Stół do jadalni musi być nie za duży, by nie przeszkadzał. Ale też nie za mały, by goście nie tłoczyli się podczas odświętnych posiłków. Trwały i wygodny, ale nie nazbyt kosztowny. Wymagań, jakie stawiamy stołowi jest tyle, że nie każdy mebel może im sprostać. A to nie wszystko, czego oczekujemy od pięknej jadalni.

Niegdyś, kiedy posiłki - przynajmniej te uroczyste - podawano w jadalni, stół mógł być dowolnie duży i masywny. Ograniczały go tylko ściany pomieszczenia. Obecnie, gdy staramy się łączyć przestrzenie salonu, kuchni i jadalni, nie jest to już takie proste. Tym bardziej, że stół często musi nam służyć także w dni powszednie.

Stąd kariera mebli rozkładanych. Ich dodatkowe blaty mogą otwierać się niczym książka, wysuwać spod głównego lub być do niego "dokładką" - często zresztą w odmiennym kolorze. Wybierając stół, zwróćmy uwagę na sposób rozkładania, a najlepiej przetestujmy go w sklepie - dodatkowy blat powinien się dawać wysuwać bez wysiłku.

Rozkładany stół Quickly, ITALIA STYLE Stół Occa z dodatkowym blatem wykończony fornirem dębowym , z drewna i stali, BOCONCEPT Rozkładany stół Modus z blatem fornirowanym, ITALIA STYLE Stół i krzesła z kolekcji Lifeline, KM KLOSE
Rozkładany stół Quickly na podstawie wykonanej z litego drewna barwionego na wenge lub lakierowanego na biało lakierem błyszczącym, idealny do niewielkich wnętrz, ITALIA STYLE, 3433 Stół Occa z dodatkowym blatem, wykończony fornirem dębowym barwionym na czarno oraz lakierem koloru stali matowej, wykonany z drewna i stali, krzesła Zarra pokryte czarną klejoną skórą, BOCOCNCEPT, 6190 zł i 779 zł Rozkładany stół Modus z blatem fornirowanym wybarwianym na kolor wenge, podstawa z litego drewna w tym samym kolorze, ITALIA STYLE, 4167 zł Meble z kolekcji Lifeline - rozkładany stół z blatem ze szkła hartowanego, krzesła z wyprofilowanymi oparciami zapewniają komfort i wygodę siedzenia, KM KLOSE, od 4537 zł i od 961 zł

Wybieramy kształt stołu

Ograniczenia przestrzeni, jakim podlega kącik jadalniany, zmuszają nas często do starannego przemyślenia kształtu stołu. Zwłaszcza, jeśli nie chcemy męczyć się z jego rozkładaniem, a co za tym idzie, zawierać kompromisów z wygodą.

Tradycyjny prostokątny stół jest najbardziej komfortowy, ale też zajmuje mnóstwo miejsca. Trzeba bowiem do powierzchni blatu doliczyć przestrzeń potrzebną na przemieszczenie się wokół stołu, a także miejsce dla krzeseł i zajmujących je biesiadników.

Tam, gdzie metraż jest mniejszy, lepiej sprawdza się stół okrągły lub owalny. Oba modele są pozbawione ostrych narożników, więc da się je obejść bez kolizji, nawet jeśli odległość między stołem a ścianą jest minimalna (i wynosi, pamiętajmy, 60 cm. Optimum to 80-100 cm!).

Zestaw (stół + 6 krzeseł) do jadalni, Simple Iwona Kosicka - DECO24 Laura Kwadro, Stół Amari pokryty fornirem debowym, BOCONCEPT Rozkładany stół z kolekcji mebli modułowych Compli, NOTI Stół T100n400 ze szklanym, dostępny w pięciu rozmiarach z dodatkowymi wkładkami do powiększenia, OPTIPLUS
Zestaw (stół + 6 krzeseł) do jadalni Laura Kwadro wykonany z drewna dębu, klonu i jesionu, krzesła na bazie sklejki brzozowej gięte na specjalnej formie, Simple Iwona Kosicka, DECO24, 16229 zł Stół Amari pokryty fornirem dębowym barwionym na czarno, wym.: 220 x 110 cm, fotele Nomi dostępne w obiciach z różnych tkanin, w szerokiej gamie kolorów, BOCONCEPT, 5790 zł i od 1495 zł Rozkładany stół z kolekcji mebli modułowych Compli dostępny w czterech rozmiarach, wykonany z drewna w okleinie naturalnej, NOTI, od 2672 zł Stół T100n400 ze szklanym, dostępny w pięciu rozmiarach z dodatkowymi wkładkami do powiększenia, które przechowuje się wewnątrz stołu oraz tapicerowane krzesła S102 z wyprofilowanymi oparciami, OPTIPLUS, od 1790 zł i od 479 zł

