Kilka komfortowych warstw

Łóżka kontynentalne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w domowych sypialniach. Dlatego na rynku dostępnych jest coraz więcej najróżniejszych modeli tych komfortowych posłań. Poszukując łóżka kontynentalnego do swojej sypialni, warto skoncentrować się na znalezieniu modelu o jak najwyższej wygodzie.

- Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę wysokość łóżka oraz na materace, które tworzą konstrukcję danego mebla. W dużym uproszczeniu można zasugerować, aby kierować się nieskomplikowaną zależnością - im więcej warstw sprężynujących, tym większa wygoda. Poza materacem bazowym i materacem właściwym bardzo dobrym rozwiązaniem jest dobranie jeszcze trzeciej warstwy w postaci nakładki na materac. Tutaj w zależności od preferencji, każdy może wybrać miękki lub twardy topper. Jeśli zwrócimy dodatkowo uwagę na wykonanie poszczególnych warstw z jak najlepszych, innowacyjnych komponentów, wówczas uzyskamy z całą pewnością wysokie i niezwykle wygodne łóżko kontynentalne - podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Łóżko kontynentalne tylko do przestronnych sypialni?

Ze względu na swoje gabaryty łóżka kontynentalne pozornie najlepiej sprawdzają się głównie w przestronnych sypialniach. Wprawne oko zauważy jednak, że w odróżnieniu do zwykłych łóżek tapicerowanych, łóżka kontynentalne nie posiadają ram dokoła materaca, gdyż rama znajduje się na samym dole - pod materacem. Dzięki temu można zaoszczędzić niekiedy nawet do dwudziestu centymetrów przestrzeni.

Warto zwrócić również uwagę na wezgłowie łóżka, które może wystawać poza bryłę łóżka lub z nią licować. Wybór zależy od tego, jak dużą powierzchnię sypialni chcemy przeznaczyć na miejsce do odpoczynku.

Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększeniu przestronności wnętrza, warto zastanowić się, czy w sypialni znajdują się tzw. strefy, które mogą zostać przeniesione do innych pomieszczeń w domu. Miejsce do pracy, którego nie potrzebujemy. Komoda z bibelotami, z którymi już dawno mieliśmy zrobić porządek. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania, która w połowie i tak jest pusta. Jeżeli przeanalizujemy swoje zwyczaje i dostosujemy do nich sypialnię, uda nam się powiększyć przestrzeń i zwiększyć funkcjonalność sypialni.

Łóżko kontynentalne w sypialni - do jakiego stylu pasuje?

Wybór stylu aranżacyjnego, według którego urządzimy naszą sypialnię zależy oczywiście od naszych własnych upodobań i tego, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Warto natomiast wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu ze standardowymi łóżkami tapicerowanymi i drewnianymi, łóżka kontynentalne to nieco bardziej wyrafinowane meble, których walory w pełni podkreślą efektowne aranżacje wnętrz.

Stonowany, amerykański styl Hampton, niezwykle ozdobny styl glamour, przytulny i elegancki styl angielski, "słoneczny" styl kalifornijski - to cztery przykłady kierunków aranżacyjnych, w których warto podążać podczas urządzania sypialni z łóżkami kontynentalnymi w roli głównej.

Tapicerka - stonowana czy wyrazista? Wybór koloru obicia łóżka

Podobnie jak w przypadku stylu aranżacyjnego - wybór koloru obicia łóżka również zależy od naszych upodobań. Jednak dobierając fakturę i odcień tapicerki warto zwrócić uwagę na wezgłowie łóżka, a konkretnie na jego zdobienie. Im więcej drobnych elementów, np. głębokich pików, znajduje się w zagłówku, tym lepiej sprawdzi się jasny odcień tapicerki. Sprawi on, że nawet najdrobniejsze zdobienie będzie wyraźnie widoczne.

W tym przypadku ważną rolę odgrywa również światło w sypialni. Jeżeli do pomieszczenia dociera dużo naturalnego światła, można zdecydować się na połączenie pikowanego wezgłowia z nieco ciemniejszym lub zupełnie ciemnym kolorem tapicerki. Zdobienia zagłówka w postaci regularnych przeszyć z wciągami znacznie łatwiej podkreślić, dlatego tkanina może w tym przypadku być ciemniejsza oraz posiadać mniej jednolitą strukturę.

Całkowicie gładkie wezgłowia zapewniają z kolei zupełną swobodę - pamiętajmy jednak, by zwracać uwagę na oświetlenie pomieszczenia i nie dobrać zbyt ciemnej tapicerki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że mebel będzie sprawiał wrażenie jeszcze bardziej masywnego, a w konsekwencji przytłaczającego.

Jakie praktyczne funkcje pełni łóżko kontynentalne? U kogo się sprawdzi?

Wydaje się, że to oczywiste. Podstawową funkcją łóżka kontynentalnego (jak i każdego innego łóżka) jest zapewnienie śpiącemu komfortowego odpoczynku przez całą noc. Natomiast pewne specyficzne cechy mebla o kontynentalnej konstrukcji sprawiają, że świetnie sprawdzi się nie tylko w sypialniach wielbicieli pięknych elementów wyposażenia domu, czy też osób szczególnie ceniących wygodę.

Wysokość łóżek kontynentalnych sprawia, że są one meblami polecanymi seniorom oraz osobom, mającymi trudności z poruszaniem się. Wysoko zlokalizowana powierzchnia spania ułatwia wstawanie i siadanie na łóżku, co sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie mniej uciążliwe.

Najważniejsze kroki podczas wyboru łóżka kontynentalnego

Najważniejszym aspektem podczas wyboru łóżka kontynentalnego jest dobór odpowiedniego materaca. Maksymalny komfort odpoczynku zapewnia właściwa twardość - istotne jest jego dopasowanie do wagi i jej rozmieszczania. Najwygodniejszy materac to taki, który dopasowuje się do kształtu ciała, a także do każdego ruchu osoby na nim leżącej, zapewniając naturalne ustawienie kręgosłupa w każdej pozycji.

- Bardzo ważny jest również czas reakcji na ruchy podczas snu, wykonujemy ich kilkadziesiąt, niestety materace termoelastyczne mają zbyt długi czas reakcji, dlatego lepiej wybrać materace z naturalnych materiałów. Dla przykładu materace Hypnos ze sprężynami kieszonkowymi zostały zaprojektowane tak, by natychmiast rozpoznać niepowtarzalny kształt ciała, zapewniając łagodzenie napięcia mięśni. Następnie przechodzimy do wyboru sprężynowanej tapicerowanej podstawy i kształtu zagłówka, by dopasować łóżko do wystroju sypialni. - mówi Bartosz Legan, Dyrektor handlowy Luxury Interiors.

Zobacz także: