W nowych domach sypialnie najczęściej znajdują się na piętrze, a jeszcze częściej na użytkowym poddaszu. Do oświetlenia takich pomieszczeń stosowane są okna dachowe.

Ich zaletą jest... widok na niebo. Dzięki nim w czasie dnia sypialnia jest na tyle jasna, by można było w niej bez problemu posprzątać, wybrać ubranie czy poczytać.

Wadą może być jednak nadmiar słońca, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy dzień jest długi. Dlatego takie okna najlepiej wyposażyć w rolety wewnętrzne. Szyte są najczęściej z tkanin poliestrowych o różnym stopniu przepuszczalności światła. Po opuszczeniu na okna takie rolety pozwalają całkowicie zaciemnić pomieszczenie lub tylko przefiltrować światło.

 

Roleta zaciemniająca DFD, z dodatkiem plisowanym, wym. od 55x78 cm do 114x140 cm. Velux, cena od 447 zł

  Żaluzja aluminiowa AJP, możliwość podłączenia zdalnego sterowania, wym. od 55 x 78 cm do 78 x 160 cm. FAKRO, cena od 212 zł

Ponieważ okna znajdują się w połaci dachu, sterowanie roletami może być nieco męczące. Dlatego warto rozważyć zamontowanie automatyki. Pozwala ona nie tylko opuszczać i podciągać rolety, ale także otwierać i zamykać okna. Wszystko za pomocą pilota zdalnego sterowania. Producenci okien dachowych oferują systemy zasilane bateriami słonecznymi, których nie trzeba nawet podłączać do prądu. Można je podpiąć pod instalację inteligentnego domu.

tekst: Joanna Karwarska
zdjęcie wprowadzające: Velux