Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie ramy łóżka, stelaża (bywa w komplecie z łóżkiem lub kupuje się oddzielnie) oraz materaca dostosowanego do naszych potrzeb. Co istotne łózko i stelaż mogą nam służyć przez wiele lat, natomiast materace zaleca się wymieniać co 6-8 lat.

Łóżko Gallery z zagłówkiem i materacem bonnelowym Agata Meble Drewniane, tapicerowane łóżko James Comforty Rama łóżka Mammen Jysk
Łóżko Gallery z zagłówkiem i materacem bonnelowym w komplecie. Duży pojemnik może stać się schowkiem na sezonowe rzeczy lub na pościel, wym. materaca 160 x 200 cm, AGATA MEBLE, 1699 zł Drewniane, tapicerowane łóżko James z wezgłowiem wypełnionym pianką wysokosprężystą. Wezgłowie może mieć różne szeroskości, również z dodatkowymi panelami bocznymi, łóżka jest dostępne w wymiarch pasujących do materacy: 120, 140, 160, 180, 200 cm, COMFORTY, od 3000 zł (bez stelaża i materaca) Rama łóżka Mammen z zagłówkiem w białej okleinie, wym. 140 x 200 cm lub 180 x 200 cm, JYSK, od 549 zł (bez stelaża i materaca)

Jaki materac wybrać?

Popularne materace sprężynowe dzielą się na bonnelowe i kieszeniowe. W bonnelowych sprężyny są połączone ze sobą, a więc naciskając w jednym miejscu ruszamy jednocześnie płaszczyzną całego materaca. W materacu jednoosobowym nie jest to problem, ale gdy śpi się we dwoje bywa niekomfortowe.

Lepszym rozwiązaniem jest wypełnieniem kieszeniowe. W takich materacach każda sprężyna jest zamknięta w oddzielnej kieszonce z tkaniny. Dzięki temu ruch jednej osoby nie powoduje ruchu całej płaszczyzny materaca. Kupując trzeba spytać o ilość sprężyn na 1 m kwadratowym materaca - im jest ich więcej, tym lepszy materac.

Materac Nuta kieszeniowo-lateksowy Janpol Materac Mistral 7-strefowy Sembella
Materac Nuta, kieszeniowo-lateksowy, średniej twardości, dzięki połączeniu wypełnienia lateksowego z kieszeniowym bardzo dobrze dopasowuje się do krzywizn ciała, warstwy lateksowe powstrzymuje rozwój drobnoustrojów i ograniczają nieprzyjemny zapach, pokrowiec Shenergy Premium można zdjąć i uprać w temperaturze do 60 stopni C, FABRYKA MATERACY JANPOL, 1495 zł Materac Mistral, 7-strefowy, wkład z pianki wysokoelastycznej BULTEX® Hygienic wzbogaconej w aktywne jony srebra tworzące bakteriobójczą ochronę, pokrowiec z antyalergicznej dzianiny ACTIVE CARE, z dwoma zamkami błyskawicznymi umożliwiającymi łatwe zdejmowanie do prania w 60°C, SEMBELLA, 1773 zł (90 x 200 cm)

Na materacu piankowym śpi się bardzo dobrze. Praktycznie w ogóle nie czujemy ruchu materaca. Nowoczesne materace produkuje się też z pianki wysokoelastycznej. Jest lepsza od zwykłej - ugina się i wraca do pierwotnego kształtu. A wersja termoelastyczna reaguje nawet na temperaturę, tam gdzie jest mocniejszy nacisk, powierzchnia materaca mocniej się nagrzewa i ugina, gdzie lżejszy jest mniejsze ugięcie. To powoduje, że materac idealnie się dopasowuje do kształtu ciała.

Wysokiej jakości są też materace lateksowe produkowane z mieszanki naturalnego i syntetycznego kauczuku. Im lepszy materac, tym więcej w nim kauczuku naturalnego. Wystarczy już 20% naturalnego kauczuku, by uznać materac za dobry, zaś modele luksusowe mają go 70-80%. Takie materace są bardzo elastyczne, dobrze układają do ciała, mają wewnątrz kanaliki wentylujące poprawiające komfort snu.

