Blaty kuchenne: moda na metal, drewno, beton
Blaty wybieramy, kierując się stylem wnętrza. W tradycyjnie urządzonych kuchniach zwykle stawiamy na drewno. W nowoczesnych, minimalistycznych - na metal i beton.
- Na blaty metalowe najczęściej stosuje się stal szlachetną. Stalowe powierzchnie są higieniczne, odporne na działanie substancji chemicznych. Eleganckim rozwiązaniem jest blat tworzący całość ze zlewozmywakiem, wykonanym również ze stali - nie widać śladów łączeń. Jednak metalowe blaty łatwo zarysować, a ich czyszczenie jest trudne - na powierzchni pozostają smugi. Poza tym metal jest zimny w dotyku, co nie każdemu może odpowiadać.
- Blaty drewniane są ciepłe, można je dowolnie przycinać i kształtować. Muszą być jednak zabezpieczone lakierami, impregnatami, olejami. Po pewnym czasie widać ślady ich użytkowania, jednak można je szlifować, lakierować czy malować nawet wiele razy.
- Beton architektoniczny jest wytrzymały i plastyczny. Łatwo go dopasować do wymyślnego nawet projektu kuchni. Po zaimpregnowaniu staje się odporny na wodę i łatwy do utrzymania w czystości.
Blaty kuchenne z laminatu: praktyczna alternatywa
W zastępstwie drewna, metalu czy betonu można wybrać blaty laminowane, które doskonale naśladują naturalne materiały, a nie mają ich mankamentów. Imitują stal, aluminium czy np. lekko skorodowany, ciemny metal. Ten, kto lubi rysunek i barwy drewna, może wybrać laminowany blat z widocznymi słojami, a nawet z sękami, pęknięciami. Laminat udanie zastąpi też beton.
- Blaty z laminatu są wytrzymałe, odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, na drobne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, nie plamią się. Łatwo je wyczyścić wilgotną ściereczką, czasem z detergentem. Są znacznie tańsze od tych z naturalnych materiałów, ciepłe w dotyku i lekkie. Mają tylko jedną wadę - uszkodzony blat nie nadaje się do naprawy.
Blaty kuchenne z kamienia, a może konglomeratu?
Najczęściej stosuje się granit, który ma wysoką odporność na ścieranie, zarysowania, plamy. Jest dostępny w barwach od jasnych beżów przez szarości po brązy i czerń. Wybierając jasny odcień, trzeba uważać na ciemne płyny, np. czerwone wino - plamę z niego trudno usunąć. Marmur jest rzadziej polecany, ponieważ łatwo się brudzi i wymaga stosowania specjalnych środków do czyszczenia i konserwacji.
Lżejszą wersją kamieni są konglomeraty z mieszanki kwarcu, granitu i żywic. Są trwałe, odporne, nie chłoną wilgoci, nie wymają konserwacji. Nadają się do formowania blatów o nietypowych kształtach. Wybór kolorów i wzorów jest ogromny.
Odporny beton Blaty betonowe w kuchni wymagają impregancji, by nie chłonęły wody, MORGAN & MOLLER, blaty produkowane i wyceniane na indywidualne zamówienie |
Kamień na wyspie Wyspa industrialna Hoder to połączenie szlachetności i niepowtarzalności naturalnego kamienia oraz techniki i stali. Wielofunkcyjny mebel rzuca nowe światło na użytkowanie blatów:
|
Płyn do czyszczenia wszelkich powierzchni kuchennych: szafek, blatów, płytek, zlewozmywaków, lodówek, piekarników, okapów, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych i indukcyjnych, cena 11,99 zł, pojemność 500 ml, www.sklep.barwa.com.pl |
Inną propozycją są spieki kwarcowe, powstające między innymi z kwarcu i skał granitowych. Do niedawna były stosowane głównie do wykończenia ścian i podłóg, a dziś proponowane są płyty o grubości 12 mm, wzmacniane siatką z włókna szklanego, dzięki czemu zdają egzamin jako blaty kuchenne.