Surrealizm - co oznacza i skąd pochodzi?

Surrealizm jako kierunek powstał w 1924 roku we Francji, a swoją popularność zdobył przede wszystkim w literaturze i malarstwie. Nieco później zaczął on występować również we wnętrzarstwie bezpośrednio czerpiąc inspiracje ze świata sztuki. Surrealistyczni artyści fascynowali się hipnozą, sztuką absurdu i nonsensu, zjawiskami nadprzyrodzonymi i wykraczającymi poza stereotypy. Surrealistyczne obrazy i meble burzyły logiczny porządek rzeczywistości.

Okrągły dywan High Fidelity, FORNASETTI, 73 800 zł

Czas surrealizmu można zdefiniować jako okres buntu przeciw klasycyzmowi i racjonalizmowi. Co to oznaczało w praktyce? Że rzeczy pierwotnie przeznaczone do siedzenia, leżenia, podziwiania pełniły inną funkcję niż dotychczas. I tak powstała masa kolekcji mebli, które wyglądały nieco komicznie. Czasem nawet trzeba było się bardziej wysilić, aby odgadnąć ich docelowe zadanie.

Dywan Madrepore, FORNASETTI, cena na zapytanie

Artystą potocznie nazywanym "Ojcem surrealizmu" był oczywiście Salvador Dali - głównie ze względu na światowej sławy obraz przedstawiający miękkie zegary.

„Jego obraz „Trwałość pamięci”, znany także jako „Miękkie zegary”, stał się symbolem surrealizmu. Obraz ten powstał, gdy Dalí po zakończonej kolacji i wyjściu gości siedział i myślał o miękkości sera camembert, który leżał na talerzu. W jego pracowni znajdował się niedokończony obraz przedstawiający hiszpańskie skały, morze i uschłe drzewo. Dalí wiedział, że ten obraz wymaga dokończenia, że atmosfera obrazu będzie dobrym tłem dla czegoś. W pewnym momencie zobaczył dwa miękkie zegarki wiszące na gałęziach drzewa. Dokończył obraz i w ten sposób powstało jedno z najbardziej znanych dzieł na świecie.” (źródło cytatu: Wikipedia)

Obraz „Trwałość pamięci”, Salvador Dali

Surrealistyczne wnętrza - czym się charakteryzują?

Wnętrza inspirowane sztuką surrealizmu z pewnością nie mogą być nudne! Dominuje w nich żywa kolorystyka, odważne bryły i ekstrawaganckie oświetlenie. Spostrzegawczy zauważą wiele nawiązań do stylu pop art. Różnica pomiędzy tymi dwoma kierunkami jest jednak znacząca - pop art wykorzystywał produkty, które już istniały (np. plakaty z ikonami popkultury), natomiast surrealizm tworzy własne, unikalne projekty.

Lampa wisząca, proj. Omer Arbel, Bocci, KOOKU DESIGN, 16 691 zł

Przykładem awangardowego mebla jest sofa Bocca. Mebel w kształcie ust Marylin Monroe był fragmentem obrazu Salvadora Dali "Twarz Mae West". Niedługo po stworzeniu dzieła, Dali stworzył prawdziwy mebel, a prawie czterdzieści lat później Studio 65 odtworzyło projekt artysty.

Sofa Bocca

Innym przykładem surrealistycznego mebla jest fotel, rękawica dla kibica, pomnik...no właśnie? Czym jest właściwie tapicerowany mebel Joe? Włoskie trio projektantów, w skład którego wchodził Jonathan De Pas, Donato D’Urbino i Paolo Lomazzi, stworzyło fotel w hołdzie dla legendarnego baseballisty Joego DiMaggio. Choć projekt zupełnie nie przypominał stereotypowego fotela, szybko zyskał miano ikony designu.

Komu spodobają się wnętrza inspirowane surrealizmem?

Surrealistyczne wnętrza przypadną do gustu artystom, outsiderom, osobom ceniącym oryginalne i unikalne przedmioty. Niekiedy wystarczy jeden nieoczywisty mebel, by wnętrze nabrało awangardowego wyglądu.

Autor
Surrealizm we wnętrzach
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....