop art (sztuka popularna) po raz pierwszy został użyty przez angielskiego krytyka sztuki na łamach "Przeglądu Architektonicznego" w 1952 roku. Wtedy to Lawrence Alloway opisując niezwykle abstrakcyjne obrazy użył powyższego określenia. Sztuka ta charakteryzowała się nie tylko dużą ekspresją, ale również przestawiała rosnące zainteresowanie konsumpcjonizmem i materializmem, będącym efektem ubóstwa wynikającego z drugiej wojny światowej.

TAPETA PRINCE Murals Wallpaper, od 182 zł

Społeczeństwo pragnęło kultury masowej, muzyki, optymizmu i radości. Tak właśnie styl pop art zdobywał coraz większą popularność. Zachłyśnięcie wielkomiejskim życiem, dostępnym towarem z Zachodu oraz sztuką abstrakcyjną stworzyło popyt na chaotyczne i krzykliwe wnętrza.

Do kogo pasuje styl pop art?

Ekstrawaganckie wnętrza pełne nasyconych barw nie są dla każdego. Tym bardziej, że pop art do dziś uważany jest przez wielu za przedstawiciela kiczu. Projektowanie wnętrza w tym stylu może sprawić jednak wiele frajdy i radości. Tutaj nie ma zasad! Ma być kolorowo i optymistycznie! Często tego typu wnętrza doceniają artyści i osoby odważne. Pop art z pewnością nie przypadnie do gustu spokojnym introwertykom.

fot. Mindthegap

Jak stworzyć wnętrze w stylu pop art?

Odważny styl w dużej mierze czerpie inspiracje z surrealizmu. Istotna różnica polega na tym, że pop art wykorzystuje już istniejące przedmioty. Chętnie nawiązuje do ikon popkultury takich jak Marylin Monroe, Prince czy Audrey Hepburn prezentując je na wzorzystych grafikach i tapetach. Kolorowe ozdoby ścienne bardzo często przedstawiają fragmenty komiksów, reklam lub elementy sztuki Andy'ego Warhola, jak na przykład słynną puszkę z zupą firmy Campbell.

fot. Ligts4fun

We wnętrzach w stylu pop art najczęściej spotkamy kolory takie jak czerwień, żółty, pomarańcz oraz fiolet. Tutaj kolorowe są nie tylko ściany, ale również meble (najczęściej wykonane z plastiku). Uzupełniają je charakterystyczne dodatki w postaci świecących neonów.

fot. English Blinds

Chcesz urządzić wnętrze w stylu pop art? Zajrzyj do poniższej galerii i wybierz odpowiednie dodatki dla siebie!

Autor
Kolorowy styl pop art!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....