Styl skandynawski poznała spędzając kilkanaście lat w Danii

Gdańsk, Bornholm, Warszawa. W życiu Kasi Rutkowiak było kilka adresów. Ten pierwszy związany jest z dzieciństwem. To z domu rodzinnego Kasia wyniosła dbałość o wnętrze, o jakość życia, o ład przestrzeni oraz o to, by na stole zawsze stały świeże kwiaty.

Na wyspie Bornholm, gdzie spędziła kilkanaście lat, poznała styl skandynawski. Był to jednak pewien proces, droga, której przystanki wyznaczały kolejne domy, urządzone z coraz większym smakiem, dbałością, znajomością rzeczy. Teraz jest Warszawa. Nowe miejsce oswajane designem rodem z Danii.

Skandynawski salon Kasi z My Full House
Sztuczny stroik Smycka
Nasza propozycja
Sztuczny stroik Smycka
40 zł
Czarny stolik marmurowy z chromowanymi nogami TemaHome Gleam, 120 cm
Nasza propozycja
Czarny stolik marmurowy z chromowanymi nogami TemaHome Gleam, 120 cm
2889 zł
Sofa Vario
Nasza propozycja
Sofa Vario
Kinkiet LE KLINT 223 - 2/17
Nasza propozycja
Kinkiet LE KLINT 223 - 2/17
2300 zł
Kasia i Andrzej uwielbiają plakaty. Zmieniają je sezonowo. Te aktualnie prezentowane są z Kristina Dam Studio i The Poster Club. Kilim Weaving My Story. Na stoliku duńskiej marki Handvark/Portfolio stoi dekoracyjny świecznik STOFF Nagel.

- To nasza skandynawska oaza - mówi Kasia, wkładając kwiaty do wazonu marki Lyngby, jednego z czołowych producentów duńskiej porcelany i częstując mnie słodyczami z lukrecją, za którymi przepadają mieszkańcy Półwyspu Jutlandzkiego. Do Warszawy sprowadziły Kasię sprawy zawodowe. To tutaj wraz z Andrzejem Zychem otworzyła Agencję Portfolio, zajmującą się upowszechnianiem duńskiego wzornictwa. Poza tym Kasia prowadzi także blog my-full-house.com.

Małpka, Kay Bojesen
Dekoracja drewniana małpa mała
Nasza propozycja
Dekoracja drewniana małpa mała
563 zł
Małpka, Kay Bojesen, to klasyka duńskiego wzornictwa.

Historia bloga My Full House

Początkowo na blogu Kasia opisywała emocje towarzyszące pojawianiu się na świecie kolejnych dzieci (Kasia ma ich troje - Olafa, Helenę i Klarę) oraz domowe dylematy dużej rodziny. Po pewnym czasie jednak my-full-house.com stał się przewodnikiem po skandynawskich markach i klimatach.

Stół jadalniany marki TON.
Stół Jutland - rozkładany
Nasza propozycja
Stół Jutland - rozkładany
3310 zł
Rodzina gromadzi się wokół stołu marki Ton. Krzesła Fredericia Furniture. Lampa model 101, Le Klint/Portfolio. Wieniec powstał w Pracowni Florystycznej Narcyz.

Właśnie w takim stylu, w jakim ewoluował jej blog, Kasia urządziła swoje mieszkanie. Wynajęła je kierując się tylko jedną zasadą - bliskością szkoły. A potem urządziła konsekwentnie od A jak abażury po Z jak zasłony. Mieszkając w Danii, uczyła się tamtejszego stosunku do przedmiotów, choćby tego, że kupuje się tylko oryginalne wzornictwo. Fakt, autentyczne projekty słynnych skandynawskich designerów do tanich nie należą, ale podróbki absolutnie nie wchodzą w grę!

Duńskie wzornictwo króluje także w kuchni. Możemy je podziwiać tutaj w wersji bardziej surowej – garnki New Nordic, Eva Solo oraz dekoracyjnej – lampa Swirl, Le Klint.

Dobór mebli w skandynawskiej stylistyce - tu nie ma przypadku!

Duńczycy cenne meble przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, nawet jeśli te noszą ślady użytkowania. Podążając tym samym tropem w domu Kasi pojawiło się słynne krzesło Series 7 Arnego Jacobsena. Jedno, bo na tyle było ją stać. To właśnie jest kwintesencja duńskiego myślenia o wnętrzach. Jakość i wygoda, ale nie kosztem kompromisów czy polskiego „zastaw się, a postaw się”.

