Klasa ciepła, czyli jakie parametry powinna mieć kołdra na zimę?

Zamiast zwiększać temperaturę w sypialni, co z pewnością nie jest korzystne dla naszego zdrowia, lepiej zaopatrzyć się w kołdrę zimową, która otuli ciało nocą i zadba o utrzymanie komfortu termicznego podczas snu. Jak wybrać najlepszą kołdrę na zimę? Nie bez znaczenia są umieszczone na kołdrach symbole. To oznaczenia dotyczące klas ciepła.

  • Liczbowa klasa ciepła - zawiera 6 stopni, gdzie 1 oznacza kołdrę najchłodniejszą przeznaczoną do użytkowania latem, a 6 określa kołdrę najcieplejszą, która idealnie sprawdzi się w chłodne zimowe noce.
  • Skala TOG - precyzyjnie określa stopień izolacji termicznej. Tutaj również mamy do czynienia z cyframi, jednak skala Tog stosowana jest nie tylko w przypadku kołder, ale również śpiworów dziecięcych, kocyków, czy ubrań dla niemowląt. W skali Tog wskaźnik również rośnie, a im jest wyższy, tym cieplejsza jest kołdra. Przykładowo oznaczenie 4,5 Tog określa lekkie, typowo letnie kołdry, 10,5 Tog to kołdry uniwersalne o średniej izolacji cieplnej, natomiast 15 Tog i więcej to bardzo grube zimowe kołdry, mogące zapewnić organizmowi ciepło w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze.
  • Skala cieplna trzystopniowa - to niezwykle prosty umowny wskaźnik, którym producenci określają kołdry i dzieli kołdry na letnie, zimowe i całoroczne.

Gramatura kołdry na zimę - waga ma znaczenie

Mówiąc o gramaturze kołdry, tak naprawdę mówimy o wadze jej wypełnienia. Producenci z reguły wskazują w oznaczeniu ten parametr, jednak co on oznacza w praktyce? Znowu mamy do czynienia z tendencją wzrostową, czyli im większa jest gramatura wypełnienia, tym cieplejsza jest kołdra. Przykładowo kupując kołdrę na zimę w rozmiarze 140x200 cm, powinniśmy wybrać model o gramaturze minimum 1000-1200 g, natomiast kołdra zimowa o wymiarach 180x200 cm powinna charakteryzować się wskaźnikiem gramatury na poziomie 1200 - 1600 g. Ten przykład sugeruje, że w ten sposób mierzona gramatura kołdry zależna jest od jej rozmiaru. To prawda, dlatego niektórzy producenci oznaczają gramaturę nieco precyzyjniej, czyli w gramach na metr kwadratowy powierzchni kołdry.

Wypełnienie kołdry zimowej - jakie wybrać?

Klasy ciepła i gramatura to nie wszystko. Ważny jest również rodzaj wypełnienia, od którego zależy nie tylko przewiewność i sprężystość kołdry, ale także możliwe właściwości antyalergiczne. Kołdra może zostać wyposażona w wypełnienie naturalne lub syntetyczne, przy czym każde z nich ma zalety i wady.

Zimowe kołdry puchowe i z pierza - sprawdzona tradycja

Tradycjonaliści za nic nie zrezygnują z naturalnych, sprawdzonych przez lata rozwiązań. Kołdry z puchu gęsiego i kaczego  to sprawdzona już przez nasze prababcie miękkość, lekkość, ciepło i przewiewność. Świetnie grzeją i znakomicie odprowadzają wilgoć. To kołdry na prawdziwą srogą zimę. Wadą jest dość wysoka cena, dlatego niektórzy decydują się na kołdry z pierza z domieszką puchu. Kołdry z pierza są nieco cięższe i odrobinę gorzej izolują termicznie, ale nadal to bardzo ciepłe kołdry z naturalnym wypełnieniem. Warto pamiętać o tym, że kołdry z pierza i puchu nie są polecane alergikom.

