Do małej jadalni najlepszą opcją będzie stół owalny, zajmujący mało przestrzeni. Nie posiada kantów, o które - gdy miejsca niewiele - łatwo się poobijać. Zaletą jest też to, że nie ma barier między siedzącymi osobami.

 

Dużą popularnością cieszą się stoły rozkładane, które na co dzień służą tylko kilku osobom, a w wyjątkowych okolicznościach mogą pomieścić nawet kilkanaście. Jeśli jednak przestrzeń nas nie ogranicza, wybierzmy duży stół - prostokątny lub okrągły. Taki, na którego blacie będzie dość miejsca, by wygodnie biesiadować nawet na gromadnych, rodzinnych imprezach.

Stół BG-CT3706-1.6 wykonany z mdf-u oraz giętej sklejki dębowej, krzesła tapicerowane skórą, PANAR MEBLE, 4490 zł i 1490 zł/szt. Stół i krzesła z kolekcji Linea wykonane z naturalnej okleiny jesionowej, ozdobione elementami skórzanymi, AGATA MEBLE, stół 2699 zł, krzesło 529 zł Stół Corsica wykonywany na zamówienie, FABRYKA WNĘTRZ, 5720 zł

Przede wszystkim zastanówmy się, ilu biesiadników zwykle przy nim zasiada. Trzeba bowiem liczyć, że dla każdego z nich potrzeba na blacie prostokąta o wymiarach 60 x 40 cm. To optymalna powierzchnia zapewniająca siedzącym przy stole swobodę ruchu, a jednocześnie pozwalająca wygodnie rozmieścić nakrycia i półmiski z daniami.

Posiłki najwygodniej będzie się nam jadło przy stole o wysokości 72-75 cm. Warto jednak sprawdzić, czy goście będą mogli wygodnie zmieścić pod stołem nogi. Ważna jest tu nie tylko szerokość blatu, ale i rozstaw nóg mebla - zanim więc rozłożymy nakrycia, przystawmy do stołu krzesła, by się przekonać, czy wszystkie zgrabnie omijają stołowe nogi.

Dębowy, ręcznie szlifowany stół Castle z widocznym usłojeniem, JADIK, od 1311 zł Nowoczesna kolekcja mebli do jadalni wykonanych z naturalnej okleiny dębowej Lifeline, dostępne modele stołów z blatami ze szkła hartowanego, KM KLOSE, 4537 zł Dębowy stół Wentworth oraz krzesła Mimi i Urban tapicerowane welwetem, FABRYKA WNĘTRZ, 2350 zł, 1150 zł i 1550 zł

Oczywiście ten problem nie istnieje, jeżeli mamy stół na jednej nodze. Warto zastanowić się nad jego kupnem, jeśli mamy mało miejsca, a chcemy mieć możliwość pomieszczenia jak największej liczby gości.

Z jakiego materiału?

Stoły produkowane są z rozmaitych tworzyw: od drewna, płyt drewnopochodnych, szkła, metalu po kamień szlachetny. W pierwszych dwóch przypadkach nogi mebla wykonane są z litego drewna. Jeśli przykrywa je taki sam blat, mebel zwykle kosztuje więcej. Nieco mniej zapłacimy za stół z blatem z fornirowanego lub laminowanego MDF-u. Popularne szklane stoły mają zwykle nogi z drewna lub metalu. Najczęściej stosowane jest w nich grube szkło, zwane bezpiecznym.

Kolekcja Pegaso to zestaw, w skład którego wchodzi drewniany stół i sześć tapicerowanych krzeseł, AGATA MEBLE, 1399 zł Stół T 204 to nowoczesny, rozkładany stół do jadalni, możliwość wyboru jednego spośród pięciu modułów wielkości oraz dodatkowo wersji 2- lub 4-wkładkowej pozwala na zmianę funkcji użytkowania stołu z 4 do 12 osób, OPTIPLUS BY KLOSE, 2893 zł Krzesło Rody na stelażu z drewna bukowego, wypełnione kilkoma rodzajami pianki poliuretanowej, JADIK, od 448 zł

Jak dobrać krzesła?

Kiedy już wybraliśmy stół, trzeba dopasować do niego krzesła. Możemy zdecydować się na zakup całego kompletu wraz ze stołem. Jeśli chcemy dodać jadalni trochę charakteru, zdecydujmy się na połączenie dwóch stylów - dobrze wygląda np. zestawienie krzeseł nowoczesnych z antykami. Zresztą sposobów łączenia krzeseł ze stołem jest mnóstwo.

Krzesło CY824 z siedziskiem i oparciem tapicerowanymi ekoskórą, stelaż ze stali chromoniklowanej, PANAR MEBLE, 360 zł. Tapicerowane i pikowane krzesło Millenium na stalowych nogach, Kare Design, KARE STYLE & 9DESIGN, 979 zł Krzesło Cubic z miękkim siedziskiem i akrylowym oparciem, Kare Design, KARE STYLE & 9DESIGN, 1109 zł Krzesło Louis White Crocodile inspirowane barokiem, tapicerowane materiałem imitującym skórę krokodyla, Kare Design, KARE STYLE & 9DESIGN, 1279 zł

Zanim kupisz

  • Dowiedz się, czy lakier lub laminat pokrywający stołowy blat jest odporny na zarysowanie, a także na działanie zimnych i gorących płynów oraz alkoholi.
  • Dokładnie oblicz, ile osób zmieści się przy upatrzonym przez ciebie stole. Unikniesz ryzyka, że już przy pierwszej wizycie gości stół niespodziewanie okaże się za mały.