Czym jest funkcja pupil w pralce?  

Gubienie sierści u psów i kotów jest w pełni normalne, a fakt, że domy są ogrzewane sprawia, że problem ten trwa praktycznie przez cały rok, okresowo się nasilając. Usuwanie sierści z ubrań i tekstylia, jak poduszki, czy pościel nie jest łatwe, zwłaszcza gdy nasz pupil ma sierść krótką i szorstką, która dosłownie wbija się w tkaninę. Oczywiście można próbować usuwania sierści za pomocą rolek do ubrań, ale jest to żmudna i czasochłonna praca.

Natomiast producenci pralek proponują dużo prostsze rozwiązanie, czyli program pupil, który służy właśnie do usuwania sierści. Co ważne, pralka w początkowej fazie pierze dokładnie tak samo, jak standardowy model. Jednak później dodatkowo wykonuje kilka cykli płukania w ciepłej wodzie - to pozwala rozluźnić włókna tkaniny, ułatwiając usunięcie z niej sierści, a także drobnych pyłków i włosów. Poszczególne płukania rozdzielone są krótkimi cyklami wirowania, które zapewnia oddzielenie sierści od tkaniny.  

Pralka z funkcją usuwania sierści - czy warto kupić?  

Posiadając psa lub kota, na pewno warto rozważyć zakup pralki, która posiada program do usuwania sierści. Na pewno ułatwi to utrzymanie ubrań w czystości i pozbycie się większości pozostawionych przez pupila włosów.

Oczywiście, jeśli tkanina jest mocno pokryta sierścią (np. koc, na którym pies śpi), to szansa na to, że całkowicie zostanie ona usunięta, są małe, ale na pewno pralka poradzi sobie z usuwaniem sierści w przeciętnych ilościach z ubrań i pościeli, ułatwiając utrzymanie ich w doskonałym stanie. Zwłaszcza że pralki, które wyposażone są w program pupil, nie są droższe od innych modeli.  

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę z programem pupil?  

Przy wyborze pralki z programem do usuwania sierści należy kierować się również innymi cechami, które zapewnią wygodę użytkowania.  

• Klasa energetyczna - niskie zużycie prądu pozwoli zaoszczędzić pieniądze i obniżyć rachunki. Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G, przy czym „A” oznacza najmniejsze zużycie energii.

• Wielkość wsadu - najpopularniejsze modele mają wsad od 6 do 8 kg, ale są również mniejsze pralki o wsadzie 5 kg i większe na 9 kg prania. Te ostatnie sprawdzą się dla dużych rodzin. Wielkość wsadu powinna być uzależniona od ilości miejsca i ilości generowanego prania. Warto też pamiętać, że chcąc prać kołdrę w pralce lepiej wybierać modele o większym wsadzie.

• Liczba i rodzaje programów do prania - im ich więcej, tym łatwiejsze dopasowanie parametrów prania do rodzaju tkanin. Szczególnie przydatne poza programem pupil jest: pranie ręczne, pranie wełny, czy pranie tkanin delikatnych. Dodatkowym udogodnieniem może być program do ubrań sportowych, czy ubranek dziecięcych.

• Prędkość wirowania - te najwyższe prędkości sprawiają, że ubrania prawie nie wymagają suszenia. Jednak najważniejsza jest możliwość ręcznej zmiany prędkości wirowania, gdyż niektóre tkaniny nie powinny być odwirowywane na wysokich obrotach.

• Dodatkowe funkcje - np. blokada rodzicielska, opóźnienie startu, możliwość dokładania rzeczy w trakcie prania, czy możliwość obsługi za pomocą aplikacji.  

Pralka z funkcją usuwania sierści - polecane modele  

Na rynku istnieje wiele pralek od różnych producentów, które posiadają program do usuwania sierści. Jednak najpopularniejsze modele z programem pupil to pralki od Beko i Amici.  

Pralka Amica EWA2S714BKiSV  

Pralka o wsadzie max. 7 kg i klasie energetycznej B. Posiada m.in. program pupil, do prania ubrań dziecięcych, antyalergiczny, do wełny, odświeżanie ubrań, sterylizację i programy parowe. Do tego wirowanie z prędkością max. 1400. To niedrogi model (ceny ok. 1500 zł) o bardzo dobrych funkcjach i pozytywnych opiniach, który sprawdzi się dla większych i mniejszych rodzin.  

Pralka Amica EWA2S714BKiSV

Pralka Beko WUV9612XBWS

Pralka idealna dla większych rodzin, gdyż max. wsad wynosi aż 9 kg! Technologia inwerterowa gwarantuje cichą i wydajną pracę oraz niskie zużycie energii (klasa energetyczna A). Do tego pralka oferuje aż 15 różnych programów m.in. program do usuwania sierści, do ubrań sportowych, do ubrań puchowych i dziecięcych. Z dodatkowych funkcji warto wspomnieć o Steam Cure, która zapewnia wyrzut gorącej pary na początku lub końca prania, ułatwiając prasowanie. Max. prędkości wirowania wynosi 1200, a ceny wahają się od 1500 do 1700 zł, co jest małym wydatkiem, jak na taką ilość przydatnych funkcji.  

Pralka Beko WUV9612XBWS

Pralka Amica WA2S814BKiSVH  

To pralka o wsiądzie max. 7 kg, klasie energetycznej B i maksymalnej prędkości wirowania 1400. Posiada program do usuwania sierści i 20 innych programów do prania ubrań różnego rodzaju, w tym również program antyalergiczny. Dodatkowo technologia UV Hygiene Technology i Steam Power Pro do dezynfekcji ubrań. Ten model kosztuje około 1500 zł.  

Pralka Amica WA2S814BKiSVH

Pralka Beko WUE7626XBWS SteamCure  

To nieco droższa pralka, ale o wspaniałych właściwościach, które sprawią, że pranie będzie jeszcze łatwiejsze. Maksymalny wkład 7 kg, klasa energetyczna A, wykorzystanie gorącej pary (higieniczna czystość i łatwe prasowanie) i funkcja Freh Therapy, która gwarantuje zachowanie świeżości prania nawet przez 8 godzin, jeśli zapomniało się go wyciągnąć. Pralka posiada wiele przydatnych programów np. program pupil, do ubrań dziecięcych, do ciemnych ubrań, do ubrań sportowych i program szybki. Koszt to około 2300 zł.

Pralka Beko WUE7626XBWS SteamCure