Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie głównie podczas terapii sensorycznej na przykład u osób w spektrum autyzmu bądź z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Tak naprawdę taka kołdra może okazać się bardzo pomocna dla wszystkich tych osób, które są w jakiś sposób nadwrażliwe na bodźce, czy także nawet dla osób zmagających się z bezsennością.

Czym jednak dokładnie jest taka kołdra i czym się charakteryzuje? Otóż kołdra obciążeniowa może nam służyć jako zwyczajna kołdra do sypialni, pod którą śpimy w nocy, czy także podczas drzemki w ciągu dnia. To, co odróżnia ją od standardowej kołdry, to obecność specjalnego wypełnienia, zwiększającego ciężar takiej kołdry. Jej ciężar jest tak naprawdę najważniejszy, ponieważ to właśnie on odpowiedzialny jest za wszelkie pozytywne efekty, których możemy doświadczyć, używając kołdry obciążeniowej. Przykrywając się taką kołdrą, jednocześnie sprawiamy, iż wywołuje ona delikatny nacisk na nasze ciało, który ma wiele dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim może on ukoić nasze nerwy i stres, sprawiając, że staniemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Co więcej, użytkowanie takiej kołdry może także redukować ryzyko wystąpienia depresji czy też służyć do walki z nią, a nawet niwelować ataki paniki.

Wady i zalety kołdry obciążeniowej

Jeśli chodzi o zalety stosowania kołder obciążeniowych, przede wszystkim należy wspomnieć o tym, iż takie kołdry są rewelacyjnym rozwiązaniem podczas wszelkich terapii sensorycznych. Wiele osób twierdzi, iż leżenie pod taką kołdrą jest najzwyczajniej w świecie przyjemne, uspokajające i kojące, gdyż kołdra obciążeniowa ma na celu przede wszystkim łagodzić objawy zaburzeń lękowych oraz stres. Co więcej, taka kołdra może okazać się bardzo pomocna w walce z bezsennością, gdyż dla wielu osób zasypianie pod kołdrą obciążeniową może być łatwiejsze. Warto wiedzieć, iż kołdry obciążeniowe wykonywane są zazwyczaj z naturalnych materiałów, na przykład z jedwabiu, włókna bambusowego, czy także z bawełny. Takie kołdry są hipoalergiczne, a co więcej, mają także zapewnioną naturalną wentylację, dzięki czemu można stosować je przez cały rok, bez względu na temperaturę.

Kolejną z bardzo istotnych zalet kołdry obciążeniowej jest przynoszenie ulgi ciału, zwłaszcza podczas odczuwania bólu fizycznego, czy także podczas zmęczenia, na przykład po wymagającym treningu. Co ciekawe, taka kołdra może nawet przynosić ukojenie w objawach różnego rodzaju schorzeń.

Niestety kołdry obciążeniowe mają także swoje wady. Przede wszystkim należy tutaj wymienić koszty, gdyż takie kołdry potrafią kosztować naprawdę sporo. Dodatkowo istnieją przeciwskazania do używania takich kołder, a więc przed zakupem należy upewnić się, że jest to dla nas produkt odpowiedni. Wśród przeciwwskazań wyróżnić można, chociażby astmę, bezdech senny, problemy z sercem i krążeniem, hipotonię, klaustrofobię, czy też epilepsję.

Jak wybrać odpowiednią kołdrę obciążeniową?

Wybór odpowiedniej kołdry obciążeniowej może okazać się dość skomplikowanym zadaniem, ponieważ niezwykle ważne jest dopasowanie konkretnej wagi takiej kołdry to wagi naszego ciała. Kołdra obciążeniowa ma za zadanie wywoływać delikatny nacisk na nasze ciało, który musi być jednak odpowiednio wyważony. Najlepiej wybrać taką kołdrę, by jej waga wynosiła mniej więcej od 5 do 10 procent masy naszego ciała. W innym przypadku możemy nie osiągnąć oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie, możemy zacząć nawet odczuwać swego rodzaju dyskomfort podczas użytkowania takiej kołdry.

Podczas wyboru kołdry obciążeniowej, warto zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Bardzo dobrze w roli takiego wypełnienia sprawdzają się szklane kulki bądź też szklany granulat, które cechują się hipoalergicznością. Co więcej, dźwięk, który wydają podczas poruszania kołdrą, może dodatkowo pozytywnie wpływać na odczucia podczas użytkowania kołdry i wywoływać efekt terapeutyczny. Zdecydowanie warto unikać wybierania kołder z naturalnym wypełnieniem, na przykład z pestkami wiśni czy gryką, gdyż takie wypełnienie jest bardziej podatne na pleśń i wilgoć. Dodatkowo są one trudniejsze w utrzymaniu i nie można ich prać. Dobra kołdra obciążeniowa nie powinna być sztywna, lecz swobodnie powinna dopasowywać się do naszego ciała, zapewniając nam tym samym komfort i wygodę.

Kołdra obciążeniowa - cena

Ceny poszczególnych modeli kołder obciążeniowych mogą nawet znacznie się od siebie różnić, na co wpływ ma bardzo wiele czynników. Ostateczna cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości takiej kołdry, jej wagi, czy także wypełnienia. Dodatkowo może ona różnić się w zależności od konkretnego producenta. Ceny kołder obciążeniowych zaczynają się już od około 100 zł, jednak najwyższe ceny za pojedyncze kołdry sięgają nawet aż do jednego tysiąca zł.