Czas zaprosić do siebie skrzydlatych gości! Dokarmianie ptaków to przedsięwzięcie pożyteczne i bardzo przyjemne. Wystarczy tylko zadbać o odpowiedni karmnik. Warto przy tym nieco wyjść poza schematy i poszukać modelu, który nie tylko dobrze zadba o potrzeby zwierząt, lecz także będzie cieszył oko swoim finezyjnym designem.

Wysublimowana prostota, a może przewrotny projekt z przymrużeniem oka? Designerskie karmniki dla ptaków to bardzo ciekawa grupa produktów. Co ważne, w duecie z ich walorami estetycznymi z powodzeniem idą w parze te ważniejsze - praktyczne.

Mniej znaczy więcej

Na początek minimalistyczny projekt uchodzący za jedną z ikon designu - „Bird Table” Jaspera Morrisona. Ten karmnik dla ptaków składa się z dwóch talerzy połączonych ze sobą cienkim metalowym prętem. Górny talerz służy jako daszek, a na dolnym można wysypać pożywienie dla latających gości. W prostocie siła, tym bardziej że to akcesorium można zarówno powiesić (góra pręta zakończona jest hakiem), jak i wbić w ziemię. Czego więcej potrzeba?

„Bird Table” projektu Jaspera Morrisona

Cztery pory roku

Karmnik „Fuera” marki Blomus przypomina nieco projekt Jaspera Morrisona. Powstał z myślą o tym, by dobrze służyć przez cały rok - zimą do dokarmiania, a latem jako poidełko dla ptaków. W chłodne miesiące przydaje się dodatkowy daszek, w cieplejsze zaś - drewniany element do zamocowania nad podstawką.

Karmnik „Fuera” marki Blomus

Przerwa na kawę

Karmnik „Bird Cafe” marki Umbra ma formę modernistycznego budynku mieszkalnego z asymetrycznie rozmieszczonymi oknami - dzięki temu można wygodnie podejrzeć, czy w środku znajduje się wystarczająca ilość pożywienia. Z kolei szeroki daszek chroni te zasoby przed opadami. W zestawie znajduje się stalowa linka - całość można więc wygodnie zawiesić w dowolnym miejscu. A że mowa o kawiarni, z gościny z powodzeniem skorzysta jednocześnie kilka ptaków.

Karmnik „Bird Cafe” marki Umbra

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie

Domki dla ptaków jak zabudowania rodem z westernu? Na taki przewrotny pomysł wpadli dwaj artyści z San Francisco - Luke Bartels i Jeff Canham. W serii karmników „For the Birds” znajdziemy m.in. Night Owls Bar, Pigeon Hole Motel, Madame Cuckoo Psychic, a nawet… The Condor Club Peep Show.

Jeden z serii karmników „For the Birds”, proj. Luke Bartels, Jeff Canham

Pobożne życzenia

Czy karmnik dla ptaków może mieć formę małej świątyni? Choć dla niektórych jest to designerskie obrazoburstwo, to jednak takie projekty powstają. Dobry przykład? „Holy Homes” Frederika Roije. Do wyboru mamy porcelanowy kościół albo meczet, i to w wersji białej bądź antracytowej.

„Holy Homes” projektu Frederika Roije

Wielki Brat patrzy

Inspiracją do stworzenia karmnika dla ptaków może stanowić również nowoczesna technologia. Na ten pomysł wpadł Dennis Nino Clasen, który zaprojektował domek w formie… kamery do monitoringu.

„Wolfgang S.”, proj. Dennis Nino Clasen

Tam gdzie standardowo wypada obserwujące nas „oko”, znajduje się wejście dla ptaków. A żeby było jeszcze ciekawiej, projekt zyskał nazwę „Wolfgang S.” - na cześć niegdysiejszego niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Wolfganga Schäuble, który w imię bezpieczeństwa lubił za mocno śledzić obywateli…

Jak ptak z kotem

„Clever Cat” marki Pulpo (projekt studia Ding3000) to prosty karmnik z lakierowanej stali, który można umieścić w ziemi lub w doniczce i powiesić na nim kule pokarmowe dla ptaków. Całość to jednak sylwetka kota - pytanie więc, czy co wrażliwsi skrzydlaci goście odważą się na posiłek?

„Clever Cat” marki Pulpo

Pod szklaną kopułą

Minimalistyczne, a przy tym sprytnie zaprojektowane karmniki dla ptaków proponuje też duńska marka Eva Solo. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na stożkowy model „Bird Feeder” wykonany z odpornego na mróz transparentnego szkła, który pomieści aż 2 litry pożywienia. Charakterystyczna kopułka wspiera się na konstrukcji z tworzywa sztucznego - z podstawą z wywiniętymi do góry brzegami oraz kolcem, który można wbić w ziemię.

„Bird Feeder” marki Eva Solo

Powrót do natury

„Mikko” to kolekcja karmników dla ptaków projektu francuskiego Pygmalion Studio. Zasada jest prosta - ceramiczne domki z drewnianymi daszkami mają być przywiązywane do pnia drzewa za pomocą elastycznego, mocnego sznura. Dzięki temu całość perfekcyjnie wpisuje się w naturalną scenerię i staje się prostą, lecz finezyjną ozdobą. 

Karmniki z kolekcji „Mikko” projektu francuskiego Pygmalion Studio

Zdjęcie otwierające artykuł: Karmnik "Size Matters" projektu Frederika Roije

Autor
Designerskie karmniki dla ptaków - są jak małe dzieła sztuki!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...