Krok 1: Wyrzucenie niepotrzebnych i zniszczonych rzeczy

Od czego zacząć wiosenne porządki na balkonie? Po pierwsze powinniśmy wyrzucić z niego wszystkie niepotrzebne lub uszkodzone rzeczy. Przyjrzyjmy się więc dokładnie wszystkiemu, co znajduje się na naszym balonie. Trzeba posegregować wszystkie przedmioty i sprawdzić ich stan techniczny. Zacznij od tych największych jak na przykład meble balkonowe, jeśli zostały na dworze na zimę. Te zepsute wyrzuć, a te w dobrym stanie oddaj komuś, jeśli panujesz zakup nowych lub zostaw do umycia, jeżeli chcesz je zatrzymać.

Następnie sprawdź, czy skrzynki i doniczki nie uległy uszkodzeniu podczas mrozów. Może się zdarzyć, że pojemniki popękały lub pokruszyły się. Przyjrzyj się im oraz podstawkom pod doniczki i wyrzuć wszystkie, które są uszkodzone. Koniecznie usuń też uschnięte lub zgniłe resztki roślin jednorocznych z poprzedniego sezonu, jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Przytnij też zaschnięte zeszłoroczne pędy bylin, aby rośliny mogły swobodnie wypuścić nowe na wiosnę. Z kolei w przypadku roślin zimozielonych jak na przykład bluszcz pospolity czy iglaki w doniczkach, trzeba usunąć uszkodzone mechanicznie lub chore listki i gałązki.

Krok 2: Czyszczenie płytek

Teraz wynieś z balkonu lub przesuń w jedno miejsce, wszystko co się na nim znajduje i porządnie umyj płytki podłogowe. Niestety po zimie są one zwykle mocno zachlapane wodą i błotem ze skrzynek i doniczek. Często zdarza się też, że na posadzce leżą resztki zaschniętych roślin, pióra i ptasie odchody. Trzeba więc najpierw pozamiatać lub odkurzyć balkon odkurzaczem, a następnie umyć go mopem. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z detergentem dostosowanym do rodzaju powierzchni na naszym balkonie. Świetnie sprawdzi się również płyn do naczyń, który bardzo ładnie usuwa nawet trudne zaschnięte zabrudzenia. Gdy płytki są już czyste, sprawdźmy, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń mechanicznych. Luźne lub odpadające płytki trzeba koniecznie przykleić, a te wyszczerbione lub z obitym lakierem musimy odnowić.

Jak odnowić płytki na balkonie? Najprościej będzie uzupełnić ubytki w płytkach oraz w fugach pomiędzy nimi po prostu za pomocą specjalnej szpachli, oraz fugi przeznaczonej na tereny zewnętrzne. Jeśli powierzchnia płytek jest cała, a na przykład złuszczył się z nich lakier, wówczas trzeba je delikatnie zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i pomalować nowym lakierem. Zarówno szpachle, jak i fugi oraz lakiery do płytek ceramicznych znajdziemy w marketach budowlanych.

Krok 3: Sprawdzenie stanu technicznego balustrady

Kolejną bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie stanu balustrady balkonowej po zimie. Najważniejsze jest to, czy szczeble trzymają się solidnie i balustrada jest stabilna. Jeżeli zauważymy, że jest ona ruchoma lub że któryś ze szczebli odpada, koniecznie trzeba naprawić usterkę, a jeżeli balustrada jest w bardzo złym stanie, to konieczna będzie jej wymianą na nową. Jeżeli więc zauważymy jakieś większe problemy, wówczas najbezpieczniej będzie po prostu skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się remontem i zakładaniem balustrad i ogrodzeń.

Jeżeli balustrada jest w dobrym stanie, to wystarczy ją umyć ściereczką z mikrofibry zamoczoną w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem- może to być uniwersalny płyn do sprzątania, płyn do naczyń lub na przykład szampon. Często zdarza się, że po zimie farba na balkonowej balustradzie łuszczy się miejscami i odpada. Takie miejsca zeszlifujmy delikatnie papierem ściernym i pomalujmy od nowa antykorozyjną farbą zewnętrzną do metalu.

Krok 4: Konserwacja mebli balkonowych

Teraz nadeszła pora na przygotowanie naszych mebli balkonowych do sezonu. Jeśli zdecydowaliśmy się kupić nowe, to w tym kroku udajmy się do sklepu, aby je kupić lub zamawiamy online. Jeżeli natomiast mamy zamiar nadal używać tych mebli, które już posiadamy, to koniecznie trzeba je gruntownie umyć, sprawdzić, czy są sprawne i naprawić ewentualne uszkodzenia. Najwięcej pracy będą wymagały z pewnością te meble balkonowe, które stały na dworze przez całą jesień i zimę.

Z kolei te przechowywane w garażu czy piwnicy będą w lepszym stanie. Po myciu krzeseł, leżaków i stolika balkonowego zajmijmy się ich renowacją, jeśli jest to niezbędne. Malowane drewniane lub metalowe meble mogą wymagać odmalowania albo ponownego polakierowania. Natomiast meble z drewna olejowanego należy po zimie poddać pielęgnacji w postaci olejowania lub woskowania specjalnym preparatem.

Krok 5: Przygotowanie skrzynek i doniczek po uprawy roślin

Ostatnim krokiem jest przygotowanie pojemników do uprawy roślin. Już podczas sprzątania usunęliśmy wszelkie resztki roślinne z poprzedniego sezonu oraz uszkodzone doniczki i skrzynki. Teraz przyszła pora na dostawienie nowych pojemników, jeśli to konieczne. Uzupełniamy też ziemię w donicach i skrzynkach z poprzedniego sezonu, a te nowe puste nią napełniamy. Do większości roślin balkonowych- zarówno tych jednorocznych ozdobnych z kwiatów oraz liści, jak i bylin, a także ziół czy warzyw sprawdzi się standardowa ziemia ogrodnicza, którą kupimy w każdej kwiaciarni. Jeśli sprzątamy balkon w drugiej połowie kwietnia, wówczas możemy od razu zdecydować się na posadzenie niektórych roślin oraz wysiew nasion ziół i jednorocznych roślin kwitnących.

Przygotowanie balonu do sezonu wiosenno-letniego nie jest ani trudne, ani bardzo czasochłonne. Najwięcej pracy będziemy mieć wtedy, gdy powierzchnia płytek lub balustrada są uszkodzone. Tutaj jednak możemy skorzystać z pomocy fachowców. Natomiast na proste prace porządkowe, rozplanowanie tegorocznej aranżacji balkonu oraz przygotowanie mebli i pojemników na rośliny powinien bez problemu wystarczyć nam jeden weekend. Zanim przystąpimy do sprzątania balkonu po zimie, warto też przejrzeć ofertę marketów budowlanych oraz sklepów ogrodniczych i kupić wszelkie niezbędne rzeczy. W czasie sprzątania balkonu pamiętajmy też o swojej wygodzie oraz bezpieczeństwie. Do wykonywania prac porządkowych ubierzmy odzież roboczą, a na dłonie załóżmy ochronne rękawice- najlepiej sprawdzą się grube gumowe rękawiczki do sprzątania.