Białe ściany i kolorowe dodatki we wnętrzu   Salon, kolory we wnętrzu
Bazą, na której zostały rozrzucone kolory, jest biel - zawsze matowa. Telewizor powieszono na matowych płytach MDF, stanowiących komplet z umieszczoną pod nim długą szafką. Ścianom surowości dodaje cegła, a dokładnie mówiąc cienka cegła licówka przyklejona do ściany i pomalowana na biało. Na podłodze dąb naturalny olejowany.   Kolor
Zawsze nasycony i błyszczący. Żółte lampy, nawet kiedy nie świecą, swoim blaskiem przyciągają wzrok. Kilka kolorowych przegródek w regale również polakierowano na wysoki połysk. Kanapa łączy różne odcienie czerwieni, więc też jest mocnym akcentem kolorystycznym w salonie.

Spokojne wnętrze, urządzone zgodnie z aktualną modą, w której dominują beże i szarości, nas nie interesuje. Chcemy, żeby było zabawnie i kolorowo - usłyszała architektka Katarzyna Ratyńska z biura projektowego Pepe Pracownia. Jej klienci, młodzi ludzie, małżeństwo tuż po studiach, uznali, że na stonowaną elegancję mają jeszcze czas, a ich pierwsze mieszkanie musi być urządzone z fantazją.

- Nieczęsto zdarza się projektantowi pracować dla ludzi tak otwartych, gotowych na kolorystyczne eksperymenty - opowiada. - Kiedy przedstawiałam im wizualizację wnętrz, miałam obawy, że okaże się dla nich zbyt brawurowa. Może jednak, myślałam, trochę przesadziłam z tym kolorem? A tymczasem miłe zaskoczenie: przyjęli propozycję właściwie bez poprawek!

Wyspa kuchenna w kolorowym mieszkaniu   Barwy we wnętrzu, kuchnia   Kuchnia w kolorowym mieszkaniu
Otwarta, lecz dyskretna
Choć połączona z salonem, kuchnia nie przyciąga uwagi. Skutecznie zasłania ją wyspa, w której zamontowano płytę kuchenną. Niemal niewidoczny jest także wiszący nad nią okap - ukryty w suficie. Właśnie z jego powodu sufit nad kuchnią trzeba było o 25 cm obniżyć, co wizualnie oddzieliło to miejsce od reszty pomieszczenia.
  Przestrzeń kuchenna
Dzięki likwidacji przewidzianego w projekcie pomieszczenia gospodarczego została powiększona niemal o połowę. Zamiast pierwotnie zaplanowanych sześciu metrów kwadratowych ma teraz jedenaście. Pozwoliło to funkcjonalnie ją zagospodarować - rząd dolnych i górnych szafek został uzupełniony o całą ścianę pojemnej, wysokiej zabudowy. Oświetlenie stanowią lampy LED wpuszczane w sufit; są bezbramkowe, trudne do zainstalowania, ale efektowne. Na podłodze szary gres.

Przeróbki, które miały poprawić funkcjonalność mieszkania, Katarzyna zaproponowała niewielkie. Zniknęła ścianka, która częściowo oddzielała kuchnię od salonu, zlikwidowano też umieszczone za kuchnią wąskie pomieszczenie gospodarcze. W ten sposób zamiast ciasnej spiżarni, w której i tak niewiele mogło się zmieścić, w powiększonej kuchni pojawiło się miejsce na całą ścianę szafek. W sumie oba te posunięcia znacząco poprawiły przestrzeń.

Widok z kuchni na hol   Hol w kolorowym mieszkaniu
Hol z połyskiem
Drzwi w podniesionych do sufitu ramach tworzą lśniące powierzchnie, które są nie tylko efektowną ozdobą, ale też optycznie powiększają przestrzeń. To samo zadanie spełnia ogromne lustro, za którym kryje się szafa. Przez zieleń, turkus i błękit wchodzimy do toalety, łazienki i sypialni, a kiedy uchylimy drzwi limonkowe, zajrzymy do wnętrza, w którym właściciele urządzili swoje biuro.

