Gdzie kupić oryginalne meble? Dlaczego decydujemy się na zakup podróbek? Jakie są najczęściej kopiowane projekty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

W strefie zakupów internetowych coraz częściej możemy natknąć się na nieoryginalne meble. Grupa osób robi to z pełną premedytacją, jednak wielu z nas nie posiada wiedzy na temat, jak wygląda, oraz skąd pochodzi oryginał. Przygotowaliśmy zestawieniu pięciu najbardziej popularnych mebli i akcesoriów, które mają w tańszych sklepach swoich podrabianych "bliźniaków".

1. Krzesło numer 14

W książce "D.E.S.I.G.N" autorstwa Ewy Solarz, o krześle Michaela Thoneta czytamy:

"Oto najsłynniejsze krzesło wszech czasów. Zapytajcie rodziców, albo dziadków - na pewno je znają, a może nawet mieli je kiedyś w domu. Pan Michael Thonet zaprojektował je aż 150 lat temu. Nazywane jest "krzesłem nad krzesłami". Czemu? Powodów jest sporo. Po pierwsze, było dużo tańsze niż inne krzesła, tak tanie, że każdy mógł je sobie kupić. A to dlatego, że było pierwszym krzesłem produkowanym masowo, w wielkich fabrykach, a nie w małych warsztatach. Po drugie, składało się tylko z sześciu części i kilku śrubek, więc było proste w montażu. Po trzecie, ta prosta konstrukcja pozwoliła sprytnie je spakować, w paczki o rozmiarach metr na metr, których transport był łatwy i tani. Krzesło skręcano dopiero w sklepie, a nie od razu w fabryce. Po czwarte, łatwy transport sprawił, że można było wysyłać je wszędzie, stało się więc popularne nie tylko w Europie, ale także w obu Amerykach, w Azji i w Afryce! No i ostatni, ale nie najmniej ważny powód: było i jest bardzo ładne, wytrzymałe i eleganckie. Nic więc dziwnego, że sprzedano go ponad 50 milionów sztuk - więcej niż jakiegokolwiek innego meble. I na tym nie koniec, bo nadal jest produkowane."

Dzisiejszą produkcją krzesła giętego zajmuje się firma TON, Thonet, Gebrueder Thonet, Meble Radomsko, Fameg i Paged.

2. Eames Plastic Chair

Kultowe plastikowe siedziska autorstwa małżeństwa Ray i Charlesa Eamesów znane są już na całym świecie. Małżeństwo pragnęło, aby ich meble były dostępne dla wszystkich, niezależnie od statusu materialnego. Wśród plastikowych krzeseł znajdziemy: krzesła jadalniane (DAW), modele bez oparć - DSW i DSX, bujak (RAR) czy efektowne krzesło jadalniane DSR, nazywane również Eiffel Chair. Choć krzesła zostały zaprojektowane w latach 50. XX wieku nadal ich wygląd można nazwać nowoczesnym. Po meble słynnego małżeństwa Eamesów chętnie sięgają projektanci wykorzystując je we współczesnych aranżacjach w stylu skandynawskim i minimalistycznym.

Obecnie oryginalnym producentem krzeseł jest firma Vitra, choć w wielu miejscach napotkać możemy chińskie podróbki, nie cechujące się zazwyczaj dobrą jakością i trwałością. Na polskim rynku model DSW kupimy np. w sklepie Atak Design w cenie ok. 1500 zł/ sztukę.

3. Lampa kula - Mirror ball

W lustrzanej, kulistej lampie autorstwa Toma Dixona dostrzeżemy każdy kąt pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki lustrzanemu odbiciu powiększa przestrzeń. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach z nutą glamour. Historia kariery projektanta rozpoczęła się w dniu, kiedy młody Tom Dixon rozbił swój motocykl. Chcąc go naprawić, spędzał dużo czasu w garażu kolegi poświęcając się nauce spawania. Jak się potem okazało, był to pierwszy krok do światowej kariery uzdolnionego mężczyzny.

Dziś lampa Mirror Ball jest najbardziej rozpoznawanym produktem marki. W Polsce kupimy ją np. w sklepie NAP płacąc za nią około 1600 zł.

4. Krzesło Tolix

Autorem krzesła i marki Tolix był francuski dekarz Xavier Pauchard. Wypuszczony na rynek w 1934 roku prototyp krzesła - model A szybko zyskał popularność i zaczął być produkowany na masową skalę. Krzesło stało się ulubionym przedmiotem miłośników stylu industrialnego, można było je spotkać w większości kawiarni, a także w fabrykach, biurach czy szpitalach. Żelazne krzesło przetrwało do dziś i jest oferowane aż w 30 wersjach kolorystycznych. Fotografowie i artyści chętnie wykorzystują ten model do filmów oraz sesji zdjęciowych.

W Polsce model znajdziemy w sklepie Atak Design na zamówienie. Uwaga na podróbki! W wielu sklepach opis brzmi "insp. Tolix" - to jasny znak, że mamy do czynienia z repliką.

5. Lampa Random Light - Moooi

Lampa Random Light to stosunkowo młody projekt, który powstał w 2001 roku. Została wymyślona przez Bertjana Pota dla marki Moooi. Produkt skonstruowany jest z nieregularnej sieci strun wykonanych ze szklanego włókna. W popularnych sieciówkach, aż roi się od kopii tego modelu.

Najczęściej podrabiane lampy wykonane są z tańszego materiału i różnią się aż kilkanaście razy niższą ceną. Oryginalną lampę wiszącą w rozmiarze 80 cm znajdziemy np. w sklepie Mesmetric i zapłacimy za nią ok 3200 zł.

Dlaczego kupujemy podróbki?

Ogromna grupa osób decyduje się na zakup podrabianych mebli. Z czego to wynika? Z pewnością część z nich kupuje produkt z niewiedzy. Najbardziej przekonywującym argumentem nabywców podróbek jest z pewnością niska cena. Skuszeni "okazją" decydujemy się na sprzęt niskiej jakości, a przede wszystkim na wspieraniu nieuczciwych sprzedawców.

- Niestety często obserwuję chęć zaoszczędzenia na oryginalnym designie na rzecz tańszej podróbki, których teraz nie brak w sklepach internetowych. Chciałabym aby ludzie, zarówno inwestorzy jak i projektanci podchodzili z szacunkiem do prawdziwych dzieł sztuki, które ze względu na swoje wyjątkowe wzornictwo są rozpoznawalne na całym świecie. Bo to właśnie ponadczasowy design sprawia, że każdy chciałby mieć taki przedmiot. Ale jeżeli dla kogoś płacenie jego autorowi, lub jego następcom, jest niedopuszczalne, to niech postawi na standardowy produkt z sieciówki produkowany masowo lub zakup odłoży w czasie. Swoją drogą warto również zwrócić uwagę na projekty młodych designerów, które mogą mieć obecnie całkiem przystępne ceny, a wyróżniać się swoją formą i funkcjonalnością. - mówi projektantka, Zuzanna Sikora.

 

Autor
Najczęściej podrabiane meble w Polsce - gdzie kupić oryginały?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....