Wygodny stół i komfortowe krzesła to absolutne minimum, które musi się znaleźć w strefie jadalnianej. Jeśli dodamy do tego kredens, bufet lub przeszkloną witrynę, możemy już mówić o funkcjonalnej jadalni. A jeśli wszystko będzie miało odpowiednie wymiary i wystarczającą ilość przestrzeni, a także będzie do siebie pasowało stylistycznie, stworzymy jadalnię idealną: wygodną i ładną.

Meble z kolekcji Vito - rozkładany
stół, nogi z litego drewna dębowego, blat fornir dębowy, Paged Stół Primal Wood Metaform, LE PUKKA CONCEPT STORE
Meble z kolekcji Vito - rozkładany stół, nogi z litego drewna dębowego, blat fornir dębowy, 150/250 x 90 cm, kilka wybarwień do wyboru, tapicerowane krzesła na dębowych nogach, PAGED, stół 2236 zł, krzesła od 467 zł/szt. Stół Primal Wood, ręcznie robiony blat z litego drewna dębowego lub modrzewiowego, wykończony oflisem, podstawa stalowa, Metaform, LE PUKKA CONCEPT STORE, od 3997 zł

W centrum. Stół w jadalni

Najważniejszy mebel w jadalni to oczywiście stół. Wybierając ten idealny musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim kształt i wymiary. Zarówno stoły prostokątne, jak i okrągłe mają swoje wady i zalety. W mniejszych pomieszczeniach łatwiej zaaranżować te pierwsze, ponieważ na co dzień można ustawić je bezpośrednio przy ścianie, a odsuwać je tylko "od święta", tak aby zrobić miejsce na więcej krzeseł.

Okrągłe natomiast są wygodne i praktyczne - łatwiej usadzić przy nich gości, którzy dodatkowo mają ze sobą lepszy kontakt - ale zajmują większą przestrzeń. Przy okrągłym stole zmieści się więcej osób, niż przy kwadratowym o podobnych wielkości.

Dębowy stół Möckelby, witryna Hemnes, IKEA Kolekcja mebli Alvaro AGATA MEBLE
Dębowy stół Möckelby z opuszczanymi blatami, płyta wiórowa z wierzchnią warstwą z litego dębowego drewna, dł. 79/114/150 cm, szer. 79 cm; witryna Hemnes z półkami i szufladami, drewno sosnowe, 90 x 197 x 37 cm, IKEA,
1399 zł i 999 zł
Alvaro to kolekcja mebli nawiązująca do obecnie panujących trendów w urządzaniu wnętrz. Połączenie białego połysku ze stonowanym kolorem Dąb Truflowy nadaje mieszkaniu nowoczesny charakter. Dodatkowym atutem jest oświetlenie LED, które zastosowano w witrynach. Kolekcja jest dostępna wyłącznie w salonach AGATA MEBLE, komoda 2D-2S 549 zł, stół 689 zł, witryna 2D 599 zł

Bez względu na kształt mebla trzeba pamiętać o tym, że powinien być ustawiony co najmniej 80 cm od ścian i innych mebli, aby można go było wygodnie odsunąć krzesło i usiąść, a także obejść stół.

Standardowa wysokość stołu, która dorosłym osobom o przeciętnym wzroście gwarantuje wygodne spożywanie posiłków to 74-76 cm. Jeśli chodzi o wielkość blatu, przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje ok. 40 cm przed sobą oraz 60 cm z długości mebla, aby swobodnie siedzieć i nie trącać łokciami sąsiadów.

Kolekcja Hamburg Agata Meble Nowoczesna kolekcja mebli Oslo AGATA MEBLE
Kolekcja Hamburg to klasyczne kolonialne meble z litego drewna akacjowego, wyróżniające się elegancją i wysokim standardem wykończenia, AGATA MEBLE, witryna 2999 zł, stół 1399 zł, bufet 2399 zł Nowoczesna kolekcja mebli Oslo pozwala w oryginalny sposób wykreować przestrzeń każdego wnętrza. Kolorystyka dzikiego dębu z delikatnymi aluminiowymi wstawkami i jaśminowymi frontami sprawia, że zestaw Oslo daje wnętrzu świeży charakter, AGATA MEBLE, witryna 749 zł, witryna niska 989 zł, komoda 3D 799 zł, stół 599 zł

Na środku blatu powinno być miejsce na ustawienie potraw i naczyń - pas o szerokości ok. 20 cm. Najlepiej oczywiście zdecydować się na stół rozkładany, którego wielkość można dostosować do liczby osób.

