Szturmem podbija nie tylko światowe wybiegi i modę uliczną (słynne dresy francuskiej hipsterskiej marki Vetements), równie dobrze radzi sobie także w meblarstwie. Dzięki swej miękkości, welwet (a także aksamit, plusz czy welur) otula salon luksusem, zapraszając do błogiego wypoczynku wszystkich domowników.

Doskonale odnajduje się w towarzystwie sof i foteli np. z oferty polskiego producenta Gala Collezione obitych tą samą tkaniną, tapicerowanych puf z gwoździkami, przyjemnych w dotyku zasłon i poduszek.

Welwet: Historia tkaniny

Welwet to lśniąca, dwuwarstwowa tkanina z gęstym, przyjemnym w dotyku “runem”, tworzonym przez króciutkie niteczki, z efektem charakterystycznego meszku.

Materiał przywędrował do Europy z Indii a głównymi ośrodkami europejskiej jego produkcji były początkowo Genua i Wenecja, a także inne miasta włoskie - Amalfi, Lukka, czy Florencja. 

Jak każdy materiał, posiada swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę decydując się na rodzaj obicia.

Cechy charakterystyczne welwetu:

  • Efekt wysiedzenia

Typowym dla welwetów jest „efekt wysiedzenia”, który jest zupełnie naturalnym skutkiem użytkowania mebli obitych tkaninami z „meszkiem”. Można sobie z tym bardzo prosto poradzić, regularnie rozczesując delikatnie materiał ręką lub miękką szczotką.

  • Cieniowanie tkaniny

Niektórzy mogą zwracać uwagę także na cieniowanie, które może powstawać ze względu na układanie się „runa” w różnych kierunkach. To jednak, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. Charakterystyczne cieniowanie nadaje tkaninie szlachetnego wyglądu i optycznej trójwymiarowości.

  • Wrażenie ciężkości

Welwet jest materiałem, który zarówno w ubraniach, jak i w meblach, poprzez swój połysk może dawać wizualne wrażenie ciężkości i zwiększać masywność całego mebla, np. w przypadku dużego zestawu modułowego. Dlatego na etapie zamawiania pomyślmy o wyposażeniu mebla w dodające lekkości cienkie nóżki.

Opisane cechy tkaniny nie powinny nas skłaniać do rezygnacji z welwetu, ponieważ jego zalety są niespotykane wśród innego typu materiałów tapicerskich.

  • Ochrona przed rozlanym płynem

Sofa, puf, czy obite welwetem fotele, dobrze skomponowane z obranym stylem, będą gwarancją udanej i dopracowanej aranżacji salonu. Warto dodać także, że nowoczesne tkaniny welwetowe mają dodatkowe zabezpieczenia i apretury, które chronią je przed wchłanianiem rozlanych płynów. Dzięki temu utrzymanie mebla w czystości jest bardzo łatwe.

Dlaczego warto zdecydować się na welwet?

Klasyczne wnętrze zaakcentowane tego rodzaju tkaniną zyskuje głębię i wyrafinowanie. Jego wygląd dodaje wystrojowi wrażenia przytulności, jak również podkreśla luksus i elegancję. Doskonale prezentuje się w pomieszczeniach o industrialnym, minimalistycznym klimacie, jak i tych bardziej wysublimowanych, z lekko francuskim pazurem.

Odnajduje się w zestawieniu z formami stylu nowoczesnego, skandynawskiego, a nawet loftowego - im surowszy kontekst, tym większe wrażenie robi sama tkanina. Jednocześnie jest nieoceniony we wnętrzach w stylu vintage czy retro, gdzie w istotnej mierze kreuje charakter stylizacji.

Najmodniejsze obecnie kolory, podkreślające elegancję welwetu, oscylują wokół różnych odcieni granatu, pudrowego różu, ochry, musztardowego, szafiru, rubinowej czerwieni i oczywiście butelkowej zieleni. Obite welwetem meble, np. pikowane sofy z funkcją spania, znajdziemy m.in. w ofercie Gala Collezione.