Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie ramy łóżka, stelaża (bywa w komplecie z łóżkiem lub kupuje się oddzielnie) oraz materaca dostosowanego do naszych potrzeb. Co istotne łózko i stelaż mogą nam służyć przez wiele lat, natomiast materace zaleca się wymieniać co 6-8 lat.
Jaki materac wybrać?
Popularne materace sprężynowe dzielą się na bonnelowe i kieszeniowe. W bonnelowych sprężyny są połączone ze sobą, a więc naciskając w jednym miejscu ruszamy jednocześnie płaszczyzną całego materaca. W materacu jednoosobowym nie jest to problem, ale gdy śpi się we dwoje bywa niekomfortowe.
Lepszym rozwiązaniem jest wypełnieniem kieszeniowe. W takich materacach każda sprężyna jest zamknięta w oddzielnej kieszonce z tkaniny. Dzięki temu ruch jednej osoby nie powoduje ruchu całej płaszczyzny materaca. Kupując trzeba spytać o ilość sprężyn na 1 m kwadratowym materaca - im jest ich więcej, tym lepszy materac.
Na materacu piankowym śpi się bardzo dobrze. Praktycznie w ogóle nie czujemy ruchu materaca. Nowoczesne materace produkuje się też z pianki wysokoelastycznej. Jest lepsza od zwykłej - ugina się i wraca do pierwotnego kształtu. A wersja termoelastyczna reaguje nawet na temperaturę, tam gdzie jest mocniejszy nacisk, powierzchnia materaca mocniej się nagrzewa i ugina, gdzie lżejszy jest mniejsze ugięcie. To powoduje, że materac idealnie się dopasowuje do kształtu ciała.
Wysokiej jakości są też materace lateksowe produkowane z mieszanki naturalnego i syntetycznego kauczuku. Im lepszy materac, tym więcej w nim kauczuku naturalnego. Wystarczy już 20% naturalnego kauczuku, by uznać materac za dobry, zaś modele luksusowe mają go 70-80%. Takie materace są bardzo elastyczne, dobrze układają do ciała, mają wewnątrz kanaliki wentylujące poprawiające komfort snu.
Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?
Najlepiej położyć się na nim na plecach i wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa - powinna wsuwać się dość łatwo, ale z delikatnym oporem. Jeżeli po wsunięciu dłoni czujemy luz - materac jest za twardy. Jeżeli bardzo ciężko wsunąć dłoń - za miękki. Koniecznie trzeba poleżeć na takim materacu już w sklepie. Jeżeli nie można tego zrobić - nie kupujmy. Poszukajmy salonu, w którym bez problemu wypróbujemy materac.
Materac do łóżka: w ramie, na stelażu
Zalety materaca odczujemy tylko wtedy, gdy będzie on leżał na odpowiednim stelażu. Na rynku są dostępne stelaże regulowane i nieregulowane. Ich podstawowym zadaniem jest wentylacja materaca, a tym samym zapobieganie namnażaniu się bakterii i roztoczy. Odpowiadają także za to, by materac się nie odkształcał. Stelaże z regulacją można ustawić w wygodnej pozycji półleżącej.
Oparciem dla stelaża jest rama łózka. Dla jednej osoby musi mieć minimum 80 cm szerokości. Dla dwóch osób: 140, 160 lub 180 cm. Ta 140-centymetrowa jest jednak wersją minimum. O wygodnym spaniu we dwoje można mówić wtedy, gdy rama jest przeznaczona pod materac o szerokości 160 lub 180 cm. W takim wypadku można nawet wstawić dwa niezależne stelaże i materace, co jest praktyczne, gdy jest duża różnica wagi i wzrostu osób śpiących razem.