Barok - epoka kilku wieków

Okres baroku obejmuje czas od połowy XVI wieku, aż do wieku XVIII. Choć z barokiem głównie kojarzymy klasyczną architekturę z kolumnami, łukami i rzeźbami, dziś przyjrzymy się jej od środka. W barokowych wnętrzach królował przepych. Choć mało kto byłby w stanie mieszkać na co dzień w pałacowych przestrzeniach, może zainspirować się poszczególnymi elementami, aby stworzyć stylową aranżację.

Sofa Geisha, KOKET

 Jak urządzić mieszkanie w barokowym stylu?

Barokowe wnętrza kipią luksusem! Na ścianach prezentuje się misternie wykończona sztukateria, zdobione lustra oraz obrazy w złotych ramach, a z sufitu zwisa potężny, kryształowy żyrandol. Stylowe meble o opływowych kształtach i masywnych nogach najczęściej występują w ciemnej tonacji barw. Uzupełniają je wysokiej jakości tkaniny takie jak aksamit, drobne hafty, satyna, pikowania. Znajdziemy je na tapicerkach mebli, jak również w postaci dywanów, poduszek i długich, mięsistych zasłon.

Stołek Monkey, Eichholtz, CLUE STUDIO, 5820 zł

W barokowym salonie istotnym elementem jest zdobiony kominek, sporych gabarytów stół i gustowne detale jak na przykład ręcznie malowana porcelana dopełniająca jadalnianą aranżację. Sypialniane łóżko wzbogaca zwiewny baldachim, a na ścianach często spotkamy tapetę w ornamenty lub duże kwiaty na ciemnym tle. (Przeczytaj także: Jak urządzić sypialnię w barokowym stylu?)

Sofa Kelly, KOKET

Barokowa łazienka wyposażona jest najczęściej w armaturę utrzymaną w stylistyce retro, a podłogę pokrywają czarno-białe kafle. We wszystkich pomieszczeniach dominują odważne kolory: czerwień, złoto, czerń, bordo oraz zieleń.

O tym pamiętaj!

Urządzając wnętrze w stylu barokowym miej na uwadze, że taka stylistyka optycznie pomniejsza przestrzeń. Stosuj go w większych pomieszczeniach!

Stolik Kiki, KOKET

Planujesz wprowadzić styl barokowy do swojego domu? Obejrzyj poniższe meble i dodatki wybrane przez redakcję!

Autor
Styl barokowy i współczesne wnętrza? To możliwe!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....