Choć jeszcze do niedawna ogrodzenia gabionowe zdobiły prawie wyłącznie obiekty użyteczności publicznej, to aktualnie wiele się jednak zmieniło i dziś z powodzeniem można je spotkać również w domach prywatnych. Ciekawa stylistyka, która doskonale wpisuje się w gusta osób ceniących sobie niebalane rozwiązania sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie i to także powodów czysto praktycznych - jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Czym są ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenia gabionowe (gabiony) to nowoczesny sposób ogradzania posesji, tworzy się je przy wykorzystaniu specjalnej kraty ogrodzeniowej wypełnionej kamieniem. Tego typu ogrodzenia z powodzeniem zastępują tradycyjne mury, zapewniając solidną ochronę. Gabiony mają w większości kształt prostopadłościanu (choć nie jest to regułą) i składają się z kilku komór, które bez problemu można ze sobą łączyć według uznania inwestora.

Dzięki ich modułowej budowie możliwe jest tworzenie różnych konstrukcji, wykorzystując je zarówno do ogrodzenia domów, jak i innego rodzaju inwestycji. Ogrodzenia gabionowe, które w Polsce wciąż są nowością, w wielu innych krajach, szczególnie na zachodzie Europy są już od dawna bardzo dobrze znane i często wykorzystywane. Czas, abyśmy i my zaczęli korzystać z tego niezwykle uniwersalnego i ciekawego rozwiązania.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Ogrodzenia gabionowe mają naprawdę wiele zalet, ale tą najważniejszą jest z pewnością ich stabilność oraz masywność - cechy te sprawiają, że tego typu rozwiązanie idealnie sprawdza się na nierównym terenie. Kolejną kwestią jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie warunków atmosferycznych.

Bardzo ważną cechą takich ogrodzeń jest także to, że skutecznie tłumią hałasy, ich nieregularne kształty świetnie rozpraszają bowiem fale dźwiękowe, zapewniają ciszę i spokój we własnym ogrodzie, co jest szczególnie ważne, jeżeli nasz dom znajduje się np. przy ruchliwej ulicy. Ogrodzenia te są bardzo praktyczne - ich przebicie czy zniszczenie jest bardzo trudne, dzięki czemu oprócz zasłonienia posesji zapewniają także realne poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Mówiąc o zaletach, nie można także nie wspomnieć o prostym montażu oraz o walorach wizualnych - tego typu ogrodzenia idealnie wpisują się bowiem we współczesne trendy w architekturze, pozwalając tworzyć ogrodzenia spójne z budynkiem, jaki ogradzają.

Wady ogrodzeń gabionowych

Niestety jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady, do największych zaliczyć można z pewnością cenę kruszywa, które wykorzystywane jest do wypełnienia siatki. Kolejna kwestia to naprawy - w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek elementu konstrukcji, koszty napraw mogą być naprawdę wysokie, trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że ogrodzenie to jest bardzo wytrzymałe i nie tak łatwo podlega uszkodzeniu. Aby uniknąć problemów z jakością koszy stalowych, wykorzystywanych do tworzenia tego ogrodzenia warto przed zakupem samemu sprawdzić jakość siatek (szczególną uwagę zwracając na to, czy została ona pokryta warstwą cynku zabezpieczającą przed korozją) oraz jaka jest ilość lutów (im ich więcej tym siatka jest lepiej wykonana).

Koszt ogrodzenia gabionowego

Jeżeli chodzi o ceny takich ogrodzeń, to panują tutaj spore rozbieżności. Koszty wykonania wahają się bowiem od 200 do nawet 800 zł za metr bieżący. Ostateczna cena zależy bowiem od rodzaju budulca przeznaczonego do ich wypełniania. Warto wiedzieć, że jeżeli chcemy zaoszczędzić, to do ich wykonania możemy wykorzystać kruszywo, które zostało po budowie domu. Kalkulując koszty, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że ogrodzenie gabionowe jest bardzo solidne (będzie ono nam służyło przez naprawdę długi czas), co sprawia, że porównując cenę do jakości, ogrodzenie to należy aktualnie do najbardziej ekonomicznych opcji dostępnych na rynku.