W kuchniach, w których jest zmywarka, nie ma konieczności instalowania dużego dwukomorowego zlewozmywaka z ociekaczem. A ponieważ tak wyposażonych kuchni jest coraz więcej, to producenci zlewów dostosowują swoją ofertę do nowej aranżacji tego pomieszczenia. Mniejsze, o ciekawych kształtach, z atrakcyjnie wyglądających materiałów, świetnie zgrane stylistycznie z bateriami - takie są nowoczesne zlewozmywaki.
Stal, kompozyty, ceramika - wybierz zlew najlepszy dla Siebie
Metalowe zlewy znamy od dawna. Stal jest materiałem higienicznym, odpornym na plamy, bardzo trwałym. Te jej zalety powodują, że wciąż ma wielu zwolenników, mimo że urosła duża konkurencja w innych tworzywach. Jedną z wad powierzchni stalowych jest to, że widać na nich zacieki wody, szczególnie na tych gładkich.
Praktyczniejsze pod tym względem są zlewy szczotkowane lub z tzw. fakturą lnu. Jednak ceny zlewozmywaków stalowych są na tyle konkurencyjne, że z pewnością zrównoważą niedogodność, jaką może być konieczność częstego przecierania stali. Producenci oferują również stalowe zlewy w różnych wersjach kolorystycznych, np. złote czy miedziane. Wyglądają bardzo ciekawie, ale wymagają odpowiedniej oprawy, jak ciemny blat. Szczególnie do nich bateria musi być idealnie dopasowana stylistycznie.
Zlewozmywaki kompozytowe, nazywane też często granitowymi, są wykonane z tworzyw tzw. kamiennych, zawierających około 80% mielonego granitu (kwarcu) połączonego wysokiej jakości żywicami (około 20%). Dzięki temu kompozyty zyskują najlepsze właściwości kamienia, jak doskonała wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę, nawet do 280°C, a jednocześnie są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i lżejsze niż kamienie naturalne. Wszelkie zabrudzenia, plamy oraz osady wapienne można usunąć bez żadnego problemu, ponieważ ich powierzchnia jest gładka.
Kompozyt daje nam też całkiem nowe możliwości aranżacyjne - stworzenie zlewozmywaka zintegrowanego z blatem kuchennym. Dzięki temu, że w procesie produkcyjnym kompozyt daje się dość swobodnie formować, możliwe jest wykonanie blatu i zlewozmywaka jako monolitu. Taki jednorodny materiałowo, kolorystycznie i stylistycznie blat ze zlewozmywakiem wygląda to bardzo estetycznie i nowocześnie, idealnie sprawdzi się zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach kuchni. Poza tym to rozwiązanie bardzo praktyczne, bo pozbawione wszelkich łączeń, w które mogłaby wnikać woda czy gromadzić się brud.
Okiem eksperta - zlewozmywaki granitowe oraz ceramiczne
Obecnie dużym powodzeniem cieszą się zlewozmywaki granitowe, które nie tylko pięknie wyglądają, ale są również niezwykle wytrzymałe. Można je z łatwością dobrać do wystroju swojej kuchni, ponieważ są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, m.in. w bieli, beżach, brązach czy szarościach aż do ciemnego grafitu. Takie zlewozmywaki znajdziemy w ofercie prawie każdego producenta, np. marki Kernau, które dodatkowo objęte są dziesięcioletnią gwarancją. Zlewozmywaki ceramiczne, podobnie jak granitowe, są nie tylko funkcjonalne, lecz także efektowne. Takie zlewozmywaki będą pasowały zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jak również rustykalnym czy prowansalskim. - Łukasz Krauschar, Studio Prestige Gorlice, należące do sieci mebli kuchennych Max Kuchnie. Fot. Studio Meble Vente należące do sieci Max Kuchnie
Ceramiczne zlewy to już produkty ekskluzywne. Uważa się je za jedne z najlepszych, co również przekłada się na ich wysokie ceny. Ceramika dobrej jakości jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, mało podatna na zarysowania, odporna na bardzo wysoką lub niską temperaturę, a przy tym łatwa w utrzymaniu czystości i całkowicie odporna na odbarwienia.
Wygodna bateria kuchenna
W praktyce najwygodniejsze są baterie jednouchwytowe, ponieważ najszybciej ustawia się nimi odpowiedni strumień i temperaturę wody. Poza tym czasem, jak to przy gotowaniu, mamy "jedną rękę", a nawet tylko łokieć, więc obsługa dwuuchytowej byłaby bardzo trudna.
Wybierając baterię kuchenną, zwróćmy uwagę na zasięg wylewki - musi być taki, by woda nie rozchlapywała się wokół zlewu. Najpraktyczniejsze modele to te obrotowe, a jeżeli dodatkowo mają wyciąganą wylewkę (np. w wersji natrysku), to baterię można na pewno nazwać bardzo wygodną.
Jeżeli w domu filtrujemy wodę do picia, to warto zwrócić uwagę na baterie, które współpracują z zamontowanymi filtrami. Pod zlewem montuje się niewielki wymienny wkład filtrujący. Bateria ma dwa uchwyty - jeden służy do regulacji temperatury i strumienia wody kranowej, a drugi do pobierania wody filtrowanej. Najlepiej taki zestaw kupować u tego samego producenta, by mieć pewność, że będzie kompatybilny.