Zwłaszcza jeśli mamy w sypialni ogrzewanie podłogowe - będzie nam zbyt ciepło i kłopoty z zaśnięciem murowane.

Łóżko Parigi, Vinotti Furniture - aranżacja Łóżko Tahiti, Calamus Rotan - aranżacja Łóżko Jamaica, Paged Meble - aranżacja
Parigi, Vinotti Furniture, drewno kauczukowe, plecionka rattanowa, ręcznie kuty metal, szer. 173 cm,
dł. 220 cm. Cena 2238 zł
Tahiti, Calamus Rotan, płyta fornirowana orzechem amerykańskim, plecionka z trawy morskiej, szer. 177 cm, dł. 222 cm. Cena 2712 zł Jamaica, Paged Meble, lite drewno dębowe, szer. 157,5 cm, dł. 218 cm. Cena 1789 zł

Jaka powinna być odpowiednia wysokość łóżka i jaki ma to na nas wpływ?

Wysokość łóżka wpływa też na to, czy łatwo będzie z niego wstać. Przyjmuje się, że komfortowa wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40-50 cm, ale wiele zależy od naszego wzrostu i kondycji kręgosłupa, dlatego do łóżka trzeba się przymierzyć jeszcze w sklepie. Usiądźmy na materacu i sprawdźmy, czy swobodnie sięgamy stopami podłogi (najlepiej, jeśli kolana są ugięte pod kątem prostym).

Maksimum wygody zapewniają łóżka kontynentalne, wyższe niż standardowe, bo śpi się na wysokości 60-70 cm. Materac kieszeniowy umieszczony jest bowiem nie na stelażu z listewek, lecz na drugim materacu - bonellowym. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do ciała i daje optymalne podparcie kręgosłupa. Także wstawanie z tak wysokiego łóżka jest wygodniejsze. Docenią to zwłaszcza seniorzy.

Jednak w sypialni na poddaszu, jeśli łóżko stoi pod skosem, najlepszym rozwiązaniem może okazać się niskie łóżko, tzw. japońskie, o wysokości ok. 30 cm. Zapewni nam ono więcej przestrzeni nad głową, abyśmy leżąc czy siedząc na łóżku nie mieli poczucia, że sufit nas przytłacza.