Blat wybieramy przeważnie pod koniec urządzania kuchni, dopasowując go do całej aranżacji. Jeżeli zależy nam na wnętrzu spokojnym i jednolitym, warto zdecydować się na blat w kolorze szafek. Możemy też postawić na kontrast, zwłaszcza, gdy wystrój wnętrza jest nowoczesny.
Gwiazda nowej generacji Blat z płyty Laminam XL 12+ (wzór Calce Antracite) to nowa generacja tzw. spieków kwarcowych o wyjątkowej odporności, dostępny w 14 wzorach, gr. 12 mm, LAMINAM POLAND, cena 828 zł/m² |
Leśne klimaty Blat Dąb Lancelot wykonany jest z laminatu HPL, ale do złudzenia przypomina masywne drewno rozbiórkowe, PFLEIDERER, cena u producenta |
Do każdej kuchni Blaty laminowane są najbardziej uniwersalne. Duży wybór i atrakcyjna cena sprawiają, że to wciąż jest najbardziej popularny materiał wybierany do kuchni, Studio A&K, MAX KUCHNIE, 2000 zł za całość |
Uniwersalny laminat - blaty laminowane
Blaty laminowane są wykonane z płyty wiórowej i pokryte specjalną powłoką. Są niedrogie (ok. 60-90 zł za m.b.), a do tego produkowane w najróżniejszych wykończeniach: matowe, z połyskiem, o różnej fakturze, kolorowe, imitujące inne materiały (drewno, metal itd.). Mogą być w dwóch grubościach: 28 i 38 mm.
Blaty laminowane są dość trwałe i wytrzymałe na temperaturę do ok. 150-170°C, ale lepiej nie stawiać na nich bardzo gorących garnków i nie kroić bezpośrednio na nich, bo rysy i uszkodzenia są nie do naprawienia. Jeśli kupujemy blaty ze ściętymi krawędziami, koniecznie musimy zabezpieczyć je specjalnymi listwami - metalowymi lub akrylowymi, które zabezpieczą je przed wilgocią. Blaty laminowane czyści się wodą i zwykłym detergentem.
Eleganckie drewno - blaty drewniane
Drewniane blaty ocieplają optycznie wnętrze, a duży wybór odcieni pozwala dopasować je do każdego stylu kuchni. Najbardziej odporne są blaty z egzotycznego drewna (np. merbau, teak, palisander czy iroko). Z rodzimych gatunków polecane są buk, dąb i jesion.
Blaty lite pięknie się prezentują, ale bardziej praktyczne są te klejone z kawałków drewna. Materiał ten łatwo poplamić czy porysować dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji – powierzchnia drewniana musi być zabezpieczona przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą lakierów lub olejów.
Lakier pozwala na zachowanie naturalnej barwy, ale dość szybko się ściera lub łuszczy, jest łatwopalny i mniej odporny na wysoką temperaturę. Olejowanie – trzeba je powtarzać co pół roku – przyciemnia pierwotny kolor drewna, ale z kolei lepiej chroni przed gorącem. Pokrytą olejem powierzchnię w razie uszkodzenia łatwiej jest naprawić.
Kamienny szyk - blaty kamienne
Blaty kamienne kojarzą się z elegancją i luksusem, a do tego są bardzo odporne na wysoką temperaturę i zarysowanie. Jednak są drogie, np. granit kosztuje od 600 zł/m², ale warto zainwestować, bo żaden inny materiał nie dorównuje kamieniowi pod względem trwałości.
Najlepiej w kuchni sprawdzi się granit, dostępny jest wielu kolorach. Porównywalny pod względem trwałości jest też rzadziej wybierany bazalt. Co do popularnego marmuru zdania są podzielone – chociaż wygląda efektownie, łatwo go poplamić i zarysować, z czasem też może matowieć. By tego uniknąć, trzeba go impregnować – średnio raz do roku – co zalecane jest także w przypadku powierzchni z innych rodzajów kamieni.
Do codziennej pielęgnacji wystarczy woda, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu lub roztworu mydła, które trzeba następnie zmyć samą wodą i wytrzeć do sucha. W sprzedaży dostępne są także blaty z konglomeratu, składającego się z kamienia mielonego i żywic poliestrowych. Jest on tańszy, lżejszy i cieplejszy w dotyku niż kamień, ma natomiast podobną trwałość.
W stylu high-tech - blaty z nowoczesnych materiałów
Producenci oferują także inne nowoczesne materiały, jak na przykład kompozyt, na który składają się mieszanki minerałów, żywice syntetyczne i pigmenty. Do najpopularniejszych należą: corian, kerrock, czy tzw. solid surface. Jeśli zależy nam na bardziej futurystycznym wyglądzie kuchni, możemy zdecydować się na blat ze szkła, stali czy betonu. Wykonywane są one na zamówienie. Tego typu blaty posłużą przez długie lata, łatwo je też utrzymać w czystości (wystarczy woda i łagodny detergent).