Styl skandynawski to nie tylko sposób aranżacji wnętrz, lecz również podejście do życia oparte na idei mniej znaczy więcej. Chłód klimatu północnego okazał się inspiracją dla miłośników designu. Prostota, wygoda i naturalne materiały od kilku sezonów goszczą w polskich domach.
1. Hygge, czyli bycie „tu i teraz”
Według rankingu „World Happiest Report” magazynu Forbes, Duńczycy zajmują drugie miejsce w zestawieniu najszczęśliwszych narodów świata. Są uznawani za społeczeństwo, które potrafi cieszyć się z prozaicznych, codziennych czynności. To od nich wywodzi się koncepcja hygge. Jest to określenie opisujące stan fizycznego i psychicznego relaksu oraz szczęścia.
![]() |
Hygge to dostrzeganie piękna nawet w najmniejszych rzeczach i z pozoru nieistotnych sytuacjach. To pozytywne uczucie, emocja, atmosfera intymności i ciepła, postawa ludzi cieszących się chwilą. Jednym ze sposobów na osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju i harmonii jest odpowiednia aranżacja pomieszczenia - minimalistyczna, a jednocześnie przytulna.
2. Światło
Biel jest często wybierana jako wiodący kolor podczas urządzania mieszkań w Skandynawii. Optycznie powiększa przestrzeń oraz nadaje jej świeżości. Na północy ilość światła jest niewielka. W Polsce również rzadko mamy okazję cieszyć się słońcem, dlatego biel jest równie chętnie wybierana do dekoracji wnętrz. Charakterystyczny dla stylu skandynawskiego jest też brak zasłon.
![]() |
Dzięki temu wpuszcza się do wnętrza maksymalną ilość światła, które jest najważniejszym elementem wystroju pomieszczenia. Wpływa na samopoczucie domowników - wprowadza do pomieszczenia energię oraz pozwala na właściwy odbiór kolorów. Co więcej, dzięki naturalnemu światłu, odpoczywa wzrok, co sprzyja ogólnej relaksacji organizmu.
3. Naturalność
We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim istotną rolę odgrywają naturalne akcenty. Pomieszczenia urządzone są praktycznie, estetycznie, a jednocześnie komfortowo. Akcesoria powinny zachowywać prostą, szlachetną formę. W taką koncepcję idealnie wpisują się minimalistyczne fotele Adelaide.
![]() |
Niska podstawa i wyrzeźbione siedzisko bez tapicerki nadają im wypoczynkowy wygląd. Drewniane meble i podłogi, kamienne dodatki, wiklinowe kosze - to podkreślenie ekologicznego podejścia do życia. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, skandynawski design kojarzony jest z harmonią i spokojem.
4. Tkaniny
Upodobanie Skandynawów do minimalizmu wcale nie oznacza ascetyzmu i pustki. Dzięki dodatkom, wnętrze nabiera charakteru, unikatowości oraz ciepła. Welurowe poduszki, pledy o grubym splocie, miękkie koce, wełniane narzuty oraz bawełna wzbogacają wnętrze i nadają mu przytulnego klimatu. Wystarczy wtulić się i cieszyć chwilą.
![]() |
Vintage czy nowoczesność?
Skandynawskie aranżacje zawdzięczają swój uniwersalizm eklektycznym połączeniom. W domach, obok mebli vintage można znaleźć nowoczesne dodatki. Polacy wyjątkowo upodobali sobie w tej stylistyce akcenty industrialne, zwłaszcza oświetlenie. Do tego typu wnętrza doskonale pasują minimalistyczne lampy podłogowe - Main, Berlin, czy Kuta z oferty BoConcept Warszawa. Sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
![]() |
- W typowym skandynawskim wnętrzu wyposażenie wysuwa się na pierwszy plan. To kształty, kolory i materiały nadają przestrzeni charakteru. Miękkie tkaniny, naturalne materiały i proste formy - to klucz do stworzenia aranżacji inspirowanej duńską estetyką - tłumaczy Kamil Maślanka z BoConcept Warszawa.
Zdjęcia: BoConcept Warszawa.