Wydawałoby się, że wybór stołu nie powinien przysporzyć zbyt wielu problemów. Wystarczy zdecydować się na odpowiadający nam kolor, kształt, materiał i liczbę nóg. Jednak okazuje się, że znalezienie takiego mebla, który połączy nasze oczekiwania, a poza tym - może nawet przede wszystkim - będzie funkcjonalny, wcale nie jest takie proste.
Wybór rozmiaru stołu do jadalni
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić zanim wybierzemy się do salonu meblowego lub zaczniemy poszukiwania w Internecie, jest określenie rozmiaru stołu, jaki chcemy mieć, lub na jaki możemy sobie pozwolić. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i miejsca, w którym ten mebel ma stać. Nie kupujmy stołu (ani żadnych innych mebli salonowych) "na oko", gdyż w ogromnej przestrzeni sklepowej, bardzo często wydają się one zdecydowanie mniejsze niż są w rzeczywistości.
Aby nie popełnić błędu należy dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na stół do jadalni, pamiętając o tym, że dookoła niego staną jeszcze krzesła, a odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść. W mniejszych pomieszczeniach warto więc zdecydować się na bardzo praktyczny stół rozkładany; złożony na co dzień nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale w razie konieczności może się stać prawdziwym stołem biesiadnym.
Kształt stołu do jadalni - jakie mamy opcje?
Układ jadalni i jej wymiary często narzucają kształt stołu. Możemy wybierać między kwadratowymi, prostokątnymi, okrągłymi i owalnymi. Aby wybrać odpowiedni, musimy zastanowić się również, jakie funkcje stół do jadani ma pełnić. Kształt, wielkość i możliwość rozkładania warto więc dostosować do liczby domowników i ich trybu życia. Wybierając wielkość stołu, pamiętajmy, że długość krawędzi blatu zapewniająca wygodę siedzącej przy nim osobie to ok. 55–60 cm.
Najmniejsze stoły kwadratowe mają wymiary od ok. 80 x 80 cm - jest to wielkość odpowiednia dla dwóch, maksymalnie czterech osób. Sześcioosobowa rodzina bez problemu się zmieści przy stole o wymiarach 80 x 120 cm. Jeśli lubimy często organizować spotkania w większym gronie, zdecydujmy się na stół rozkładany - w niektórych modelach maksymalna długość blatu to nawet ok. 400 cm! Przy takim stole w jadalni powinno zmieścić się aż 16 osób. Równie ważna co wielkość blatu jest wysokość stołu, a przede wszystkim odległość między podłogą a listwą pod blatem - tzw. prześwit pionowy, który powinien wynosić minimum 60 cm. Musi on być tym większy, im wyższe osoby będą korzystały ze stołu.
Wybór materiału stołu do jadalni
Największą popularnością cieszą się stoły z litego drewna - są bardzo solidne i służą naprawdę długo. Oczywiście cena za stół jest proporcjonalna do jego jakości. Lite drewno można zastąpić płytą drewnopochodną pokrytą fornirem lub okleiną - meble tak wykonane wyglądają równie efektownie, są jednak nieco tańsze.
Trwałe i stabilne są również stoły na metalowych podstawach z blatami z hartowanego szkła, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Bez względu na to, z czego jest wykonany blat stołu, musi być odpowiednio zabezpieczany i pielęgnowany, szczególnie gdy korzystamy z niego codziennie.
Krzesła do stołu w jadalni - jak wybierać?
Kiedy już wybierzemy odpowiedni stół do jadalni, musimy dobrać pasujące do niego stylem i wymiarami krzesła. Najlepiej zdecydować się na zestaw - wtedy będzie pewność, że krzesła będą miały odpowiednią wysokość, kolor i proporcje. Jeśli jednak nie kupujemy kompletu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary - muszą bez problemu wsuwać się pod stół i mieścić wzdłuż jego krawędzi.
Niezwykle ważna jest również wygoda. Jeśli często zapraszamy gości i spędzamy przy stole dużo czasu, najlepiej zainwestować w krzesła z miękkimi siedziskami, podłokietnikami oraz wysokimi, wyprofilowanymi oparciami. W takim przypadku doskonale się sprawdzą krzesła tapicerowane, są one jednak na ogół nieco większe niż drewniane.
Zanim kupisz stół do jadalni:
- Wybierając wielkość stołu, pamiętaj, że długość krawędzi blatu zapewniająca wygodę siedzącej przy nim osobie to ok. 55-60 cm
- Odległość między stołem i ścianą lub innymi meblami powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść.
- Odległość między podłogą a listwą pod blatem stołu - tak zwany prześwit pionowy, powinien wynosić minimum 60 cm.