Stół z drewna i nie tylko

Materiał, z jakiego wykonany jest stół, ma nie tylko znaczenie aranżacyjne. Wnętrzarskie mody szybko się zmieniają, do lamusa odchodzą nie tylko konkretne wzory, ale często też tworzywa - choćby modne niegdyś stoły z kutego metalu przykrywane szklanymi blatami - kto dziś o nich pamięta?

Jeśli nie boimy się eksperymentów, a wystrój lubimy zmieniać często, można sobie pozwolić na dużą dowolność - od materiałów z recyklingu po eleganckie wyroby z naturalnego kamienia. Jeżeli jednak łatwo przywiązujemy się do rzeczy, a trudno nam się z nimi rozstać - pozostańmy przy bezpiecznej klasyce. Drewno i jego pochodne nigdy nie wychodzą z mody (czego nie da się powiedzieć o stylach).

Dokonując wyboru materiału, pamiętajmy też o walorach użytkowych. Szczególnie, jeśli stół ma służyć nie tylko od święta. Przykład? Mebel z grubym szklanym blatem na drewnianych koziołkach jest efektowny, ale uważajmy, gdy po domu z dużą prędkością przemieszczają się dzieci w wieku szkolnym - szkło, nawet bezpieczne, łatwo tłucze się i kruszy. Za to dla mniej mobilnych maluchów będzie w sam raz - po szklanym blacie można bezkarnie rozlewać, rozsypywać i mazać dowolnymi substancjami.

Tapicerowane krzesło Villa Louis Fango Velvet, ITALIA STYLE Krzesło Michell dostępne na różnych stelażach, NOTI Krzesło ze sklejki brzozowej, IKEA
Krzesło Villa Louis Fango Velvet z bardzo wygodnym miękkim siedziskiem i oparciem, tapicerowane aksamitem, Kare Design, KARE STYLE & 9DESIGN, 1119 zł Krzesło Mignon-T na metalowym stelażu (chromowanym lub malowanym na aluminium), dostępny w wersji na płozach lub na jednej obrotowej nodze, tapicerowany wysokiej jakości tkaninami, ITALIA STYLE, 2140 zł Krzesło Michell dostępne na różnych stelażach i w dużym wyborze tapicerek, mocno wyprofilowany kształt kubełka zapewnia wysoki komfort siedzenia, projekt Piotr Kuchciński, NOTI, od 900 zł Krzesło SIGURD z siedziskiem i oparciem wykonanymi z formowanej sklejki brzozowej, rama z litej brzozy. Wyprofilowane oparcie zapewnia komfort siedzenia, IKEA, 159 zł

Jak dobrać krzesła

O wygodzie stołu, jak o sukcesie proszonego obiadu, decyduje towarzystwo. Można tu pójść na łatwiznę i razem ze stołem nabyć komplet krzeseł, jakie do danego modelu sugeruje producent. Ma to tę zaletę, że nie trzeba się martwić ewentualnym niedopasowaniem wzornictwa i wymiarów. Krzesła bowiem różnią się nieznacznie wysokością, na której umieszczone są ich siedziska, a także wysokością oparć.

Jeśli więc kupujemy meble osobno, najlepiej przymierzmy, czy poziom blatu i siedzisk będzie dla nas odpowiedni.

Zanim kupisz

  • Stół dobieramy wielkością do pomieszczenia - wokół mebla musimy zostawić minimum 60 cm wolnej przestrzeni.
  • Jeśli ze stołu korzystamy na co dzień i od święta, wybierzmy taki, z którego rozkładaniem będzie najmniej kłopotu.
  • Przed zakupem warto "przymierzyć", czy wysokość siedzisk krzeseł jest odpowiednia i bez problemu sięgamy nogami do podłogi a rękoma do blatu.