Oczko wodne można wykonać na wiele sposobów - z wykorzystaniem specjalnej folii, gotowej formy albo z bardziej kreatywnym podejściem do tematu. Co więcej, oprócz roślin można w zbiorniku hodować rybki, a w miarę upływu czasu jest szansa, że zagoszczą w nim również żaby. Dlaczego oczko wodne to dobry pomysł? Oczko wodne w ogrodzie ma sporo zalet:

Lepsza estetyka - dekoracyjne walory oczka wodnego są oczywiste. Świetnie uzupełnia aranżację pod chmurką i dodaje jej różnorodności. Pozwala też rozwinąć kreatywność, jeśli chodzi o dodatkowe elementy ozdobne czy roślinność.

Wizualnie więcej centymetrów - woda odbija światło i działa jak lustro w małych wnętrzach. Siłą rzeczy oczko wodne zapewnia też efekt głębi.

Uczta dla zmysłów - oczko wodne świetnie oddziałuje na psychikę, pozwala się lepiej wyciszyć, zrelaksować, odstresować. Im bogatsze życie w oczku, tym też zdrowszy mikroklimat w ogrodzie.

Korzyści podczas upałów - w wodzie można zanurzyć ręce czy nogi i przez to szybciej się schłodzić.

Od czego zacząć budowę oczka wodnego?

Pierwszy etap to oczywiście wybranie miejsca na oczko wodne, a także wykonanie odpowiedniego wykopu. Im większy zbiornik, tym łatwiej zachować w nim równowagę biologiczną. Jeśli chodzi o lokalizację oczka wodnego, to najlepiej, gdy znajduje się w niewielkim oddaleniu od drzew (nie będą go zanieczyszczać liście) i w miejscu, które jest nasłonecznione - ale nie przez cały dzień. Promienie słoneczne są ważne, niemniej ich nadmiar powoduje bujny rozwój niepożądanych glonów.

Co do samego wykopu - optymalna głębokość oczka wodnego to ok. 40-60 cm. Jeżeli natomiast chcemy w nim hodować ryby, powinno to być ok. 1-1,5 m. Samo ukształtowanie dna ma również znaczenie wtedy, gdy chcemy uprawiać rośliny wodne i bagienne. W tym celu warto wykonać schodki w strefie przy brzegach.

Do stworzenia oczka wodnego, a konkretniej - wyłożenia dna - można wykorzystać różne materiały. Najczęściej jest to specjalna folia. Dobrze sprawdzają się również gotowe formy do kupienia w sklepach (jest to jednak opcja najdroższa). Dno można także wylać betonem. Poza tym istnieje wiele opcji kreatywnych - np. wkopanie niepotrzebnej już wanny, a nawet większej opony.

Warto też od razu pomyśleć o późniejszym oczyszczaniu oczka wodnego. Godna polecenia jest specjalna pompa z filtrem. Tu też należy pamiętać, że jest ona zasilana elektrycznie. Tak więc oczko wodne powinno być zlokalizowane w miejscu, do którego bez większych problemów dociągniemy instalację (lub też już się znajduje w pobliżu).

Oczko wodne krok po kroku

Jak natomiast wyglądają kolejne etapy budowy oczka wodnego? Oto krótkie wskazówki:

1. Przygotowanie wykopu pod oczko wodne - najpierw ustalamy granice, a później wybieramy ziemię. Jeśli planujemy schodki czy półki, najlepiej od razu zróżnicować głębokość wykopu, by później nie było konieczności dosypywania ziemi.

2. Uszczelnienie wykopu - do tego celu wykorzystuje się zwykle folie (jak wspomniano wyżej), ale tylko takie przeznaczone do oczek wodnych. Można również wybrać folię z charakterystyczną fakturą, np. imitującą kamień. Izolacja powinna być odpowiednio gruba (przynajmniej 1 mm), a pod folią warto ułożyć warstwę geowłókniny. Przyda się też więcej folii, tak by wystawała ok. 20-30 cm ponad brzegi (na końcu odpowiednio ją przycinamy).

3. Wypełnienie wodą - czynność szybka i prosta!

4. Wzmocnienie brzegów - najciekawsze efekty dekoracyjne zapewniają kamienie. Możemy też postawić na różne ich wielkości, przez co aranżacja wyda się ciekawsza. Oczko wodne gotowe, pora więc przejść do jego kreatywnego zdobienia.

Dekoracje i rośliny

Dekorowanie oczka wodnego to kwestia w pełni indywidualna. Najprostsze do tego są kamienie, ponieważ można je umieścić zarówno wokół oczka, jak i w środku, i to na różnych głębokościach. Przydadzą się też drobne otoczaki czy grys florystyczny.

A może coś jeszcze ambitniejszego? Warto pomyśleć o dodatkowej kaskadzie w oczku wodnym (wystarczą rurki do przeprowadzania strumienia, a także pompa), małym mostku, a także dekoracyjnym podświetleniu. Lampy można nawet zanurzać w wodzie, choć takie oświetlenie musi spełniać najwyższe klasy szczelności (IP68). Wieczorem zyskamy bajeczną, klimatyczną poświatę.

Bardzo ważnym elementem oczka wodnego jest także roślinność - zarówno w kontekście estetyki, jak i równowagi oraz różnorodności biologicznej. Oto przykłady gatunków, które świetnie się sprawdzą:

• Grzybień biały (inaczej lilia wodna albo nenufar) - sadzimy go najgłębiej, na dnie oczka wodnego.

• Wywłócznik okółkowy - to roślina, która znakomicie natlenia wodę. Warto ją umieścić nieco wyżej niż grzybienia.

• Pałka wąskolistna i strzałka wodna - do posadzenia na głębokości ok. 60 cm.

• Rośliny pływające - np. hiacynt wodny, osoka aloesowata, topian (sałata wodna), filantus pływający, azolla karolińska czy żabiściek pływający.

• Rośliny na brzeg oczka wodnego - m.in. funkia (hosta), bergenia sercowata, liliowiec rdzawy, tarczownica tarczowata, trzykrotka Andersona, tawułka chińska, języczka Hessego i Przewalskiego.

• Krzewy przy oczku wodnym - np. klon palmowy 'Atropurpureum', wierzba płacząca 'Iwa', grab pospolity 'Pendula', cypryśnik błotny, iglaki w niskich odmianach (cisy, świerki, jałowce płożące).

Rybki w oczku wodnym

Więcej życia i różnorodności w oczku wodnym? Najlepiej zacząć w nim hodowlę rybek! W tym przypadku jednak przyda się oczko o głębokości powyżej 1 m - takie na pewno nie zamarznie zimą do dna, co pozwoli rybom bezpiecznie przezimować. Ważny dla nich jest też stały dopływ tlenu, dlatego jeśli powierzchnia oczka będzie zamarznięta, koniecznie wykonujmy w niej drobne przeręble.

A jakie gatunki rybek świetnie się sprawdzą w oczku wodnym? Przykładowo są to:

• różanka - gatunek z rodziny karpiowatych (długość do ok. 8 cm);

• złota rybka, czyli karaś chiński (długość do 20-30 cm, tak więc potrzebny jest większy zbiornik);

• słonecznica - rodzimy gatunek (długość do ok. 8 cm), który najlepiej czuje się w większej grupie.

Karmienie rybek warto przeprowadzać codziennie!  

Autor
Oczko wodne - czy sprawdzi się w przydomowym ogrodzie?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...