W sypialni powinno być cicho, spokojnie i przytulnie. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, dekoracje są dobrze przemyślane, nie przytłaczając wzorami oraz formami, a meble - stanowią funkcjonalne uzupełnienie pokoju, jako miejsca służącego do relaksu i przechowywania. Nie ma ich oczywiście zbyt wiele - to szafa lub komoda, dwa stoliki nocne oraz oczywiście łóżko, które w minimalistycznej sypialni wysuwa się na pierwszy plan. Obok koloru, ważny jest kształt tego mebla, najlepiej nieskomplikowany, o prostych i łagodnych liniach, oraz materiał wykończeniowy - szczególnie naturalne drewno, np. sosnowe. Takie łóżko wprowadza do sypialni aranżacyjną harmonię, dając doskonałe warunki do odprężenia.
Ponieważ minimalistyczne łóżko charakteryzuje przede wszystkim oszczędny kształt, niekoniecznie musi być wykonane w czystej bieli. W sypialni, która ma być utrzymana w stylu ascetycznym, równie dobrze sprawdzi się łóżko w kolorze szarym lub w naturalnych odcieniach drewna. Wszystko zależy od gustu urządzającego.
Białe, szare czy w kolorze drewna?
Zaletą białego łóżka jest to, że doskonale łączy się z tym samym lub dowolnymi, innymi wariantami kolorystycznymi. To jednocześnie uniwersalna barwa, który w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, podkreśli charakter wnętrza lub wtopi się w jego tło.
I tak, białe łóżko wstawione do sypialni o surowych, białych ścianach, meblach i dodatkach, doda ascetycznego charakteru. Będzie tym samym prezentować się lekko i zwiewnie, mimo swoich gabarytów. Z kolei, gdy umieścimy je na tle innego koloru - np. szarej ściany czy na brązowym dywanie, wyróżnimy je, przez co stanie się główną dekoracją tego wysmakowanego wnętrza.
Fot. Meble Magnat - łóżko Alion w kolorze białym | Fot. Meble Magnat - łóżko Mela w kolorze białym |
W minimalistycznej sypialni może znaleźć się kolor, choć paleta barw powinna być ograniczona i utrzymana w wyciszających, naturalnych tonacjach - takich, jak przede wszystkim: beże, szarości, ecru, jasne róże, kolory kawy i groszku. Szczególnie ciekawym wyborem może więc być łóżko w odcieniach szarości, które złamie oszczędną, monochromatyczną kolorystykę tego pokoju.
Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, warto, aby szarość znalazła się także w dodatkach - np. dobranych do kompletu stolikach nocnych. Warto też pamiętać, że szare łóżko, aby zachowało swój charakter i nie przytłaczało sypialni, powinno znaleźć się na tle białej ściany. Nie warto też wprowadzać do sypialni innych kolorów niż biel i odcienie szarości, aby nie zaburzyć charakteru tego wnętrza.
Fot. Meble Magnat - łóżko Kada w kolorze szarym |
W sypialni może być surowo lub przytulnie. Gdy zależy nam na drugim efekcie, warto zdecydować się na łóżko podkreślające naturalny kolor drewna. Taki mebel skomponuje się w domowym wnętrzu, oddając pierwsze skrzypce innym meblom i dodatkom. Poza tym to praktyczne rozwiązanie, które nigdy się nie znudzi i zawsze będzie trendy. Natura jest przecież modna, niezależnie od upływu lat.
Wybierając łóżko w kolorze drewna, warto zwrócić uwagę na usłojenie. Jeżeli będzie widoczne, doda meblowi prestiżowego charakteru. Poza tym do małej sypialni lepiej wstawić łóżko w jasnym kolorze, z kolei jeżeli przestrzeń jest spora, można śmiało zdecydować się na mebel w barwach ciemnego drewna. Każdy z tych wariantów będzie wyglądać równie dobrze na tle białej ściany, jak i wyłożonej okładziną o wyrazistej fakturze.
Fot. Meble Magnat - łóżko ESM2 w kolorze sosny | Fot. Meble Magnat - łóżko Azja w kolorze olchy | Fot. Meble Magnat - łóżko Ania w kolorze orzecha |
Minimalistyczna sypialnia, mimo oszczędności formy i treści, jest nie tylko bardzo elegancka, ale przede wszystkim przytulna. Główną rolę odgrywa tutaj łóżko, które choć ma skromne linie, wyróżnia się, będąc jednym z niewielu elementów wystroju wnętrza. Niezależnie od tego, czy będzie białe, szare czy w kolorze drewna, zapewni odpowiednią dozę relaksu - uspokajając wieczorem i dając łagodne przebudzenie. Warto sobie takie zapewnić!