Zmywarka do otwartej kuchni: z jakim panelem?
Kupując urządzenie, musimy zdecydować, czy ma ono mieć panel sterowania na drzwiczkach, czy też ukryty. Ze względów estetycznych projektanci polecają częściej to drugie rozwiązanie - w modelach tzw. zintegrowanych panel sterowania jest umieszczony na górnej krawędzi zmywarki i nie widać go po jej zamknięciu.
Urządzenia te są bezpieczniejsze dla dzieci, bo nie mają one dostępu do świecących się lampek, które aż kuszą, by je wcisnąć. Zakończenie zmywania jest najczęściej sygnalizowane dźwiękiem, ale ostatnio pojawiły się modele, które automatycznie uchylają drzwi, kiedy skończy się cykl. Producenci oferują też sprzęty wyświetlające na podłodze informacje o przebiegu programu albo z zainstalowaną w dolnej części drzwi zmywarki diodą LED.
Kolor światła zmienia się w zależności od etapu cyklu. I tak, niebieskie sygnalizuje rozpoczęcie programu oraz informuje, że nadal można dokładać naczynia. Czerwone włącza się, gdy jest już uwolniony detergent. Zielone światło oznacza zakończenie cyklu.
Zmywarki z odkrytym panelem sterowania mają wyświetlacze dobrze widoczne przez cały czas, więc łatwo kontrolować postępy pracy. Co istotne, wymieniając zmywarkę na nową, musimy kupić model z takim samym panelem, bowiem front meblowy na zmywarce częściowo zintegrowanej jest dużo niższy, więc do modelu zintegrowanego pasować nie będzie.
Głośność pracy zmywarek do otwartej kuchni: cicho, jeszcze ciszej
W kuchniach otwartych zbyt głośna zmywarka będzie przeszkadzać. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na poziom hałasu podawany przez producentów. A ci wytwarzają coraz cichsze modele, przyjazne dla uszu. Zmywarka powinna podczas pracy wytwarzać dźwięk poniżej 45 dB (decybeli).
Te polecane do kuchni otwartych mają głośność 40-43 dB, a nawet 39 dB. W tym przypadku 1-2 decybele mają znaczenie, bo 10 dB to na przykład różnica między hałasem odkurzacza (ok. 70 dB) i przejeżdżającego pociągu (ok. 80 dB). W krótszym czasie, z mniejszym wkładem
Kupując dużą zmywarkę, możemy mieć wątpliwości, czy w oczekiwaniu na zapełnienie nie okaże się, że brakuje nam czystych naczyń. Dlatego warto wybierać te, które są wyposażone w funkcje pozwalające na uruchomienie urządzenia częściowo załadowanego. Mają one różne nazwy, np. pół załadunku czy zmywanie strefowe (wtedy wypełnia się np. tylko górny czy dolny kosz).
Pojemność zmywarek
Pojemność to jedna z ważniejszych cech wszystkich zmywarek. Jest ona określana liczbą tzw. kompletów, które może umyć maszyna w czasie jednego cyklu. Na komplet składają się: talerz duży, głęboki, talerzyk, filiżanka, szklanka, zestaw sztućców dla jednej osoby. Zmywarki przeciętnie mieszczą od 9 do nawet 16 kompletów, ale gdy wstawimy garnki, patelnie czy półmiski, nakryć wejdzie mniej.
Jeżeli często myjemy naczynia nietypowej wielkości, warto kupić zmywarkę z ruchomymi koszami (tzw. flexi), które można przestawiać i wyjmować w zależności od potrzeb. Jest to duże ułatwienie - im więcej podpórek, przegródek, koszy, którymi można manewrować, tym łatwiej zmieścić wszystkie naczynia i sztućce.