Szafki czy spiżarnia w kuchni?

Proszę o pomoc w zaaranżowaniu kuchni. W projekcie okno ma szer. 230 cm, chciałbym dodać drugie okno (60 - 100 cm) na drugiej ścianie i utworzyć przeszklenie narożne. Salon chciałbym oddzielić od kuchni wyższym barkiem z dodatkowym blatem od strony kuchni. Zastanawiam się też, co byłoby bardziej funkcjonalne - mała spiżarnia jak na projekcie, czy rezygnacja z niej na rzecz zabudowy kuchennej.

Proponuję zrobić szafki do przechowywania zamiast spiżarni. W zaproponowanej aranżacji pomieszczenia zostały połączone i cała ściana po lewej stronie zabudowana szafkami.

Zgodnie z założeniem znalazło się w projekcie również okno narożne - ale trzeba skonsultować tą kwestię z projektantem domu, który stwierdzi, czy w narożniku będzie potrzebny słupek, czy nie.

Położenie komina między kuchnią a salonem narzuciło "zakończenie" części kuchennej i mebli - znalazł się tam blat przykrywający szafki stojące. Proponowałabym nie robić tam barku z hokerami, ponieważ tuż obok stanie stół z krzesłami, a w takiej sytuacji hokery przeważnie nie są używane. Jeśli jednak koniecznie chcemy zrobić barek - wystarczy dodać kawałek podniesionego blatu nad tym zaprojektowanym.

Słupek meblowy przy ścianie na końcu tego blatu dostępny od strony jadalni - można tam schować zastawę stołową, kieliszki, a nawet alkohole.

Dalej w zabudowie kuchennej lodówka, cargo, płyta grzewcza z piekarnikiem, szafka z szufladami, szafka narożna z półką lub koszami obrotowymi, szafka z 2 - komorowym zlewem i koszami na śmieci, zmywarka, szuflady, na końcu ponownie szafka narożna. 

Wszystkie szafki wiszące do sufitu z frontami uchylnymi.

Piekarnik zamiast pod płytą grzewczą można zrobić w zabudowie wśród szafek po lewej stronie.

Szafki czy spiżarnia w kuchni? Szafki czy spiżarnia w kuchni?
Rys.1. Rzut kuchni - stan obecny. Rys.2. Rzut kuchni - propozycja aranżacji.