Choć słowo "dydaktyka" brzmi może mało seksownie, to prawdziwy żywioł Katarzyny Rosłon-Mazgaj! O nauczaniu opowiada z prawdziwą pasją, również dlatego że umiejętnie łączy wiedzę teoretyczną z wieloletnią praktyką. Jako adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych Politechniki Śląskiej w Gliwicach realizuje swój plan stworzenia modelu nauczania zawodu architekta od strony praktycznej, przybliżając - również dzięki firmie Geberit - zawiłości tej profesji przyszłym architektom i projektantom.

Katarzyna jest też Ambasadorem Geberit, ale również sama bardzo chętnie uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez markę. Podkreśla, że nauczyciel też musi się kształcić! 

Katarzyna Rosłon- -Mazgaj w swojej pracy podąża za trendami, uwzględniając jednocześnie indywidualne oczekiwania klienta.

CnW: Jest Pani doświadczonym nauczycielem akademickim. Jaką najważniejszą myśl o architekturze przekazuje Pani swoim studentom?

KATARZYNA ROSŁON-MAZGAJ: Przede wszystkim jestem wielką zwolenniczką rysunku odręcznego. Często powtarzam moim studentom, że "wizualizacja przyjmie wszystko". W komputerze można zmieścić obok siebie sprzęty o absurdalnych wielkościach i nie będzie to miało niczego wspólnego z rzeczywistością! Dlatego moich studentów uczę porządnego wymiarowania i rysunku. Zapoznaję ich też z właściwościami materiałów. Przekazuję im wiedzę rzeczywistą, zaznajamiam z realiami panującymi na budowie. Architektura to wielowymiarowy i wieloetapowy proces. Studenci muszą być tego świadomi.

A jakie jest ich pierwsze zadanie?

Zmierzenie łazienki. Okazuje się, że dla wielu osób nie jest to wcale proste!

Skoro wymiarowanie łazienki jest tak istotne, czy Pani zdaniem jej projekt jest również kluczowy dla koncepcji całego wnętrza?

Zdecydowanie! Kuchnia i łazienka to dwa najważniejsze pomieszczenia w domu i najbardziej kosztowne, jeśli chodzi o urządzenie i wyposażenie. Dlatego powinny być najlepiej zaprojektowane. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że tanie materiały wystarczą na krótko, a większość z nas chce się urządzić na lata!

Wanna Geberit Soana ma organiczny kształt. Wyprofilowane oparcie pozwala na wygodne ułożenie się w jej wnętrzu. Cienkie ranty wpisują się w aktualne trendy designu. Odpływ wannowy Geberit PushControl umiejscowiony na środku lub z boku jest jej idealnym uzupełnieniem ze względu na swoją funkcjonalność i płaską konstrukcję, która podwyższa komfort podczas użytkowania.

Czy często poleca Pani swoim klientom produkty Geberit?

Tak, bo mam świadomość ich jakości! Poza tym bardzo istotne jest też ich ponadczasowe wzornictwo, niehołdujące czasowym modom!

Najlepszą decyzją podczas urządzania łazienki będzie wybór produktów od jednego producenta – na przykład stelaża podtynkowego Geberit ze spłuczką, a później miski WC, z krytymi mocowaniami lub bez, prostokątnej lub owalnej.

Jaki typ produktów marki Geberit ceni sobie Pani najbardziej?

Uwielbiam linię meblową Acanto! Jest prosta, klasyczna, ponadczasowa! Bardzo cenię też system "ściana przed ścianą", który porządkuje przestrzeń, sprawia, że płaszczyzna nie ma uskoków, załamań, postumencików. Dzięki temu w łazience panuje ład i harmonia.

A co Pani najbardziej ceni w projektowaniu?

Są architekci, którzy lubią wchodzić do stanu deweloperskiego, czystego jak biała kartka. Ja uwielbiam remonty! Ze mną można "wybebeszyć" przestrzeń. Uwielbiam ten efekt, gdy wchodzę do zaniedbanego wnętrza, a po skończonej pracy widać efekt "wow" i wdzięczność w oczach klientów.

 

 

 

Autor
Wnętrza szyte na miarę - wywiad z Katarzyną Rosłon-Mazgaj
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...