Wypróbujmy pozycję, w której najczęściej śpimy, warto też położyć się zarówno na plecach, jak i na boku, aby sprawdzić, czy będzie nam wygodnie w obu pozycjach.

Materac GOLD S70 Dreamzone z interaktywnymi sprężynami kieszeniowymi i wielokieszeniowymi, dostępny w czterech rozmiarach, JYSK, od 2699 zł Materac Nyks z lateksowym wkładem o porowatej strukturze ułatwiającej cyrkulację powietrza oraz utrudniającej rozwój bakterii, wyposażony w siedem ergonomicznych stref twardości, JANPOL, od 1088 zł Lateksowy materac SULTAN EDSELE tworzy przyjazny klimat podczas snu, wchłaniając wilgoć i utrzymując wyrównaną temperaturę, dostępny w czterech rozmiarach, IKEA, od 1395 zł

Dobór twardości materaca to sprawa indywidualna, lecz pamiętajmy, że zarówno materac zbyt twardy, jak zbyt miękki, nie zagwarantuje nam dobrego snu, gdyż nie podeprze odpowiednio kręgosłupa. Nasze ciało powinno być podparte równomiernie.

Materac powinien mieć długość przynajmniej 15-20 cm większą od naszego wzrostu; minimalna szerokość to 80 cm dla jednej osoby, optymalna - 90 cm. Do łóżka dwuosobowego lepiej kupić dwa oddzielne materace, niż jeden większy.