Producenci mebli tapicerowanych używają kilku systemów rozkładania, od których zależy, czy będzie to czynność prosta i niewymagająca wysiłku, czy też po pierwszym tygodniu codziennego siłowania się z kanapą zaczniemy mieć jej dość.

Sofa 3 osobowa Bello, Gala Collezione, z funkcją rozkładania i pojemnikiem na pościel. Powierzchnia spania 190x120 cm. Obicie ze skóry naturalnej. Cena od 2800 zł Sofa Mezzo, Caya Design, z funkcją rozkładania, szerokość 250 cm, głębokość 88 cm, wysokość 78 cm. Powierzchnia spania 190x140 cm. Obicie z tkaniny. Cena od 3616 zł Sofa 3 osobowa Luana, Meble Wajnert, z funkcją rozkładania i pojemnikiem na pościel. Powierzchnia spania 135x192 cm. Obicie skórzane. Cena od 2122 zł

Do codziennego użytkowania najwygodniejsze są meble rozkładane w systemie "klik-klak" (działającym podobnie, jak w wersalce) oraz wyposażone w wysuwany na specjalnym wózku pojemnik, na który kładzie się poduchy z oparcia kanapy lub przesuwa część siedziska. Pozostałe systemy są mniej wygodne, więc nadają się raczej do okazjonalnego wykorzystania.

Niezależnie od tego, czy kanapa będzie łóżkiem na co dzień czy tylko od święta, warto, by miała wygodny pojemnik na pościel.