Kolory i sztuka - tak architekci urządzili gdańskie mieszkanie

Przeglądając otrzymane od właścicieli tego mieszkania zdjęcia inspiracyjne, projektantka Paulina Kononowicz-Kwaśnik, założycielka pracowni Jedyne Takie Wnętrze, zauważyła, że większość z nich miała odręcznie napisane hasło „kolory”. Dlatego głównym wyróżnikiem tego projektu stały się zastosowane barwy i sztuka współczesna. Obrazy autorstwa gdańskiego artysty Karola Lewalskiego były pierwszą inspiracją dla wykończenia ścian i doboru palety - intensywnego granatu, szaro-beżowych tonów, kontrastującego różu, otulonego ciepłym odcieniem drewna.

Właścicielom mieszkania zależało na zwiększeniu powierzchni roboczej w kuchni, gdyż bardzo lubią piec i gotować, a jednocześnie na niezagracaniu salonu, ponieważ uwielbiają organizować przyjęcia. Odważne zestawienia wzorzystych płytek zarówno w kuchni, jak i łazience idealnie wpisują się w zamysł pastelowego, awangardowego charakteru tych przestrzeni. Płytki nad blatem roboczym Moorea Mix Decor, Codicer.

W zabudowę meblową kuchni, którą stanowi aneks kuchenny, architektka włączyła ściany elementu konstrukcyjnego komina, pionu kanalizacyjno-wentylacyjnego optycznie powiększając kuchnię, a dodatkowo, aby ilość zabudowy zbytnio nie dominowała - wkomponowała lustro, nietypowe, bo w kolorze brązowym, w którym pięknie odbija się salon i widok za oknem. Narożny biokominek wykończony kwadratowymi płytkami w kolorze ciemnego granatu nadaje wnętrzu przytulny charakter, przywodząc na myśl skojarzenia z domem. Zawieszony powyżej obraz stanowi spójną kompozycję z pionowymi, drewnianymi lamelami.

Sercem przestrzeni wypoczynkowej jest narożnik Jane, Optisofa. Jego nóżki wykonane są z drewna dębowego i pokryte naturalnym woskiem. Wysoko osadzony spód mebla umożliwi wjazd odkurzaczom samojezdnym. Wysokość 11 cm od podłogi to także większa wydajność dla ogrzewania podłogowego. Ważnym punktem w projektowaniu mieszkania było również wyeksponowanie obrazu artysty Karola Lewalskiego.

Ruchoma wyspa kuchenna i oryginalna aranżacja ścian

Połączenie wielu kolorów, tekstur, wzorów tworzy w tych wnętrzach ciepłą i harmonijną paletę. Odważne zestawienia wzorzystych płytek zarówno w kuchni jak i łazience idealnie wpisują się w zamysł pastelowego, awangardowego charakteru. Całość estetyki jest przyjemna, lekka, mimo mnogości rozwiązań, które umiejętnie zastosowane, nie przytłaczają.

Nietypowym rozwiązaniem jest ruchoma wyspa, którą można „odholować” do przedpokoju, ustawiając obok zabudowy kominka. Zamienia się ona wówczas z wyspy kuchennej w komodę, a kiedy jest ustawiona ryflowanym wykończeniem od frontu - wtapia się w otoczenie, stając się elementem architektonicznym. Idealnie komponuje się zarówno z drewnianymi lamelami, jak i z drugim obrazem Karola Lewalskiego.

Narożny biokominek wykończony kwadratowymi płytkami w kolorze ciemnego granatu nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Postarzane granatowe płytki przypominające cegiełki Zellige China, Marazzi.

Do innych ciekawych rozwiązań należy ściana telewizyjna wykończona teksturalnym i nieoczywistym wzorem tapety - muralu, która skrywa drzwi do sypialni. W sypialni duże lustro jest jednocześnie przesuwnymi drzwiami do garderoby. Zagłówek łóżka stanowią panele tapicerowane, ustawione jeden obok drugiego niczym biszkopty. Ściana ponad nimi wykończona jest delikatnym, geometrycznym wzorem, a z boku powtórzyłam motyw pionowej strefy intensywnego koloru - nawiązanie do ściany w jadalni.

Gabinet został włączony do przestrzeni dziennej poprzez usunięcie ściany działowej z planu mieszkania, a na etapie wykończeniowym zastąpienie jej szklaną zabudową w stylu loftowym wykonaną przez firmę Stalpol Michał Kankowski. Dzięki temu zabiegowi światło dzienne doświetla korytarz, a zachodzące słońce tworzy magiczną aurę wypełniającą dalsze części mieszkania.
Zagłówek łóżka stanowią ustawione jeden obok drugiego panele tapicerowane „PŁOTEK”, kolekcja MONOLITH, Pracownia Rasek. Rama łóżka GREG z litego drewna, beds.pl. Kinkiety BUSKA, z FABRYKI.PL. Duże lustro w sypialni to przesuwne drzwi do garderoby.

Łazienka - wzorzyste płytki i wanna wolnostojąca

W łazience mieści się zarówno prysznic, jak i wolnostojąca wanna. Prysznic wydzielony ścianką tworzy zamkniętą przestrzeń, przez co na pierwszym planie wyeksponowana jest ściana z umywalką i wyrazistymi płytkami. W tym wnętrzu zamiast granatu króluje intensywna, głęboka, ale stonowana zieleń. Wanna jest idealnym miejscem do relaksu, tak bardzo ważnego dla państwa domu. Tam również zastosowano motyw dekoracyjnych płytek z dodatkiem złota. Akcent złota pojawia się miejscami w całym mieszkaniu na przykład na klamkach, uchwytach czy lampach. Nieco błysku nie zaszkodzi, a wręcz dopełni wnętrze stylowym wykończeniem.

W tym wnętrzu zamiast granatu króluje intensywna, głęboka, ale stonowana zieleń. Pojawia się motyw dekoracyjnej płytki z akcentami złota Hub kolor Fascia, Naxos.

W salonie króluje narożnik, który swoim kolorem jest nieodłącznym elementem wnętrza, a nazwa Flamingo pink wpisuje się w klimat nieoczywistych rozwiązań, noszących znamiona zabawy wnętrzem, połączeniem sztuki współczesnej z motywami retro. W tę myśl wpisują się także stoliki kawowe ze złoconym brzegiem i pastelowym wykończeniem blatu. Całość dopełnia podłoga we wzór jodełki francuskiej, gdyż tego motywu nie mogło zabraknąć we współczesnej aranżacji eleganckiego mieszkania.

Autor
Kolorowe mieszkanie w Gdańsku. Ma różową kuchnię i sztukę na ścianach!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...