Zrobienie lampionu wymaga odrobinę kreatywności!

Dobrze jest mieć lampion na tarasie, ponieważ letnie i jesienne wieczory stają się nagle piękniejsze. Gdy zachodzi słońce możesz wyjść na zewnątrz i podziwiać otaczający cię świat. Okazuje się, że lampion na taras niekoniecznie musi pochodzić ze sklepu, tylko można włożyć odrobinę swojego wysiłku. Warto wykorzystywać te materiały, które są w twoim domu. Może być to drewno, ale i również szkło. W taki sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale również poświęcisz się dla pozostałych mieszkańców i pokażesz, swoje zdolności.

fot. House Doctor

Przeciętny lampion to wydatek około 100 zł, więc przy włożeniu odrobiny kreatywności, będziesz mieć swój lampion DYI, który będzie kosztować cię znacznie mniej. Dużym plusem poza oszczędnościami jest to, że nie wymaga to wiele pracy i ostateczny efekt można osiągnąć w kilkadziesiąt minut. Z naszymi poradami może być to idealny początek majsterkowania. Należy podkreślić, że najczęściej wybieranymi materiałami na lampion jest drewno bądź szkło.

Drewniany lampion równa się naturalność

Pierwszym pomysłem na to, jak stworzyć idealny lampion jest wykorzystanie drewna. W tak prosty sposób możesz mieć oświetlenie wyglądające bardzo efektownie, a zarazem ekologicznie. Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na to, by korzystać z naturalnych surowców i odrzucać tworzywa sztuczne. Należy oczywiście pamiętać o tym, żeby Twoja drewniana latarenka była odpowiednio zaimpregnowana. Chcąc stworzyć idealny lampion z drewna, należy postępować według naszych wskazówek.

1. W pierwszej kolejności potrzebne są listwy narożne - 4 x 22x22x230 mm, natomiast jeżeli ma być mniejszy, to 4 x 12x12x150 mm oraz duże patyczki do lodów. Potrzebujesz też szklany lampion, który znajdzie się w środku. Ponadto musisz mieć wszelkie potrzebne instrumenty do dalszych prac jak:

 • miarka,
 • piła,
 • klej,
 • ołówek.

2. Następnie należy ułożyć równolegle do siebie listwy narożne i trzeba to zrobić na długość patyczków do lodów. Od wewnętrznej strony nakładamy warstwę kleju. Potem układamy patyczki lodów jak szczebelki w drabinie. Drugą ściankę przygotowujemy w ten sam sposób i czekamy aż obeschną.

3. Kolejną czynnością jest połączenie ze sobą przeschniętych ścianek - tutaj również będzie potrzebny klej, który wykorzystasz do wyłożenia patyczkami ostatniej ściany. Ostatnim krokiem jest włożenie naszej świeczki do środka i lampiony drewniany na taras gotowy!

fot. Lights4fun

Nie ma to jak solidny lampion ze szkła!

Jak już wyżej powiedzieliśmy, wcale nie trzeba kupować gotowego lampionu, chociaż wiadomym jest to, że jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Najważniejszym elementem naszej konstrukcji ze szkła będzie słoik. Przede wszystkim ważne jest to, jak zrobić lampion na taras z wykorzystaniem słoika, aby był on trwały i nie był tylko produktem na kilka tygodni. Jest to łatwa ozdoba, która zachwyci gości, którzy z pewnością docenią Twoje zaangażowanie w wykonanie takiej rzeczy.

fot. Madam Stoltz

Materiałami potrzebnymi do stworzenia takiego lampionu ze szkła będą:

 • stara deska,
 • miarka,
 • haczyk,
 • nożyczki,
 • szlifierka oraz wyrzynarka,
 • ołówek,
 • rękawiczki,
 • kawałek tasiemki,
 • łańcuch,
 • szczypce.

1. Pierwszy krok jest bardzo ważny, ponieważ zaczyna się od krojenia deski. Powinieneś ją obciąć w taki sposób, aby można było do środka włożyć nasz słoiczek. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, żeby obcięte deski odpowiednio zeszlifować.

2. Następnie przymocuj do deski haczyk, który będzie odpowiedzialny za przytrzymywanie lampionu. W dalszej kolejności weź łańcuszek, który będzie tworzyć zawieszkę. I tak twój lampion ze słoika jest już gotowy.

3. Ostatnim elementem jest już jest końcowy wygląd, natomiast można przyozdobić go według własnych zachcianek. Jest już to twoja inwencja, natomiast najważniejsze jest to, że masz już swój lampion ogrodowy, który będzie pięknie wyglądać, a przede wszystkim dawać światło w letnie, wiosenne i jesienne wieczory.

W naszym tekście mówiliśmy o tym, że nasz lampion jest przeznaczony na taras, jednak może być też to lampion do salonu, więc jeżeli kochamy styl boho, czy też uważamy, że świetnie sprawdź się w naszym mieszkaniu, to jak najbardziej należy go tam postawić.

Zdjęcie otwierające artykuł: H&M Home