Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wielkość wnętrza oraz ilość dziennego światła, które do niego wpada. Za mało światła w połączeniu z ciemnym kolorem przytłoczy przestrzeń i sprawi, że pomieszczenie będzie smutne. Dobór kolorów zależy więc od miejsca, które chcecie odświeżyć.

Pamiętajcie, że kolory możecie łączyć na jednej ścianie, ale też przeciwstawnie do siebie. Ściana nie musi być pomalowana w całości - możecie wykorzystać pasy, koła lub figury geometryczne.

Kontrasty we wnętrzach: Ciepłe kolory

To barwy, które kojarzą się najczęściej ze słońcem lub ogniem (żółcie, czerwienie, beże, pomarańcze), ale to również kolory ziemi, czyli zielenie i brązy. Sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i wizualnie większe, a do tego budzą spokój i zadowolenie. Idealnie nadają się do salonu czy kuchni.

To miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu, warto więc pomyśleć nad nietypowym połączeniem barw, aby nieco je ożywić. Pomarańczowy z brązem? Beżowy z żółtym? Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, warto jednak kolory dobierać świadomie, ponieważ mają na nas ogromny wpływ i wiele o nas mówią.

Ciepłe barwy działają pobudzająco, wywołują radość i wzmacniają kreatywność. Kolor żółty na przykład pomaga panować nad emocjami i rozładowuje napięcie, z kolei pomarańczowy inspiruje do twórczej pracy i motywuje do działania.

Kontrasty we wnętrzach: Klasyka, czyli biel + czerń

Bez wątpienia jest to najtrwalszy trend, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Daje wiele możliwości, zwłaszcza, jeżeli chodzi o dobór mebli czy dodatków takich jak ramki na zdjęcia, wazony, świeczki itp. Nie warto jednak do tego zestawienia dodawać zbyt wiele.

Z połączeniem czerni i bieli dobrze wygląda czerwień, złoto lub srebro. Te klasyczne kolory nadadzą pomieszczeniu elegancji, nie tworząc przy tym chaosu. 

Wnętrza w tym stylu będą odpowiednie dla osób dynamicznych, które w zaciszu domowym szukają ukojenia po ciężkim dniu, lubiących minimalizm, styl retro lub styl skandynawski. Biel działa łagodząco na stres, kojarzy się z czystością i jasnością, a przede wszystkim daje poczucie swobody.

Czerń natomiast tworzy intymną atmosferę i stanowi doskonałe tło do wyeksponowania dekoracji i mebli, będąc tym samym idealnym dopełnieniem bieli. To harmonijne połączenie.

Kontrasty we wnętrzach: Barwy harmonizujące monochromatyczne

To barwy, które ze sobą współgrają. Znajdują się koło siebie na kole barw, dlatego, jeśli macie problem z wyborem, skorzystajcie właśnie z niego. To graficzny model objaśniający zasadę łączenia i mieszania kolorów.

Najpopularniejszym połączeniem są te o podobnych odcieniach, co nie znaczy, że jest ono nudne i niezauważalne.

To idealne rozwiązanie dla osób, które nie są na tyle odważne, by skorzystać z połączenia mocno kontrastowych barw, a jednak potrzebują zmiany. Przykładem może być połączenie mocnego żółtego z jego pastelowym odcieniem albo granatowego z delikatnym niebieskim.

Wybór kolorów musi być przemyślany, ponieważ źle dobrane mogą przytłoczyć i wcale nie uczynią wnętrza wyjątkowym. Pamiętajcie więc o umiarze i balansie. Najlepiej, jeśli wybierzecie konkretną barwę przewodnią. Nie zapominajcie o kolorze elementów takich jak drzwi, futryny czy okna. To równie ważne, ponieważ wszystko powinno tworzyć spójną całość.