Znów chcemy jeść wspólnie przy dużym stole. Ponownie w naszych mieszkaniach wyznaczamy osobne miejsce do spożywania posiłków i spotkań. Jadalnia, odzyskując swoje miejsce, powróciła w odświeżonej formie. Nie przypomina już napuszonych i sztywnych przestrzeni, w których trudno się rozluźnić. Jej wystrój powinien być wygodny, funkcjonalny i sprzyjać rodzinnej integracji.

Niezmiennym królem jadalni pozostaje stół. W nowoczesnej jadalni nie musi stać na środku pomieszczenia.

Jadalnia w stylu loftu - beton Meblami z kolekcji Torino można w pełni wyposażyć i jadalnię, i salon. Elegancka jadalnia
Jadalnia odkleja się od salonu i kuchni. Znów staje się autonomicznym pomieszczeniem, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, a przede wszystkim celebrujemy wspólne posiłki. Fot. BoConcept Ustawiony na środku stół to najpopularniejsze rozwiązanie w jadalniach. Sprawdza się szczególnie w dużych pomieszczeniach. Meblami z kolekcji Torino można w pełni wyposażyć i jadalnię, i salon. Efektowne zestawienie stanowią białe błyszczące płaszczyzny oraz ciepły brąz drewna i obić krzeseł. Fot. Fabryka Mebli Taranko W jadalni wszystko się kręci wokół stołu. Jego kształt oraz ustawienie determinują styl i wyraz całego pomieszczenia. Im efektowniejszy stół, tym mniej dodatków będzie potrzebnych, żeby stworzyć atrakcyjną przestrzeń. Fot. Koket

- Żeby jadalnia nie była przygnębiającym miejscem, tchnij w nią życie. Jak? Tak jak ja: ustaw stół pod ścianą, aby wnętrze wyglądało niekonwencjonalnie, albo nadaj jej jeszcze dodatkową funkcję (biblioteki, biura…) - radzi znana projektantka wnętrz India Mahdavi, którą magazyn Time zaliczył do grona stu najbardziej wpływowych projektantów.

Gdy stół postawimy pod ścianą, dobrym rozwiązaniem będzie wyściełana ława z jednej strony zamiast krzeseł. Ławę może wprowadzić nawet jeśli stół stoi na środku pokoju. Zmieści się na niej więcej osób, a jadalnia nabierze charakteru.

- Jeśli chodzi o krzesła masz wybór: wersja bardziej artystyczna - różne krzesła lub taborety np. wyszperane na pchlim targu, które koniecznie musisz kupować parami, by uniknąć wrażenia chaosu. Wersja druga, bardziej elegancka - szykowny komplet krzeseł - radzi Mahdavi.

Stół z krzesłami - sztuka doboru

Różne krzesła przy stole wprowadzają do jadalni element zabawy, przełamują sztywną konwencję. Jest to trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Im prostszy stół, na tym więcej można sobie pozwolić w doborze siedzisk. Jeśli jednak stół ma efektowną rzeźbiarską formę, to krzesła powinny być prostsze, skromniejsze. Jest to też najlepsze rozwiązanie jeśli nie mamy odwagi lub wyczucia w dobieraniu różnych mebli.

Dębowy stół z krzesłami z plastiku Jadalnia - meble z kolekcji Gent
Biel jest jednym z najmodniejszych kolorów we wnętrzach od kilku sezonów. Biała jadalnia będzie stanowić dobre tło dla tego, co się znajdzie na stole. Fot. H&M Home Jadalnia to pomieszczenie z tradycjami. Solidne dębowe meble są jak najbardziej na miejscu. Warto jednak unowocześnić wystrój i na przykład połączyć bielone drewniane meble (kolekcja Bona) z krzesłami z tworzywa sztucznego. Fot. Beds.pl Ławy powracają do łask. Postawione przy stole, nadają jadalni mniej formalny charakter (na zdjęciu meble z kolekcji Gent). Ułożone na nich miękkie poduchy zachęcają do wspólnej biesiady. Fot. Black Red White

Jadalnia to nie tylko stół z krzesłami, choć te są zdecydowanie najważniejsze. To także kredens, komoda, witryna, często też barek, stolik pomocnik czy regał z książkami. Do łask powracają kredensy, zarówno o nowoczesnych formach, jak i stylizowanych na stare. Jadalnia to w końcu wciąż najlepsze miejsce na wyeksponowanie rodzinnej porcelany.

Aranżacja jadalni to nie tylko meble

Dopełnieniem szykownej jadalni powinno być oświetlenie. Zapomnijmy jednak o ciężkich żyrandolach. Dawniej wieszano je nad stołami, żeby zaimponować gościom. Teraz bardziej niż nagromadzenie kryształów imponuje ciekawa forma i aranżacja. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie wyrazistej lampy centralnie nad stołem.

Uważajmy jednak, żeby światło nie było zbyt agresywne i skierowane w jedną stronę. W takim oświetleniu zgromadzeni przy stole goście nie będą wyglądać korzystnie, a pozostała część pokoju będzie spowita w mroku. Najlepiej wybrać lampę bądź nowoczesny żyrandol dające miękkie, rozproszone światło. Warto też wprowadzić do jadalni kinkiety, które zbudują bardziej kameralną i intymną atmosferę.

Białe meble w jadalni Krzesła - en sam model, różne kolory Oświetlenie stołu
Nowoczesna jadalnia powinna być eklektyczna -łączyć różne style, faktury, smaki. Można zestawić nowoczesne, lakierowane meble z chropowatą powierzchnią ścian. Fot. MDF Italia Zamiast jednakowych krzeseł wybierz różne siedziska. A jeśli nie czujesz się pewnie w zestawianiu ze sobą różnych kształtów, wybierz krzesła z jednej serii, ale w różnych kolorach. Fot. Muuto Odpowiednio dobrane oświetlenie zasadniczo wpływa na wygląd jadalni. Lampy koniecznie powinny się znaleźć nad stołem. Więcej niż jedno źródło światła pozwoli osiągnąć bardziej naturalny efekt. Fot. Louis Poulsen

Ostatnim elementem, za pomocą którego możemy budować wystrój jadalni jest dywan. Położony pod stołem podkreśli jego naczelne znaczenie. Musi być jednak duży - wystawać poza obręb stołu i ustawionych przy nim krzeseł.

Dywan może być kolorowy i wzorzysty lub stonowany. Odpowiedni wzór podkreśli charakter pomieszczenia. Dzięki niemu wnętrze wyda się także bardziej przytulne. Jeszcze tylko zastawa i, co najważniejsze, pyszne jedzenie oraz miłe towarzystwo, i możemy zasiadać do stołu.