Duży wpływ na to, czy przy danym stole wygodnie się siedzi, ma wpływ jego podstawa, czyli nogi. Najwięcej komfortu zapewniają te meble, których nogi umiejscowione są dokładnie w rogach blatu - możemy mieć pewność, że nawet jeśli nieco ścieśnimy gości przy stole, nikt nie będzie siedział ze stołową nogą między swoimi nogami. Szerokie pełne podstawy lub jedna masywna noga, na której centralnie opiera się blat są bardzo efektowne, ale mogą ograniczać przestrzeń pod blatem, a tym samym sprawiać, że osoby siedzące przy stole nie będą miały miejsca na nogi.

Meble Burgos Agata Meble Kolekcja Orland BLACK RED WHITE
Meble Burgos to przykład połączenia przeciwieństw komponujących się w harmonijną całość. Minimalizm brył jest przełamany odważnym zestawieniem kolorów - dekoru Dąb Sagnello z ciemną szarością. Powierzchnia frontów została przełamana poziomymi frezowaniami, w których zamontowano pionowe uchwyty, AGATA MEBLE,
witryna 899 zł, stół 769 zł
Kolekcja Orland - rozkładany stół 140/230 x 100 cm, krzesła z tapicerowanymi siedziskami i oparciami, witryna z półkami i szufladą, 96 x 188,5 x 42,5 cm, wybarwienie dąb bielony, BLACK RED WHITE, stół od 1849 zł, krzesła 459 zł/szt., witryna 2499 zł

Do siedzenia. Krzesła do jadalni

Kiedy decydujemy się na komplet mebli - stół i krzesła, nie musimy obawiać się, że nie będą pasowały do siebie gabarytami. Jeśli jednak chcemy kupić krzesła oddzielnie, musimy pamiętać o tym, aby miały odpowiednią wysokość - siedzisko powinno znajdować się około 30 cm poniżej blatu stołu, aby można było wygodnie siedzieć, ułożyć ręce na blacie i swobodnie poruszać nogami.

Krzesła powinny być ergonomiczne, a więc takie, które zapewniają wygodną pozycję nawet przez dłuższy czas - często spotkania przy stole trwają nawet kilka godzin. Miękkie siedzisko i dobrze wyprofilowane oparcie zapewnią komfort, a jeśli jest taka możliwość wybierzmy krzesła z podłokietnikami. Należy jednak pamiętać, że zajmują trochę więcej miejsca niż tradycyjne, więc nie jest to dobre rozwiązanie, kiedy mamy mały stół.

Stół Nori,
cały zrobiony
z drewna, LaForma,
9DESIGN Stół Thor, blat z litego dębu PLANETA DESIGN
Stół Nori, cały zrobiony z drewna, śr. blatu 120 cm, LaForma, 9DESIGN, 2259 zł Stół Thor, blat z litego dębu, 240 x 100 cm, masywne metalowe skrzyżowane nogi, PLANETA DESIGN, 8500 zł

Wszystko pod ręką

W pełni funkcjonalna jadalnia musi mieć też meble przeznaczone do przechowywania zastawy stołowej, sztućców, obrusów i innych akcesoriów, aby nie trzeba było ich nosić do stołu przez całe mieszkanie. Do wyboru mamy wysokie pojemne kredensy, bufety z półkami i szufladami, a także przeszklone witryny, które sprawdzają się szczególnie wtedy, kiedy chcemy wyeksponować ładną porcelanę czy kryształy.

Kolekcja Modern Agata Meble Stół Lisabo czteroosobowy, IKEA
Kolekcja Modern to połączenie połyskliwej bieli z jasnym drewnem o wyeksponowanej fakturze dębowego forniru, AGATA MEBLE, witryna wysoka 2489 zł, kredens 1989 zł, kredens wysoki 2089 zł, stół 2889 zł, fotel od 599 zł Stół Lisabo czteroosobowy, nogi z litego drewna, blat w okleinie jesionowej, 200 x 78 cm, krzesła Janinge z wzmocnionego tworzywa polipropylenowego, możliwość sztaplowania, IKEA, stół 499 zł i krzesła 179 zł/szt.

Na rynku są dostępne modele oświetlane wewnątrz, co dodatkowo podnosi walory dekoracyjne. Producenci oferują całe zestawy mebli do jadalni, więc możemy zdać się na nich i wybrać wszystkie meble z jednej kolekcji, idealnie dopasowane do siebie rozmiarami, o odpowiednich proporcjach. Możemy też wybrać rozwiązanie zupełnie odwrotne, bardzo ostatnio modne, i wokół stołu ustawić najróżniejsze krzesła. Najważniejsze, żeby było wygodnie i nam, i naszym gościom.