Znów chcemy jeść wspólnie przy dużym stole. Ponownie w naszych mieszkaniach wyznaczamy osobne miejsce do spożywania posiłków i spotkań. Jadalnia, odzyskując swoje miejsce, powróciła w odświeżonej formie. Nie przypomina już napuszonych i sztywnych przestrzeni, w których trudno się rozluźnić. Jej wystrój powinien być wygodny, funkcjonalny i sprzyjać rodzinnej integracji.
Niezmiennym królem jadalni pozostaje stół. W nowoczesnej jadalni nie musi stać na środku pomieszczenia.
- Żeby jadalnia nie była przygnębiającym miejscem, tchnij w nią życie. Jak? Tak jak ja: ustaw stół pod ścianą, aby wnętrze wyglądało niekonwencjonalnie, albo nadaj jej jeszcze dodatkową funkcję (biblioteki, biura…) - radzi znana projektantka wnętrz India Mahdavi, którą magazyn Time zaliczył do grona stu najbardziej wpływowych projektantów.
Gdy stół postawimy pod ścianą, dobrym rozwiązaniem będzie wyściełana ława z jednej strony zamiast krzeseł. Ławę może wprowadzić nawet jeśli stół stoi na środku pokoju. Zmieści się na niej więcej osób, a jadalnia nabierze charakteru.
- Jeśli chodzi o krzesła masz wybór: wersja bardziej artystyczna - różne krzesła lub taborety np. wyszperane na pchlim targu, które koniecznie musisz kupować parami, by uniknąć wrażenia chaosu. Wersja druga, bardziej elegancka - szykowny komplet krzeseł - radzi Mahdavi.
Stół z krzesłami - sztuka doboru
Różne krzesła przy stole wprowadzają do jadalni element zabawy, przełamują sztywną konwencję. Jest to trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Im prostszy stół, na tym więcej można sobie pozwolić w doborze siedzisk. Jeśli jednak stół ma efektowną rzeźbiarską formę, to krzesła powinny być prostsze, skromniejsze. Jest to też najlepsze rozwiązanie jeśli nie mamy odwagi lub wyczucia w dobieraniu różnych mebli.
Jadalnia to nie tylko stół z krzesłami, choć te są zdecydowanie najważniejsze. To także kredens, komoda, witryna, często też barek, stolik pomocnik czy regał z książkami. Do łask powracają kredensy, zarówno o nowoczesnych formach, jak i stylizowanych na stare. Jadalnia to w końcu wciąż najlepsze miejsce na wyeksponowanie rodzinnej porcelany.
Aranżacja jadalni to nie tylko meble
Dopełnieniem szykownej jadalni powinno być oświetlenie. Zapomnijmy jednak o ciężkich żyrandolach. Dawniej wieszano je nad stołami, żeby zaimponować gościom. Teraz bardziej niż nagromadzenie kryształów imponuje ciekawa forma i aranżacja. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie wyrazistej lampy centralnie nad stołem.
Uważajmy jednak, żeby światło nie było zbyt agresywne i skierowane w jedną stronę. W takim oświetleniu zgromadzeni przy stole goście nie będą wyglądać korzystnie, a pozostała część pokoju będzie spowita w mroku. Najlepiej wybrać lampę bądź nowoczesny żyrandol dające miękkie, rozproszone światło. Warto też wprowadzić do jadalni kinkiety, które zbudują bardziej kameralną i intymną atmosferę.
Ostatnim elementem, za pomocą którego możemy budować wystrój jadalni jest dywan. Położony pod stołem podkreśli jego naczelne znaczenie. Musi być jednak duży - wystawać poza obręb stołu i ustawionych przy nim krzeseł.
Dywan może być kolorowy i wzorzysty lub stonowany. Odpowiedni wzór podkreśli charakter pomieszczenia. Dzięki niemu wnętrze wyda się także bardziej przytulne. Jeszcze tylko zastawa i, co najważniejsze, pyszne jedzenie oraz miłe towarzystwo, i możemy zasiadać do stołu.