Domownicy mają swoje przyzwyczajenia. Dorosłych łączy miłość do kawy, mocnej i aromatycznej, którą zapewnia im ekspres kapsułkowy Nespresso.

Dla Kasi bardzo ważne jest, by sprzęty i dodatki były nie tylko urodziwe, ale także funkcjonalne. To dlatego właśnie meble w pokoju dziewczynek mają rozwiązania, które pozwolą użytkować je przez lata. Sercem dziewięćdziesięciometrowego mieszkania jest salon, do którego prowadzą dwa wejścia. W tym pomieszczeniu trzeba było wygospodarować miejsce dla wielu funkcji.

Podstawą wyposażenia kącika do pracy jest niezwykle funkcjonalny system przechowywania String System, Scandinavian Living. Fotel do pracy to absolutny klasyk, Series 7, autorstwa Arnego Jacobsena, Fritz Hansen Porcelanowe wazony marki Lyngby/ Portfolio.

Nie tylko część wypoczynkową, w której stanęła tak duża sofa, jaką dało znaleźć się na rynku (wyposażona jest ona także w funkcję spania), ale również jadalnianą i domowe biuro. Kasia twierdzi, że urządzenie tej przestrzeni było największym wyzwaniem. Udało się i dzięki temu lubią tu być zarówno dzieci, jak i dorośli, a ostatnio walory sofy doceniła najmłodsza członkini rodziny, Chloe, buldożek francuski.

Od ogółu do szczegółu. W tym, wnętrzu wszystko jest ważne. I rzeczy duże, i te najmniejsze.

- W urządzaniu wnętrz nie ma błędów, są lekcje - mówi Kasia, patrząc mi głęboko w oczy. Przyznaje, że wraz z kolejnymi adresami zmieniała się jej wrażliwość i czułość. Teraz stworzyła jasną, neutralną sferę, która jest bazą dla wyjątkowych mebli i dodatków. Pięknie prezentują się tutaj lampy Le Klint, plakaty ViSSEVASSE, dodatki marki Lyngby.

Szara sypialnia w stylu skandynawskim
Lampa podłogowa Lilith czarna
Nasza propozycja
Lampa podłogowa Lilith czarna
889 zł
Pościel polskiej marki So Linen jest kwintesencją nowoczesnego luksusu. Poduszki, poszewki, prześcieradła są szyte ręcznie z dbałością o każdy detal. Projekty So Linen to wyraz nowoczesnego spojrzenia na tradycyjną tkaninę, jaką jest 100% len – te produkty można przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Pysznie prezentują się też meble HANDVÄRK czy klasyczna porcelana Royal Copenhagen, którą Kasia zaczęła kolekcjonować podczas pobytu w Danii. I choć z założenia używa się jej od święta, to czasem rodzina wyciąga piękne, kruche naczynia we wtorek i ze smakiem zjada na nich spaghetti. Bo święto jest wtedy, gdy wszyscy są w domu i czują się dobrze. I właśnie taki moment wymaga wyjątkowej oprawy w postaci najpiękniejszych porcelanowych talerzy.

Stonowane odcienie królują w sypialni. Piękna paleta szarości pościeli polskiej marki So Linen stanowi idealne tło dla snu.

Skandynawskie życie

To jedna z tych lekcji, jaką Kasia otrzymała, mieszkając w Danii. Okazało, że poznawanie skandynawskiego designu i stosowanie go w praktyce zmieniło nie tylko wystrój domu, ale także całą optykę patrzenia na życie.

Plakaty w pokoju dziecka
Plakat Vissevasse Lanterns
Nasza propozycja
Plakat Vissevasse Lanterns
249 zł
Stołek Eustacia
Nasza propozycja
Stołek Eustacia
550 zł
Kształtowanie gustu dzieci Kasia uważa za swoją misję. Dlatego pokój dziewczynek urządzono z wielką starannością.

Styl urządzania wnętrza harmonijnie scalił się ze zmianami stylu życia całej rodziny. Dzięki temu żyją razem, bliżej siebie, ceniąc proste wartości. A to, że są otoczeni pięknymi przedmiotami, jest dodatkowym bonusem.

Ten pokój dowodzi, że styl skandynawski ma także swoje urocze, dziewczęce oblicze.
Autor
Skandynawska oaza autorki bloga My Full House
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...