Jak rozplanować meble kuchenne?

Jak ustawić meble kuchenne w mojej kuchni, by było w miarę funkcjonalnie? Okno znajduje się na wys. 75 cm. Meble nie będą robione przez stolarza, tylko kupione gotowe. Chciałabym piekarnik i mikrofalówkę w zabudowie, płytę gazową, zmywarkę 60 cm. Lodówka jest wolno stojąca - jednoskrzydłowa. Nie wiem, czy okap w takim pomieszczeniu lepszy pod szafkę czy luzem? Gdzie ustawić stół z krzesłami? Czy płytki podłogowe Paradyż Rino Beige półpoler to dobry wybór do kuchni?

Jeśli wykorzystamy gotowe meble kuchenne, przestrzeń nie zostanie zagospodarowana tak dobrze, jak w przypadku mebli na wymiar. Szczególnie problematyczne jest miejsce pod oknem, którego ze względu na niewielką wysokość nie da się zabudować gotowymi szafkami (które przeważnie mają ponad 80 cm wys).

Proponowane rozplanowanie mebli kuchennych zostało dopasowane do istniejących przyłączy (gaz i woda). 

Po lewej stronie zmywarka 60 cm, dalej szafka 60 cm ze zlewem - pod spodem kosz na śmieci, następnie płyta grzewcza (pod nią proponuję szuflady), na końcu 40 cm szafka z szufladami lub cargo. 

Jak rozplanować meble kuchenne? Jak rozplanować meble kuchenne?
Rys.1. Rzut kuchni. Rys.2. Rzut kuchni - propozycja aranżacji.

Przy drugiej ścianie w kolejności od okna - lodówka wolno stojąca, szafka 80 cm i słupek z piekarnikiem i mikrofalówką do zabudowy (między lodówką a słupkiem dobrze byłoby zrobić oświetlenie blatu kuchennego - pod szafką wiszącą).

Znalazło się też miejsce na stół z 4 krzesłami - jeśli nie jest potrzebny tak duży, można zastąpić go mniejszym (np. 80 x 80 cm) z 2 krzesłami, postawić go w kącie, a zamiast szafki 80 cm między lodówką a słupkiem meblowym zrobić 2 szafki po 60 cm każda.

Okap - jeśli zastosujemy taki do zabudowy, zyskamy dodatkową szafkę do składowania (nad okapem), więc jest to bardziej praktyczne rozwiązanie niż okap przyścienny.

Płytki podłogowe Paradyż Rino Beige półpoler będą dobrym wyborem, jeśli planujemy utrzymać aranżację w beżowo - brązowej kolorystyce.