Przygotowanie zwykłej herbaty wymaga kilku etapów: należy wlać wodę do czajnika, włączyć urządzenie, wziąć kubek, sięgnąć po herbatę, wyjąć z szuflady łyżeczkę, nalać wrzątek do kubka, wyrzucić torebkę herbaty do kosza na śmieci.
Niby tak dużo czynności, ale w ogóle na co dzień nie zwracamy na to uwagi, wykonujemy je mechanicznie, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do rozmieszczenia poszczególnych rzeczy w kuchni i urządziliśmy ją sobie tak, aby była jak najwygodniejsza, nie tylko przy robieniu herbaty, ale również przy bardziej skomplikowanych czynnościach.
Dobry plan - projekt kuchni
Czynności, które wykonujemy w kuchni przebiegają według ustalonego schematu, zwanego ciągiem technologicznym. Brzmi poważnie, fachowo i trochę strasznie? Nic bardziej mylnego - to jedna prosta zasada, dzięki której możemy nawet w małej kuchni stworzyć przestrzeń idealną do wygodnego i sprawnego gotowania. Wystarczy na planie kuchni wyobrazić sobie trójkąt i rozmieścić na jego wierzchołkach po kolei lodówkę, zlew i kuchenkę, a w miejscach boków trójkąta umieścić blaty. Trójkąt jest tu umowny, ponieważ równie dobrze sprzęty te mogą stać w linii prostej.
Ważne, żeby zachować odpowiednią kolejność: lodówka - blat - zlew - blat - kuchenka. Pod blatem i na ogół nad nim znajdują się szafki kuchenne, w których powinniśmy rozmieścić wyposażenie kuchni tak, aby były najbliżej tego punktu ciągu komunikacyjnego, w którym z nich korzystamy, np. plastikowe pojemniki do przechowywania żywności - obok lodówki; durszlaki, noże - między zlewem a kuchenką; garnki, patelnie - blisko kuchenki; talerze, sztućce - niedaleko stołu lub wyjścia do jadalni. Teraz potrzeba tylko odrobiny dobrych rozwiązań technicznych, aby wszystko działało jak w zegarku.
Wszystko w porządku - rodzaje szafek kuchennych
Poszczególne sprzęty kuchenne mają najróżniejsze rozmiary, dlatego warto zdecydować się na szuflady, które różnią się głębokością - najpłytsza na sztućce, głębsza na niewielkie naczynia, najgłębsza na garnki. Głębokie szuflady są dużo wygodniejsze od tradycyjnych szafek kuchennych - nie musimy nurkować pod blat aby wyciągnąć rzadziej używany przedmiot - wszystko jest pod ręką, ponieważ takie szuflady na ogół wysuwają się do samego końca, dzięki mechanizmom hamującym. Poza tym są wyposażone w systemy cichego i delikatnego domykania oraz specjalne antypoślizgowe maty i ograniczniki, które można zamontować w dowolnych miejscach, dzięki czemu naczynia nie przesuwają się i nic im nie grozi.
Producenci mebli kuchennych lub mechanizmów do nich proponują nawet takie ułatwienia, jak elektryczne systemy wspomagania otwierania szuflad - wystarczy nacisnąć front biodrem, a szuflada sama się otwiera - w kuchni jest to wyjątkowo wygodne, ze względu na to, że często mamy obie ręce zajęte, lub po prostu ubrudzone przygotowywanym jedzeniem.
Wygoda i bezpieczeństwo w kuchni
Górne szafki w kuchni na ogół przeznaczamy na przechowywanie mniejszych naczyń i produktów spożywczych. Po pierwsze dlatego, że są po prostu wygodne, po drugie - są płytsze niż szafki pod blatem, więc duże rzeczy się w nich nie mieszczą. Jednak często mają jeden minus, dosyć denerwujący, kiedy co chwila po coś do nich sięgamy, a mianowicie drzwiczki.
Otwierane zwyczajnie, do przodu, musimy co chwilę zamykać, ponieważ najzwyczajniej w świecie nam przeszkadzają. W tym przypadku producenci pomysłowych rozwiązań do mebli kuchennych wychodzą nam z pomocą.
Coraz popularniejsze w kuchniach są szafki z drzwiczkami zamontowanymi na specjalnych prowadnicach, otwieranymi do góry. Takie drzwiczki zatrzymują się w dowolnym miejscu, oczywiście są wyposażone w system cichego domykania, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że opadną z hukiem. To bardzo wygodne rozwiązanie pozwala na czas gotowania zostawić szafkę otwartą, bez ryzyka, że nabijemy sobie guza jej drzwiami.
W kuchni liczy się każdy centymetr
W niewielkich kuchniach cenny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni, którą możemy przeznaczyć na przechowywanie produktów spożywczych. "Sucha" żywność, jak na przykład makarony, kasze, przyprawy, która nie musi być trzymana w lodówce, potrzebuje oddzielnej szafki.
Jednak nie jest wygodne trzymanie jej na zwykłych półkach, np. w szafkach kuchennych pod blatem, ponieważ żeby dostać się do produktów postawionych z tyłu, trzeba wyjąć wszystkie stojące z przodu. Tu również sprawdzą się szuflady wysuwane do końca, jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem - szczególnie w niewielkich kuchniach - jest tak zwany system cargo, czyli wyciągi podblatowe. To wysuwane regały, zapewniające dostęp do produktów z dwóch stron. Są stabilne, wytrzymałe i wystarczy zaledwie 15 cm szerokości, aby można było w nich umieścić naprawdę dużo rzeczy. Doskonale nadają się do przechowywania butelek, słoików i innych produktów, po które sięgamy w czasie gotowania bardzo często.
Zanim kupisz szafki do kuchni:
- Dostosuj kuchnię do swoich potrzeb - jeśli nie jesteś fanem gotowania, nie potrzebujesz ogromnej szafki na garnki.
- Zaplanuj kuchnię tak, aby jak najmniej przedmiotów stało na wierzchu - nie będą wówczas narażone na tłusty osad, którego w kuchni nie da się uniknąć.
- Wykorzystaj każdy centymetr kwadratowy powierzchni - warto zmniejszyć jedną szafkę podblatową o 20 cm, żeby zamontować wygodne i praktyczne cargo.