Co można umyć myjką ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa to urządzenie bardzo wszechstronne, które można wykorzystać do czyszczenia wielu sprzętów i powierzchni. Łatwa w obsłudze ułatwia usunięcie nawet trudnych zabrudzeń, ułatwiając utrzymanie porządku na posesji. Myjka ciśnieniowa nadaje się do czyszczenia praktycznie wszystkich wodoodpornych powierzchni, które są odporne na działanie wody pod wysokim ciśnieniem, chociaż warto pamiętać, że wiele urządzeń ma regulację ciśnienia, a dysze można odsunąć od powierzchni, zmniejszając nacisk wody, a tym samym chroniąc czyszczoną powierzchnię. Do czego można użyć myjki ciśnieniowej? Przede wszystkim do mycia:

 • samochodu;
 • kostki brukowej, płytek i drewna np. na podjeździe i tarasie;
 • narzędzi ogrodniczych;
 • mebli ogrodowych;
 • elewacji budynku;
 • dachu i rynien;
 • wyposażenia ogrodu np. sprzęt sportowy, czy konstrukcje dla dzieci;
 • skutera i roweru;
 • basenu;
 • wielu innych.

Myjka ciśnieniowa - wady i zalety

Jak widać, myjka ciśnieniowa ma wiele zastosowań, umożliwiając szybkie i dokładne umycie wielu sprzętów, znajdujących się w ogrodzie, a nawet wyczyszczenie podjazdu i budynku. Nawet niewielki dodatek detergentów zapewni precyzyjne mycie trudnych do wyczyszczenia i starych zabrudzeń, a w przypadku mniejszego brudu wystarczy sama woda. To rozwiązanie, które jest korzystniejsze ekonomicznie i ekologicznie niż mycie przy pomocy węża ogrodowego. Myjka jest też wygodna w zastosowaniu - nie potrzeba tu dużo siły, nie ma konieczności schylania się, czy szorowania. Dodatkowo mycie przy pomocy myjki jest bardzo proste i intuicyjne, a dzięki temu każdy poradzi sobie z obsługą urządzenia.

Wadą może być początkowy koszt urządzenia - najtańsze myjki kosztują kilkaset zł, ale z pewnością jest to sprzęt, w który warto zainwestować, gdyż pozwala szybko wyczyścić wiele powierzchni i posłuży przez wiele lat.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Myjki ciśnieniowe można podzielić przede wszystkim na spalinowe i elektryczne. Pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle, gdy potrzebna jest większa moc i wydajność, aby usunąć najtrudniejsze zabrudzenia i pracować na dużych powierzchniach. Do domu najbardziej polecana jest elektryczna myjka ciśnieniowa, która jest cichsza i nie emituje zanieczyszczeń, a jednocześnie jest bardzo wydajna. Myjki amatorskie można też podzielić ze względu na moc i wydajność na:

 • wprowadzające - do sporadycznego zastosowania przy lekkich pracach;
 • średnie - do częstego wykorzystania;
 • premium - myjki do regularnego czyszczenia dużych powierzchni.

Do samodzielnego czyszczenia elewacji, samochodu i otoczenia domu wraz z narzędziami powinna wystarczyć myjka ciśnieniowa klasy średniej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając myjkę ciśnieniową?

Wybierając myjkę ciśnieniową, trzeba przede wszystkim zastanowić się, do czego i jak często będzie wykorzystana, gdyż do tego powinny być dopasowane jej parametry. Przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • maksymalne ciśnienie - do mycia samochodu i codziennego wykorzystania wystarczy 130 barów. Natomiast 145 barów to ciśnienie idealne do usuwania trudnych zabrudzeń z twardych powierzchni;
 • możliwość regulacji ciśnienia wody - pozwala dopasować ciśnienie do mytej powierzchni, jednocześnie zmniejszając zużycie wody;
 • mobilność i wygoda - warto, aby myjka miała kółka, uchwyt transportowy lub była w miarę lekka i kompaktowa, aby jej przenoszenie lub przesuwanie nie było trudne;
 • długość węża - dłuższy zapewni łatwiejsze i wygodniejsze mycie;
 • dodatkowe opcje np. pojemnik na detergent;
 • podstawowe wyposażenie - duża liczba różnych końcówek zwiększą wszechstronność urządzenia, umożliwiając wykorzystanie go do różnych zastosowań. Szczególnie przydatna jest lanca ciśnieniowa (zwiększa siłę wody), dysza rotacyjna (ułatwia mycie trudno dostępnych miejsc) oraz szczotki i pianownice (umożliwiają wyczyszczenie zabrudzeń mechanicznie lub chemicznie.

Polecane modele myjek ciśnieniowych

Myjka ciśnieniowa karcher K7 Full Control. To zwycięzca wszystkich rankingów i model najlepiej oceniany przez użytkowników. Maksymalne ciśnienie 180 barów, wąż o długości 10 metrów i silnik chłodzony wodą - to sprawia, że myjka karcher spełni oczekiwania nawet wymagających użytkowników.

Myjka ciśnieniowa Parkside PHD 135 D5 jest energooszczędna, mobilna i wydajna. Maksymalne ciśnienie 135 barów czyni ją idealnym urządzeniem do czyszczenia różnych powierzchni. To Myjka ciśnieniowa Lidl, co oznacza, że jest doskonałym kompromisem pomiędzy wysoką jakością a przystępną ceną.

Myjka ciśnieniowa Stihl RE 143 Plus z wężem o długości 12 metrów i przewodem o długości 5 metrów zapewnia duży zasięg pracy, co w połączeniu z maksymalnym ciśnieniem 135 barów pozwala na wszechstronne wykorzystanie urządzenia. Wśród największych zalet wymienia się solidne wykonanie, dużą liczbę akcesoriów i mobilność.

Myjka ciśnieniowa Lavor Vertigo 28 o maksymalnym ciśnieniu 180 barów sprawdzi się do wielu zastosować. Dodatkowym atutem jest wąż o długości 8 metrów, bogate wyposażenie i możliwość mycia z detergentami.