Wybór odpowiedniego rozmiaru mebli jest ważniejszy niż myślisz. Zły rozmiar sprawia, że zarówno pomieszczenie, jak i meble są postrzegane jako źle zwymiarowane i nagle wymarzona sofa prezentuje się tak dobrze, jak w sklepie. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w naszych domach jest to, że wybieramy zbyt duże meble, co powoduje, że pokój wydaje się zagracony. Skorzystaj z poniższych wskazówek i dowiedz się, jaki rozmiar mebli wybrać! 

Nadrzędna zasada: dziel na trzy

Boska równowaga istnieje i jest stosowana od dawna w różnych zawodach artystycznych i twórczych. Tworzy równowagę i harmonię dla oka i jest tak naprawdę jedyną rzeczą, którą musisz zabrać ze sobą, gdy dekorujesz swój dom. W uproszczeniu oznacza to, że dzielisz powierzchnie, ściany i przedmioty na trzy części, a następnie zaczynasz od nich podczas urządzania. Z takim nastawieniem już nigdy nie wybierzesz niewłaściwego rozmiaru mebli.

Sofa

Rozmiar sofy powinien wynosić około dwóch trzecich ściany przed nią. Dla bezpieczeństwa zawsze mierz przestrzeń, w której ustawisz sofę. Możesz oznaczyć powierzchnię taśmą do znakowania, aby zorientować się, jak sofa prezentuje się na powierzchni, którą masz. W ten sposób masz pewność, że będzie pasować i zmniejszysz ryzyko zakupu niewłaściwego rozmiaru. Nie zapomnij również zmierzyć wysokości i dokładnie sprawdzić gniazdka ścienne, przełączniki, okna i inne rzeczy, które mogą sprawić, że Twoja sofa nie będzie pasować tam, gdzie chcesz.

Jeśli umieścisz sofę nieco oddaloną od ściany, możesz stworzyć bardziej przewiewne wrażenie w pomieszczeniu. Sofa powinna wtedy stać co najmniej 60 centymetrów od ściany, aby uzyskać ten efekt. Upewnij się również, że sofa mieści się przez drzwi, klatki schodowe i windy. Może się wydawać, że jest dużo miejsca - ale sprawdź dokładnie, mierząc!

Stolik kawowy

Znalezienie odpowiedniego rozmiaru stolika kawowego odbywa się poprzez zmierzenie sofy. Optymalny rozmiar to dwie trzecie długości Twojej sofy. Dobra wysokość na stoliku kawowym to (przy normalnej wysokości sofy) około 40 centymetrów, a stolik kawowy powinien znajdować się około 30 centymetrów od sofy. Działa to równie dobrze, jeśli chcesz użyć kilku małych stolików, aby osiągnąć równowagę.

Dywan

Dywan pod sofą, stołem jadalnym lub łóżkiem powinien być o jedną trzecią większy niż meble, aby zapewnić optymalną równowagę. Pod grupą sof powinien znajdować się co najmniej 10 centymetrów poza krawędzią sofy i powinno być możliwe umieszczenie na dywanie przynajmniej stóp - zarówno na sofie, jak i fotelu. Jeśli możesz postawić na nim wszystkie meble, to świetnie.

Zasłony

Dobrą wskazówką dla szerokości zasłony jest to, że powinna ona odpowiadać jednej trzeciej całkowitej powierzchni okna, aby stworzyć harmonię i równowagę dla oka. Możliwe jest również prawidłowe zmierzenie długości poprzez dodanie 50% tkaniny do całkowitej długości ściany. Jeśli masz ścianę okienną o długości 4 metrów, całkowita szerokość tkaniny zasłon musi wynosić 6 metrów. Obie metody pomiaru pozwalają osiągnąć w przybliżeniu ten sam wynik.

Szafka pod telewizor

W przypadku szafki pod telewizor lub kredensu obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku sofy - optymalny rozmiar to dwie trzecie ściany, przed którą powinna stać. Jeśli masz mniejszą szafkę, możesz spróbować wypełnić przestrzeń na przykład lampą podłogową, fotelem lub czymś innym, co pasuje do niej.

Łóżko

Tutaj należy oczywiście zacząć od swoich potrzeb i tego, ile osób powinno spać w łóżku. Ale jest kilka rzeczy do przemyślenia. Podwójne łóżka mają wymiary 160x200-210 centymetrów lub 180x200-210 centymetrów. Jeśli ustawisz podwójne łóżko na ścianie ściany z dwoma wolnymi długimi bokami, powinno być co najmniej 60-70 centymetrów od ścian od długich boków, najlepiej więcej.

Łóżko pojedyncze ma wymiary 90x200-210 centymetrów. Pojedyncze łóżko powinno być zawsze ustawione jednym długim bokiem do ściany. Jeśli umieścisz je swobodnie w pokoju tak, aby tylko jeden krótki bok przylegał do ściany, łóżko wygląda na bardzo małe i stwarza poczucie niepewności u leżącej w nim osoby.

Jeśli masz bardzo dużą sypialnię, możesz ją wypełnić, inwestując w bardzo duży zagłówek, a nawet dodatkowy zagłówek do wezgłowia. Bez niego pokój wyglądałby na bardzo niewystarczająco umeblowany, a łóżko byłoby postrzegane jako bardzo małe. W sypialni bardzo ważne jest zaopatrzenie się w meble, ponieważ chcemy, aby było ciepło i przytulnie.

Jadalnia

Wysokość twojego stołu powinna wynosić 72-75 centymetrów. Wolna wysokość od podłogi musi wynosić co najmniej 63 centymetry, a między siedziskiem krzesła a powierzchnią stołu musi wynosić maksymalnie 30 centymetrów, aby funkcjonowała optymalnie. Ile miejsca przy stole potrzeba?

Licz na 60x35 centymetrów na osobę, aby zrobić miejsce na talerz, sztućce i szklanki. Prostokątny stół dla 4 osób powinien mieć wymiary 70-90x120-150 centymetrów. Tutaj również możesz sobie wyobrazić, że stół pokryje dwie trzecie ściany przed stołem. Jeśli stół jest dalej od ściany, możesz sobie wyobrazić, że zajmie dwie trzecie całkowitej szerokości pokoju.

Okrągły stół dla 4 osób powinien mieć średnicę 110 centymetrów, natomiast stół okrągły dla 8 osób powinien mieć średnicę 150 centymetrów. Krzesło do jadalni powinno mieć siedzisko o wymiarach 40x50 centymetrów i wysokość siedzenia 41-45 centymetrów. Podczas ustawiania stołu jadalnego należy również pamiętać, że od krawędzi stołu do ściany musi być co najmniej 80 centymetrów wolnej przestrzeni.

Szczegóły

Tę regułę można również zastosować do szczegółów w domu. Na przykład wazon powinien wynosić tylko jedną trzecią całkowitej wysokości kompozycji kwiatowej. Kiedy zamierzasz powiesić obrazy i pomyśleć o tym, jak wysoko powinny zostać zamocowane, dwie trzecie w górę od podłogi (lub jedna trzecia w dół od sufitu) jest dobrym punktem wyjścia dla linii środkowych obrazów lub powierzchni całości. Obrazy lub inne detale za łóżkiem lub sofą powinny razem zajmować dwie trzecie całkowitej szerokości mebli z przodu.

Szafa i przechowywanie

Jeśli chcesz mieć dobry widok na swoje ubrania w szafie, nie powinieneś wypełniać drążków więcej niż w dwóch trzecich częściach. Możesz oczywiście zastosować to również na półce z książkami, aby nie było zbytnio bałaganu, lub na otwartych półkach do przechowywania w kuchni.