Zwłaszcza jeśli mamy w sypialni ogrzewanie podłogowe - będzie nam zbyt ciepło i kłopoty z zaśnięciem murowane.
Jaka powinna być odpowiednia wysokość łóżka i jaki ma to na nas wpływ?
Wysokość łóżka wpływa też na to, czy łatwo będzie z niego wstać. Przyjmuje się, że komfortowa wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40-50 cm, ale wiele zależy od naszego wzrostu i kondycji kręgosłupa, dlatego do łóżka trzeba się przymierzyć jeszcze w sklepie. Usiądźmy na materacu i sprawdźmy, czy swobodnie sięgamy stopami podłogi (najlepiej, jeśli kolana są ugięte pod kątem prostym).
Maksimum wygody zapewniają łóżka kontynentalne, wyższe niż standardowe, bo śpi się na wysokości 60-70 cm. Materac kieszeniowy umieszczony jest bowiem nie na stelażu z listewek, lecz na drugim materacu - bonellowym. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do ciała i daje optymalne podparcie kręgosłupa. Także wstawanie z tak wysokiego łóżka jest wygodniejsze. Docenią to zwłaszcza seniorzy.
Jednak w sypialni na poddaszu, jeśli łóżko stoi pod skosem, najlepszym rozwiązaniem może okazać się niskie łóżko, tzw. japońskie, o wysokości ok. 30 cm. Zapewni nam ono więcej przestrzeni nad głową, abyśmy leżąc czy siedząc na łóżku nie mieli poczucia, że sufit nas przytłacza.