Materac Estella Lux LXI MK Foam Materac Superkomfort Multi Merita
Materac Estella Lux LXI, sprężyny z wysokogatunkowego drutu są w oddzielnych kieszonkach, obłożony obustronnie warstwą antybakteryjnej pianki lateksoidalnej, pikowany pokrowiec Silver Active, MK FOAM, 885 zł (90 x 200 cm) Materac Superkomfort Multi, kieszeniowy, ma 7-strefową formatkę typu multipocket 1000S (500 sprężyn na 1 m2), obustronne, przewiewne i elastyczne warstwy lateksowe o zawartości naturalnego lateksu do 20%, pokrowce pikowane włókniną , MERITA, 1545 zł (90 x 200 cm)

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Najlepiej położyć się na nim na plecach i wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa - powinna wsuwać się dość łatwo, ale z delikatnym oporem. Jeżeli po wsunięciu dłoni czujemy luz - materac jest za twardy. Jeżeli bardzo ciężko wsunąć dłoń - za miękki. Koniecznie trzeba poleżeć na takim materacu już w sklepie. Jeżeli nie można tego zrobić - nie kupujmy. Poszukajmy salonu, w którym bez problemu wypróbujemy materac.

Komplet sypialniany Calvia Agata Meble Łóżko Venom Black Red White Łóżko Paola pod materac 160 x 200 Beds.pl
Komplet sypialniany Calvia składający się z szafy sześciodrzwiowej oraz łóżka z zagłówkiem i i dwiema szafkami nocnymi, wymiary łóżka z szafkami 265 x 207 cm, AGATA MEBLE, 1999 zł (bez stelaża i materaca) Łóżko Venom w kolorze orzech merano, wezgłowie może być tapicerowane ekoskórą, wym. 160 x 210 cm, BLACK RED WHITE, 799 zł (wezgłowie pełne, bez stelaża i materaca), 999 zł (wezgłowie tapicerowane) Łóżko Paola pod materac 160 x 200 cm, w całości tapicerowane, ma opływowe kształty, zaokrąglone narożniki i zagłówek, dostępne w dwóch kolorach - szarym i antracyt, BEDS.PL, 4140 zł

Materac do łóżka: w ramie, na stelażu

Zalety materaca odczujemy tylko wtedy, gdy będzie on leżał na odpowiednim stelażu. Na rynku są dostępne stelaże regulowane i nieregulowane. Ich podstawowym zadaniem jest wentylacja materaca, a tym samym zapobieganie namnażaniu się bakterii i roztoczy. Odpowiadają także za to, by materac się nie odkształcał. Stelaże z regulacją można ustawić w wygodnej pozycji półleżącej.

Łóżko Prymus wykonane z drewnianej sklejki Śni mi się Topmaterac Gold T65 WellPur Jysk Sypialnia Verano Mebin
Łóżko Prymus wykonane z drewnianej sklejki, pod łóżkiem szuflady na pościel, zagłówek jest jednocześnie półką z podpórkami na książki, pod materac o wym. 140 x 200 cm, ŚNI MI SIĘ, 1990 zł (łóżko bez stelaża i materaca) Topmaterac Gold T65 WellPur, z pianki termoelastycznej redukującej napięcie mięśni, w pokrowcu z mieszkanki poliestru i bambusa, wym 90 x 200 cm, JYSK, 699 zł Sypialnia Verano z dwuosobowym łóżkiem i szafkami nocnymi, rama łóżka w kolorze orzech antyczny, zagłówek tapicerowany eko skórą, pod materac o wym. 160 x 200 cm, MEBIN, łóżko ze stelażem od 2580 zł (bez materaca)

Oparciem dla stelaża jest rama łózka. Dla jednej osoby musi mieć minimum 80 cm szerokości. Dla dwóch osób: 140, 160 lub 180 cm. Ta 140-centymetrowa jest jednak wersją minimum. O wygodnym spaniu we dwoje można mówić wtedy, gdy rama jest przeznaczona pod materac o szerokości 160 lub 180 cm. W takim wypadku można nawet wstawić dwa niezależne stelaże i materace, co jest praktyczne, gdy jest duża różnica wagi i wzrostu osób śpiących razem.