Dlaczego warto zamontować kran ogrodowy?

Ujęcie wody w ogrodzie w postaci kranu jest kluczowe do optymalnego nawodnienia ogrodu i warzywnika, napełnienia wiadra lub konewki, dolania wody do oczka wodnego albo basenu, posprzątania tarasu, wyczyszczenia narzędzi ogrodowych, czy też podłączenia węża ogrodowego bądź myjki ciśnieniowej.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy to w czasie prac w ogrodzie, w ubłoconych kaloszach, pędzimy do domu napełnić wodą wiadro lub podłączyć wewnątrz domu wąż ogrodowy. W celu wykluczenia takich właśnie niedogodności, warto już na etapie projektowania domu i ogrodu pomyśleć o montażu kranu ogrodowego.

W którym miejscu zamontować kran ogrodowy?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umiejscowienie kranu na cokole lub zewnętrznej ścianie budynku. Oba sposoby są dopuszczalne, jednak należy mieć na względzie kilka aspektów. Pierwszym jest wygoda. Kran powinien znajdować się na takiej wysokości, żeby łatwo było napełnić wodą wiadro. Umieszczony zbyt nisko uniemożliwi wykonanie tej czynności, jeśli z kolei zamontujemy go zbyt wysoko, woda będzie rozbryzgiwać się na boki.

Kolejną ważną sprawą w kontekście montażu kranu ogrodowego jest ujemna temperatura. Zimą woda w kranie zamarznie, co może uszkodzić ujście wody, więc musimy umieścić go na wysokości umożliwiającej łatwe opróżnienie kranu z wody przed nadejściem mrozów. Warto w tym miejscu wspomnieć o ważnej wskazówce - zawór powinien zostać umieszczony powyżej miejsca przyłączenia rury, co ułatwi jego opróżnienie. Mając na uwadze powyższe argumenty, optymalną wysokością umieszczenia kranu jest odległość 50 cm od podłoża.

Czy jeden kran ogrodowy wystarczy?

Jeden kran w ogrodzie to konieczne minimum. Decyzja o montażu kranu na zewnętrznej ścianie budynku jest bardzo dobra i z reguły wybór pada na ścianę umieszczoną od strony dużego ogrodu, czyli najczęściej z tyłu posesji. Warto również przemyśleć zasadność umieszczenia kranu w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, jeśli pomieszczenie jest wyposażone w drzwi wyjściowe na posesję.

Możemy również zamontować więcej kranów zewnętrznych, umiejscowionych po dwóch, a nawet trzech stronach domu. Wskazane jest skorzystanie z tego pomysłu w sytuacji, kiedy od strony frontowej budynku postaraliśmy się o reprezentacyjną rabatę lub skalniak. Łatwiej będzie również umyć schody wejściowe.

Obawy o nieestetyczny element techniczny wystający z frontowej elewacji można z powodzeniem ominąć, decydując się na wolnostojący kran ogrodowy na słupku. Dyskretnie schowany za drzewem lub zimozielonym krzewem, nie będzie raził naszego poczucia estetyki. Kran na słupku sprawdzi się również w bardzo dużych i rozległych ogrodach. Zamiast zaopatrywać się w kilkudziesięciometrowy wąż i niszczyć roślinność, która stoi mu na drodze, korzystamy z kranu, który znajduje się bliżej.

Techniczny, czy dekoracyjny? Jaki kran ogrodowy wybrać?

Kran ogrodowy z reguły kojarzy się z niebyt estetycznym elementem infrastruktury ogrodowej. Mamy dobrą wiadomość - można to zmienić. Odpowiedzią jest dekoracyjny kran ogrodowy. Jaką formę może przyjąć ozdobny kran? Zadziwiająco różną. W przestrzeni ogrodowej, urządzonej w stylu klasycznym, świetnym rozwiązaniem jest prosty mosiężny naścienny kran retro lub model ozdobiony figurką. Ozdobny kran ogrodowy może również przyjąć formę dekoracyjnej umywalki w stylu renesansowym, z wysoko umieszczoną wylewką kranową.

Podobnie sprawa ma się z kranami wolnostojącymi, czyli czeka nas trudny wybór spośród szerokiej oferty producentów. Warto wspomnieć o praktycznych dodatkach. Punk czerpalny umieszczony na dekoracyjnym słupku wyposażony w misę zapewni przy okazji świeżą wodę naszemu czworonogowi, a kran na słupku z półką, ułatwi przechowywanie konewki.

Styl nowoczesny to już zupełnie inna bajka. Minimalistyczne betonowe lub kamienne postumenty wyposażone w kran albo proste metalowe słupki idealnie wpiszą się w przestrzeń nowoczesnego ogrodu. Po co zasłaniać? Zróbmy z kranu zaplanowaną dekorację ogrodu.

Przydatne akcesoria do kranu ogrodowego

Zanim zamówimy kran, który nam się spodobał, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. Kran ogrodowy musi być przede wszystkim przydatny. W tym miejscu pojawia się uśmiech i stwierdzenie, że leje się z niego woda i to wystarczy. Niezupełnie. Powinniśmy zapewnić sobie możliwość podłączenia do niego osprzętu, który ułatwi nam prace na posesji.

Najważniejsze jest, aby był przystosowany do podpięcia węża ogrodowego, dlatego zwróćmy uwagę na średnicę końcówki kranu i jej kompatybilność z końcówką węża. Dobrym rozwiązaniem jest kran ozdobny z gwintem montażowym, umożliwiającym w dowolnym momencie przykręcenie elementu redukcyjnego o średnicy takiej, jaką ma wąż ogrodowy lub inne przydatne w ogrodzie urządzenie.

Stawiając wyłącznie na funkcjonalność, dobrze jest zdecydować się na dobrodziejstwa nowoczesnej techniki, czyli kran z szybkozłaczką lub kran z wylewką i jednoczesnym podłączeniem węża, czyli dodatkową możliwością poboru wody. Dla najbardziej wymagających użytkowników dużych ogrodów producenci zaprojektowali podwójne, a nawet potrójne rozdzielacze wody i słupki z dwoma lub trzema wyjściami, do których można jednocześnie podłączyć wąż ogrodowy, zraszacz i myjkę ciśnieniową.

Jeśli wybraliśmy jednak pojedynczy kran ogrodowy lub kran z niepasującą końcówką do posiadanych już akcesoriów ogrodowych, nic straconego. W sklepach znajdziemy adaptery do kranów o różnych średnicach, a nawet urządzenia z kilkoma wyjściami i osobną regulacją dla każdego z nich.

Autor
Gdzie zamontować i jak w pełni wykorzystać kran ogrodowy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...