Najistotniejszy w projekcie był dobór sprzętów i kolorów.

- Jest w projektowaniu zasada, że jeden kolor powinien być dominujący, a dwa pozostałe mają stanowić do niego dodatek. Tutaj ta zasada została złamana. Mamy wprawdzie białą bazę, czyli ściany, sufit i niektóre meble, ale brak koloru dominującego - tłumaczy Katarzyna. Jest za to cała paleta barw: czerwień, żółć, zieleń, błękit...

Wszystkie w nasyconych, przyjaznych odcieniach. Rozrzucone po salonie sprawiają, że wnętrze emanuje radosną energią. Inna natomiast jest sypialnia, w której prym wiedzie niebieski. - Tu o szaleństwach nie było mowy, bo z natury rzeczy miejsce odpoczynku powinno być spokojne, a więc utrzymane w kojącej kolorystyce - mówi projektantka. - Zaproponowałam kilka barw, a pani domu dokonała wyboru. Uznała, że najlepiej śpi się w błękitach. I na tym stanęło.

Łóżko w sypialni, narzuta w granatowym kolorze   Sypialnia w granatowym kolorze
Sen w błękitach
Gospodarzom zależało, by sypialnia była oazą spokoju, dlatego zrezygnowano tu z kolorystycznego szaleństwa, jakie panuje w salonie. - Tutaj tylko biel i kolor nieba - zdecydowali. Na zamówienie zrobiono więc niebieskie tapicerowane łóżko, do którego dobrano narzutę i poduszki. Wszystko w różnych odcieniach błękitu, powielonego przez odbicie w lustrzanych drzwiach od garderoby.
  W sypialni, tak jak w całym mieszkaniu, gospodarze zrezygnowali z zasłon w oknach. Zamiast nich zainstalowali rolety - tutaj obowiązkowo niebieskie.

Do tego mieszkania kolor wnoszą nie tylko sprzęty. Ogromną rolę odgrywają tu również drzwi. Podwyższone, ujęte w sięgające sufitu ramy, tworzą duże powierzchnie błyszczące turkusem, zielenią i limonką.

- A błyszczą rzeczywiście, i to niczym lustra - dodaje architektka. - Są zrobione z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk. Zresztą z tego samego materiału zaprojektowałam kolorowe meble w kuchni oraz takie detale jak limonkowe listwy zdobiące białe szafki kuchenne. Błyszczy też szklany turkusowy blat w łazience, a nawet drewniany zielony wieszak-drzewko w holu.

Toaleta, kolory zielony, niebieski, biały, turkus   Łazienka w turkusowym kolorze   Turkusowy kolor w białej łazience
Toaleta i łazienka
Stanowią dwa osobne pomieszczenia. Toaleta jest malutka, ale optycznie powiększa ją ogromne lustro, którym wyłożono całą ścianę naprzeciw umywalki. Nad podwieszanym sedesem jest szafka z drzwiczkami z matowego MDF-u. Z tego samego materiału wykonano meble w łazience (zdjęcie obok). Tu szafek jest dużo, a w jednej z nich, tej obok umywalki, została schowana pralka. To dlatego umywalka nie mogła być większa. Za to kabina prysznicowa jest bardzo wygodna - ma długości aż 187 cm. Zamyka się ją drzwiami szklanymi przesuwanymi na szynach.

Jest więc konsekwentnie: jeśli biel, to mat, jeśli kolor, to z połyskiem. Dzięki temu barwy wydają się głębsze i podwójnie żywe. A dodatkowo lśniące powierzchnie optycznie dodają przestrzeni. Za sprawą niezwyczajnych drzwi nawet wąski korytarz prowadzący do sypialni stał się sporym pomieszczeniem. I efektownym, jak całe mieszkanie.