Zimowe kołdry wełniane - uniwersalna termoregulacja

W kołdrach wełnianych wsad bazuje na naturalnej wełnie, czyli runie zwierzęcym. Najczęściej jest to wełna owcza, jednak można spotkać również bardziej ekskluzywne kołdry wykonane z wełny wielbłądziej, a także pozyskanej z alpak oraz kóz kaszmirskich. Wełniana kołdra to ewenement, ponieważ ma uniwersalne właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, że kołdra wełniana może być traktowana jako całoroczna, gdyż zimą grzeje, a latem nie przegrzewa organizmu. Kolejnymi zaletami są dobre właściwości higroskopijne skupione na odprowadzaniu potu, duża miękkość i sprężystość, wysoka przewiewność oraz ujemna jonizacja korzystnie wpływająca na zdrowie. Kołdry wełniane zalecane są osobom borykającym się ze schorzeniami reumatycznymi, a także alergikom, pod warunkiem, że nie mają uczulenia na wełnę.

 

Kołdry syntetyczne - komfortowa alternatywa dla alergików

Wsad syntetyczny bazuje z reguły na granulatach i włóknach silikonowych lub włóknach poliestrowych. Kołdry z wypełnieniem syntetycznym z pewnością są najbezpieczniejsze dla alergików, ponieważ zapewniają ochronę przed kurzem, roztoczami oraz bakteriami.

  • Kołdry z wypełnieniem poliestrowym - nie są zalecane do użytkowania w niskich temperaturach, raczej w cieplejszych sypialniach lub w okresie przejściowym i letnim. Zapewniają optymalną cyrkulację powietrza poprzez spiralnie skręcone włókna poliestru, przez które swobodnie przepływa powietrze. Kołdry poliestrowe są lekkie i elastyczne.  Można prać je w pralce, jednak mają ograniczoną wytrzymałość mechaniczną. To ekonomiczna alternatywa dla kołder z naturalnym wsadem, jednak należy podkreślić, że nie jest to rozwiązanie gwarantujące tożsame ciepło, ponieważ kołdry z naturalnym wsadem są zdecydowanie cieplejsze i przygotowane na porządne zimy.
  • Kołdry z wypełnieniem silikonowym, zwanym sztucznym puchem - charakteryzują się dużą odpornością na zgniatanie i elastycznością. Te miękkie kłębuszki wypełniające pościel, są niezwykle lekkie i odporne na odkształcenia, dlatego kołdrę silikonową można bez obaw wielokrotnie prać w pralce. Kołdra silikonowa zapewnia dobrą izolację termiczną, jednak zalecana jest jako kołdra całoroczna do użytkowania w pomieszczeniach o stałej temperaturze, ponieważ jest chłodniejsza od kołder z naturalnym wsadem. To bardziej luksusowa, więc i droższa alternatywa dla kołdry z wypełnieniem poliestrowym.

Pokrycie wierzchnie kołdry zimowej

Zimowa kołdra to nie tylko wypełnienie, ale również poszycie, które zamyka w sobie wsad. Co prawda znajdziemy modele kołdry wełnianej, które nie są zamknięte w poszyciu, jednak pozostałe rodzaje kołder wymagają jego zastosowania. Zawsze najlepiej sprawdza się poszycie kołdry z naturalnej bawełny lub materiału z dużą domieszką bawełny. To uniwersalne rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ zapewnia optymalne odprowadzenie wilgoci oraz odpowiednią wentylację, a co za tym idzie, przewiewność.

Kołdra zimowa, czy całoroczna?

Kiedy sprawdzi się kołdra zimowa? To rodzaj kołdry z największą ilością wypełnienia. Jest naprawdę ciepła. To powód, dla którego warto nabyć ją w przypadku posiadania sypialni, w której temperatura spada do niskich wartości. Przesłanką jest również sytuacja, kiedy lubimy, nawet zimą, spać w dobrze wywietrzonej sypialni lub wręcz przy uchylonym oknie. Kołdra zimowa polecana jest również zmarzluchom i osobom w podeszłym wieku. Kołdra całoroczna natomiast sprawdzi się w ciepłych sypialniach ze stałą temperaturą. Powinny rozważyć jej zakup również osoby borykające się z nadmierną potliwością.

 

Autor
Jak wybrać kołdrę na zimę? Na te parametry zwróć uwagę!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...