Malowanie ścian - kolory

Bardzo popularne kolory obecnie to: biel, beż, szarość, niebieski i zieleń. Każdy producent farb oferuje mnóstwo odcieni różnych kolorów.  Każdy znajdzie coś pasującego do swojego mieszkania. Kolory różnią się od siebie stopniem napigmentowania i nasycenia. Dominują barwy stosowane, łagodne, naturalne, ale popularne są także mocne kolory takie jak czerń czy róż. 

W wyborze koloru ścian warto kierować się przede wszystkim swoim gustem i specyfiką danego pomieszczenia.  Ciemniejsze odcienie  ścian pochłaniają światło, jaśniejsze - powiększają optycznie pomieszczenie. Warto o tym pamiętać.  Jeśli nie jesteśmy pewni jak dana farba będzie wyglądać na ścianie, albo zastanawiamy się który odcień wybrać, zamówmy próbnik.

Próba koloru na ścianie pozwala nam na zweryfikowanie oczekiwań i pokazuje nam kolor w rzeczywistych warunkach oświetleniowych, jakie panują w danym pomieszczeniu. Oświetlenie ma ogromny wpływ na postrzeganie koloru na ścianie.  Dzięki wykorzystaniu próbnika na ścianie unikniemy pomyłek i rozczarowań, jak również będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru farby.  

Malowanie ścian - ciekawe wzory

Jakie wzory ścian dominują w 2023 roku? Są to przede wszystkim:

  • wzory botaniczne (monstery, liście, palmy, kwiaty, drzewa, pnącza itp.),
  • wzory geometryczne (kwadraty, koła, prostokąty, sześciany i inne figury i bryły geometryczne),
  • wzory inspirowane stylem skandynawskim,
  • wzory inspirowane stylem boho,
  • wzory przypominające strukturę,
  • wzory z wykorzystaniem linii (miękkie linie dodają ciepła wnętrzu),
  • wzory z wykorzystaniem ozdobnych ornamentów,
  • wzory oparte na zasadzie kontrastu,
  • wzory z wykorzystaniem gotowych szablonów,
  • wzory z postaciami z bajek (wciąż popularne w  pokojach dziecięcych).

Malowanie ścian - jak malować ściany?

Jak malować ściany? Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, jesteśmy dokładni i czujemy się na siłach, możemy sami spróbować pomalować ściany w pokoju. O czym musimy pamiętać?

1. Przede wszystkim musimy dobrze przygotować pomieszczenie do malowania. Zabezpieczmy wszystkie sprzęty i meble  folią malarską, a kontakty/ futryny drzwi i listy przypodłogowe - taśmą malarską. 

2. Na ścianie zróbmy najpierw próbę malowania, korzystając z próbników farb, aby dopasować odpowiedni odcień do naszego wnętrza.

3. Zaopatrzmy się w niezbędne akcesoria malarskie: zapas farby, wałek, pędzle,  mieszadło do farb, drabinę itp. 

4. Pamiętajmy, że niektóre rodzaje farb wymagają użycia podkładu. 

5. Malujmy powierzchnie czyste: pamiętajmy, aby przed malowaniem usunąć ze ścian kurz i pajęczyny. 

6. Pomieszczenie malujmy w jasnym świetle - możemy do tego użyć dodatkowego oświetlenia. 

7. Wszystkie akcesoria malarskie myjmy od razu po zakończeniu malowania, używając zimnej wody. 

Malowanie ścian cena

Jeśli czujemy, że brakuje nam czasu, umiejętności lub chęci, aby samemu podjąć się malowania pokoju czy mieszkania, zatrudnijmy do tego specjalistów, profesjonalnych malarzy. Malowanie ścian cena jest uzależniona od metrażu pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym większe koszty. Wynajmując malarzy, mamy za to gwarancję, że ściany zostaną pomalowane dokładnie oraz tak, jak chcemy.

Szablony malarskie - proste i efektowne

Ciekawym pomysłem na odmieniane pomieszczenia, jest wykorzystanie szablonów malarskich podczas malowania. Szablony malarskie geometryczne, szablony malarskie botaniczne,  szablony malarskie z ornamentami stwarzają nam ogrom możliwości aranżacyjnych. Wykorzystanie szablonów jest bardzo proste. Wystarczy odrobina dokładności i oto mamy piękne nowe motywy na ścianie. 

Szablony na ścianę - jak stosować?

Używanie szablonów malarskich jest bardzo proste, potrzeba jednak do tego odrobiny dokładności. Ważne jest też odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia szablonów. Czy chcemy wykorzystać jeden duży szablon, tylko w jednym miejscu? Czy może chcemy korzystać z jednego mniejszego szablon w różnych miejscach na ścianie? To ważne pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem prac. 

Co również ważne, to, aby nie przesuwać szablonu w trakcie malowania. Aby sobie pomóc, możemy delikatnie przykleić gotowy szablon do ściany. Pamiętajmy również, aby dokładnie wypełnić wzór, tak, żeby nie było prześwitów. Nie przesadzajmy również z ilością farby, żeby nie stworzyć zacieków. Mając te zasady w głowie, na pewno sobie poradzimy. Powodzenia!